Nedir

Gerilim Kaynaklı Baş Ağrısı

Baş ağrılarının çoğu gerilim kaynaklıdır. Özellikle stres altındaysanız bu tür baş ağrıları tekrar tekrar olur. Genellikle ciddi bir şeyin işareti değildirler. Bununla birlikte çok ağrılı olabilir ve yaşamayı zorlaştırabilir.

Sebepleri

Sebepler

Doktorlar gerilim baş ağrılarına neyin sebep olduğundan emin değiller. Eskiden uzmanlar boynunuzdaki, yüzünüzdeki ve başınızdaki kaslarındaki kasılmaların ve gerilimlerin baş ağrısına sebep olduğuna inanıyordu. Şimdi de beyin kimyasında bir değişimin sebep olabileceğini düşünüyorlar.

Belirtileri

Belirtiler

Gerilim baş ağrılarının belirtileri arasında şunlar bulunur:

  • Sürekli,  zonklamayan baş ağrısı. Ağrıyı veya baskıyı genellikle başınızın iki tarafından birden hissedebilirsiniz.
  • Başınızın bir mengene içindeymiş gibi sıkılma hissi.
  • Başınızın arka kısmında, boynunuzda ve şakaklarınızda sancılar.

Bu tür baş ağrıları migren baş ağrılarından farklıdır. Migren ağrıları genellikle zonklar ve başın bir yanında başlar.  

Gerilim baş ağrıları özellikle stres altında olduğunuzda geri gelme eğilimindedir. Otuz dakika ile birkaç gün arasında değişen sürelerde devam edebilirler.

Genellikle gerilim baş ağrısının ağrısı ciddi değildir ve sosyal hayatınızı ve çalışmanızı engellemez. Fakat bazı insanlarda ağrı şiddetlidir ve uzun sürer. Bir ay içinde on beş gün baş ağrısı yaşarsanız, kronik baş ağrınız var demektir.

Teşhisi

Teşhis

Doktorunuz genellikle sağlınız, hayat tarzınız hakkında sorular sorarak ve sizi muayene ederek gerilim baş ağrısı olup olmadığını tespit edebilir.

Tedavisi

Tedavi Edilebilir mi?

Birçok insan reçetesiz satılan aspirin gibi basit bir ağrı gidericiyle gerilim baş ağrılarını iyileştirebilir.

Fakat bu ağrı kesicileri haftada 3 defadan fazla kullanırsanız, yansı baş ağrıları yaşayabilirsiniz. Yansı baş ağrıları gerilim baş ağrılarından farklıdır. Genellikle ilacın etkisi geçmeye başlayınca ortaya çıkarlar ve bu bir hap daha almanıza sebep olur. Sonunda ne zaman ilaç almayı bıraksanız başınız ağrımaya başlar.

Bazı insanlar gerilim kaynaklı baş ağrıları kroniktir. Yani sık sık baş ağrısı yaşarlar. Doktorlar bu tür insanlar için daha keskin ağrı kesiciler reçete edebilirler.

Tedaviye rağmen birçok insan baş ağrısı yaşamaya devam eder. Fakat tedaviyle olasılıkla baş ağrınızın sıklığı azalır. Baş ağrınız olduğunda da eskisi kadar kötü olmaz.

Evde tedavi baş ağrılarınızdan kaçınmaya yardımcı olabilir. Stresle mücadele etmeyi öğrenin. Düzenli olarak uyuyun, egzersiz yapın ve yemek yiyin. Duruşunuza dikkat edin. Bilgisayarınız kullanırken gözlerinizi zorlamayın. Depresyon ve anksiyeteniz için tedavi olun.

Doç. Dr. Nalan KAYRAK

Merhaba doktor hanım. Bundan yaklaşık 3 hafta önce boyun tutulması ve ardından yaşadığım baş ağrısı nedeniyle doktora başvurdum ve doktor bey gerilim ... devamı