Parlak saçlara kavuşmak için basit ve etkili yöntemlerDoğuştan mükemmel düz saçlara mı sahipsiniz? O halde parlak saçlara kolay yoldan ulaşan şanslı kişiler grubuna dahilsiniz.

Ancak, saçlarınız yeterince parlak değilse aşağıda sizi sağlıklı parlak saçlara kavuşturacak bazı ipuçları ve öneriler verilmiştir.

Saçınız, dış görünüşünüzün en göze çarpan parçalarından biridir.

İyi görünmeyen saçlar genel görünümünüzü tamamen bozabilir. Bazıları doğuştan mükemmel parlak saçlara sahip olsa da saç bakımını aksattıkları için karşılaştıkları her kişiden saç bakımıyla ilgili önerilere maruz kalabilir.

Bu yüzden doğuştan saç kalitesi mükemmel olanlar veya mükemmel parlaklıkta saçlarla doğacak kadar şanslı olmayanlar için saç kalitenizi korumak veya arttırmak için aşağıda bazı ipuçları sıralanmıştır.

Saçınızı soğuk su ile durulayın!

Saçınızı soğuk suyla duruladığınızda saçın kütikül diye bilinen dış yapısı kapanarak önceki haline göre çok daha pürüzsüz bir duruma gelerek saça parlaklık kazandırır. Parlak saçlar elde etmek için kütikülün kapanıp pürüzsüz hale getirmenin iki yolu vardır.

Bu yöntemlerden biri 4 litre içme suyuna 1 çorba kaşığı sirke karıştırıp saçınızı şampuanla yıkadıktan sonra saçı bu karışımla durulamaktır. Bu karışım, hoş kokmasa da alacağınız sonuçlar buna değebilir.

Bir başka yöntem de saçınızı yıkadıktan sonra asidik bir saç kremi kullanmaktır. Bu tür kremler, saça ipeksi bir parlaklık kazandırır.

Saçınıza ekstra parlaklık ve ışıltı katmak için çilek maskesini deneyin!

8 taze çileği ezerek 1 çorba kaşığı mayonezle karıştırın. Bu karışımı saçınıza masajla yedirin. Ancak uygulamadan önce saçın tamamen temiz ve nemli olmasına dikkat edin. Maskeyi saça yedirdikten sonra bir duş bonesi takıp üzerini sıcak havlu ile örtün.

Bir süre bekledikten sonra saçınızı şampuanla yıkayıp iyi bir saç kremi kullanın. Bu maske saçlara ekstra ışıltı kazandırarak canlılık katmada çok faydalıdır.

Saçınıza parlaklık kazandırmak için saç tipinize uygun içerikler seçin!

Saçınız ince telliyse, buğday proteinleri ve polimerler gibi önemli içeriklerden oluşan bir şampuan seçmelisiniz. Bu tür içerikler saç telinizin üzerini kaplayarak çok daha kalın görünmesini sağlar. Bunun yanı sıra sprey formunda hacim katan ürünler kullanabilirsiniz. Bunlar saça sıkıldıklarında ıslaklık yerine çiğ gibi ufak tanecikler şeklinde saçın üzerinde bir parlaklık katmanı bırakan hafif ürünlerdir.

Normal saç tipine sahip olanlar,  içeriğinde ipek amino asitleri bulunan şampuanları tercih etmelidir. Bu amino asit türü, saça yumuşaklık kazandırır ve aynı zamanda yıpranmış saç yapısını onarır. Ayrıca lesitin de saç dokusunu onarma da çok etkindir. Saça parlaklık kazandırmak için jel ve krem kıvamında ek ürünler de kullanabilirsiniz.

Kalın telli ve kabarık saçlar için briyatinli bir şampuan tercih edilmelidir. Briyantin türü içerikler, saçınıza parlaklık katmanın dışında saçınızı gerekli olan nemlendirmeyi de sağlar.

Özetle, saçınıza ekstra parlaklık ve ışıltı katmak için bu etkili yöntemleri deneyin. Alerjik reaksiyona neden olacak ürünlerden uzak durmaya özen göstererek ters etkilere karşı dikkatli olmayı unutmayın.

Uzm. Dr. Günnur ÖNARSLAN

Merhaba, Ben 19 yaşındayım. Benim 2 yıldır saçlarım sakalım affedersiniz kaltuk altı tüylerim dahi çok geç uzuyor ben bundan önceleri saçıma hergün fö... devamı