İngiliz bilim insanlarına göre anne karnındaki bebeğe otizm testi yapılabilecek ve Otizim olasılığı tespit edilirse gebeliğe son verilebilecek. Bir yandan çığır açıcı olarak nitelendirilen yöntem, etik tartışmaları da gündeme getirdi.

Bilim insanları, şimdi bu konuda ulusal düzeyde bir tartışma ortamı yaratılması ve konunun etik olduğu sonucuna varılması halinde testin yaygın biçimde uygulanmasına ve otizm tehlikesi görülen hallerde de kürtaj yapılmasına izin verilmesini öneriyor.

Amniyosentez İle Otizm Tespiti

Bilim insanlarına göre, otizm testiyle ilgili süreç Down Sendromu’nun anne karnında tespitine olanak sağlayan amniyosentez yöntemiyle mümkün olabilecek. Yani bu bulgu otizmin tespit edilmesinde amniyosentez yapılması olasılığını gündeme getiriyor. Ancak bu yeni bulgu aynı zamanda farklı tartışmaları da beraberinde getirdi.

Doğmamış bebekte otistik bir bozukluk tespit edildiğinde çiftlerin hamileliği sonlandırmasına olanak sağlanıp sağlanmayacağı tartışmaların bir yönü. Down Sendromu’ndan farklı olarak otizm bir spektrum bozukluğu. Dolayısıyla otistik bir insan matematik veya müzik dâhisi de olabilir. Hiç iletişim kuramayan ve tüm hayatını bir enstitü de geçirmek zorunda kalan birisi de.

Aileler Ayrımcılığın Artmasından Tedirgin

Öte yandan otistik spektrum bozukluğuna sahip çocukların anne babaları da hamileliğin sonlandırılması ile bağlantılı olabilecek testlere sıcak bakmıyor. Ailelerin testin serbest bırakılması halinde hem otistiklere yönelik ayrımcılığın artmasından hem de devletin otistik çocuk sahibi ailelere verdiği desteğin azalmasından korktukları belirtiliyor.

Prof. Dr. Serap UYSAL

Hocam merhaba, yiğenim anne karnında cmv enfeksiyonu geçirdi. Sadece anne karnında geçirdiği ve şu anda aktif olmadığı söylendi. Ancak şu an 3 yaşında... devamı