Nedir

Nedir?

Pedofili çocuklara cinsel ilgi duymanın literatürdeki adıdır. Pedofili hakkında her gün birçok üzücü haber çıkmasına rağmen durmasına rağmen birçok kişi hala bu ruhsal hastalığın farkında değil.

Birçok kişi, pedofili ve homoseksüelliğin aynı şey olduğuna dair yanlış bir kanaat taşır. Bütün homoseksüeller pedofildir ya da bütün pedofiller homoseksüeldir demek, elmayla armudu kıyaslamakla aynı şeydir. Panama City Fla’dan cinsel istismara uğrayan çocukların tedavisi konusunda uzman Dr. James Hord “Bu ikisi kesinlikle ayrı şeylerdir” diyor.

Hord şöyle bir açıklamada bulunuyor: Bazı pedofiller erkekleri kızlardan daha fazla tercih ederler ya da bunun tersi olarak kızları tercih edebilirler. Bu, cinsiyetten ziyade yaşla alakalı bir durumdur. Hord’a göre homoseksüeller için tercihin yaşla bir alakası yoktur. Mesela bir erkek yetişkin bir erkeğe cinsel ilgi duyuyorsa, o zaman bu erkek homoseksüel demektir. Şayet bu erkek, erkek çocuklara ilgi duyarsa homoseksüel olarak değerlendirilmez. Bu kişi pedofildir.

Güvensizlik

Pedofilinin Temel Taşı Güvensizlik

Bütün her şey cinsellikle alakalı olmasına rağmen konu bu kadar basit değil. Heteroseksüel, homoseksüel, biseksüel (her iki cinse de aynı anda ilgi duyan) erkekler ve kadınlar yetişkinlere ilgili duyuyor olmalarına rağmen çocuklara ilgili duyuyor olabilirler. Cinsel istismar ve saldırıya uğrayan çocukların tedavisinde uzman olan psikolog Anthony Siracusa bu durumun genellikle yetişkinler arasındaki güvensizlik ve stresten kaynaklandığını söylüyor.

Siracusa bu kişilere bastırılmış saldırganlar diyor. Bu kişiler diğer yetişkinlerle ilişki kurmak için gereken sosyal becerileri kaybederler, bu da çocukları kendilerine daha cazip hale getirir. Bastırılmış saldırganlar, normal cinsel ilişkilerle suç teşkil eden çocuk tacizleri arasında gidip gelebilirler.

Hord’un da kabul ettiği gibi güvensizlik pedofilide içkindir. Pedofiller genelde kendi yaşlarındaki diğer yetişkinlerle ilişki kurmada sorun yaşarlar. İlişkide güç ve kontrole ihtiyaçları vardır ki bu da çocuklarda daha kolaydır. Bir pedofil, pedofili web sitesinden bu yazıya şu açıklamalarda bulunuyor:

“21 yaşındayım ve bakirim. Bir kızı öpmedim bile. İşim yok bulabileceğimi de sanmıyorum. Bakir olmaktan bıktım, öyle görünüyor ki istememe rağmen bir kadına sahip olmayacağım ve sevgiye ihtiyacım olduğu hususunda da umutsuzum. İstememe rağmen asla bir küçük bir kıza sarkıntılık etmedim, asla! Küçük bir kızı kollarımın arasında tutup onu sevdiğimi, güven içinde tutacağımı ve koruyacağını söylemek hususunda çaresizim. “

Bu adam vicdan azabı içinde ama böyle olmayan birçok pedofil var. Hord’un da belirttiği gibi zevk için çocuklara tacizde bulunan kadınlar ve erkekler en tehlikeli olanlardır. Bunlar aynı zamanda pedofilinin de homoseksüellik gibi normalleşmesi gerektiğini iddia ederek kendi cinsel tercihlerini haklı çıkarmaya çalışırlar.

Homoseksüellik aslında psikiyatrinin temel referans kitabı olan Teşhis ve İstatistik El Kitabı’nda 1980 yılında üçüncü baskı çıkana kadar bir ruh hastalığı olarak yer almaktaydı. Bu baskı homoseksüelleri cinsellikleriyle sorun yaşayan ve bunu değiştirmek isteyen kişiler olarak listeledi. Homoseksüellik 1987 yılında bu el kitabından tamamen çıkarıldı.

Siracusa da zaten “vadesi dolmuştu” diyor.

Amerikan Psikiyatri topluluğunun 1994 yılındaki bir ifadesine göre değişim geylerin ve lezbiyen kadınların önemli bir kısmının kendi cinsel tercihlerinden tatmin olduklarını ve herhangi bir ruh hastalığı belirtisi taşımadıklarını gösteren 10 yıllar süren araştırmalardan sonra geldi. Homoseksüellerin aynı zamanda toplum içinde oldukça etkin davrandıkları ve tedavi olmayı düşünenlerin bunu çoğunlukla homoseksüellik dışında başka sebeplerden yaptıkları anlaşıldı.

Ruh sağlığı uzmanları da pedofilinin normal olarak kabul edilmemesi gerektiği, çünkü bunun tam manasıyla bir hastalık olduğu hususunda hemfikirler. Homoseksüelliği insan cinselliğinin normal bir varyasyonu haline getiren şeylerin hiçbirisi pedofili için gerçekli olamaz.

Ne yazık ki bu hastalığın tedavisi de yoktur. Başa ruh hastalığı olan kişilerde ilaçlarla kombine edilmiş terapiler işe yaramaktadır ama bunlar pedofili hastalarının çoğunda işe yaramaz. Doktorların umut bağladığı en iyi şeyse bu kişileri kendi dürtüleriyle baş başa bırakmamaktır.

Masumiyet Kaybı

Masumiyet Kaybından Daha Fazlası

Cinsel istismara uğramış bir çocuğu duyduğumuzda aklımıza ilk gelen bunun “masumiyetini kaybettiği”dir. Bu bizim tepkimizdir, çocuğun değil.

Böyle bir şey duymak sizi ürpertiyor olsa da küçük çocuklar böyle bir tecrübeden hoşlanıyor olabilir. Hayatlarının ilerleyen yıllarında cinsel olarak olgunlaşıncaya kadar başlarına kötü bir şeyin geldiğinin farkında olmazlar, farkına vardıklarında da sorunlar yaşamaya başlarlar.

“Bütün istismar vakaları zararlı neticelere yol açar” diyor Hord, sorunlar istismardan yıllar, hatta on yıllar sonra kendisini gösteriyor olsa bile.

İstismar, çocuğu, istismarcının yabancı mı yoksa ebeveyn gibi sevdiği biri mi olmasına bağlı olarak farklı şekillerde incitir. Hord’a göre bu iki çocuğun da aynı şekilde tedavi edilmesi saçmalıktır. Hord, “Ebeveynin cinsel istismara teşebbüs ettiği durumlarda elimizde zihni oldukça karışık bir çocuk vardır” diyor.

Cinsel tacizin sevdiği birinden gelmesi durumunda çocuk bunu ifşa etmekten dolayı suçluluk duyarken, istismarcının bir yabancı olması durumunda bu suçluluk duygusu söz konusu olmaz. “Siracuza’ya göre aile içinde istismara uğrayan bir çocuk bu duruma çekidüzen verir. Zamanla bu durum devam ettikçe çocuk bunu bir norm olarak algılar ve durum aile içinde denge meselesine dönüşür. Artık, çocuk iyi biri olmak ve aile hayatının sorunsuz yürümesine katkıda bulunmak ister. Çocuk bu cinsel ilişkinin doğru bir şey olmadığını anlar ve başkasına bundan bahsederse, Siracuza’ya göre “denge bozulmuş olur”.

Siracuza “Aile genelde kendini çocuğun ifşa etmesiyle kurban edilmiş hisseder” diyor. Kendisine suç yüklenen çocuksa söylediklerini geri alır ve bütün olup bitenleri yalanlama yoluna gider. Bu da o işle ilgili herkes için daha büyük sorunlara yol açar.

Belirtiler

Çocuğun Davranışlarındaki Belirtiler

Terapide bu çocuklarla ilgilenirken Hord diyor ki çocuk, istismarcıdan bahsetmesi gerektiği halde artık bahsetmemeye çalışır. Sevdiği yetişkinin bir suçlu, bir canavar ya da bir hasta olduğunu açıklamaya çalışmak çocuğa bir fayda sağlamaz. “Çocuğun talep ettiğinden daha fazla açıklamada bulunmamaya çalışırım”. “Çocuk kendisi için bir şey ifade edebilecek cevaplar bulacaktır”.

Çocukluktaki cinsel istismar uzun vadede depresyon, alkol ve uyuşturucu bağımlılığı ve anksiyete rahatsızlığı gibi ruhsal sorunlara yol açabilir. İstismara uğrayan çocukları bazıları ama tamamı değil ilerde kendilerdi de bir pedofil olurlar. Cinsel istismara uğramış çocukların hemen hemen hepsinde uyku ve yeme sorunları bulunur. Parmak emme ve yatak ıslatmaya geri dönüşler görülebilir. Ama Hord’a göre bu tür şeylerin listesini okumanın zararlı yönleri de olabilir çünkü bu tür davranışlara başka şeyler de yol açabilir.

Amerikan Psikoloji Topluluğuna göre daha belirgin işaretler mevcuttur: Cinsel istismara uğramış çocuklar cinsellik hakkında sizin onlardan beklediğinizden daha çok şey bilirler ya da diğerleriyle cinsel eylem yapmak gibi cinselliğe yaşları için uygun olmayacak şekilde ilgileri olabilir. (Fakat mastürbasyon denemeleri normal olabilir.)

Şayet bir çocuk (bu kelimelerle olmasa bile) cinsel istismara uğradığını ifade etmişse, işte bu bütün istismara uğrayan çocuklardaki en bariz belirtidir. Çocuklar bu konuda nadiren yalan söylerler.

Önleme

Önleme

Cinsel istismara uğrayan çocukların çoğu faili tanır, bundan dolayı “yabancılardan şeker alma” talimatı her zaman işe yaramaz.  Çocuklarınıza hiçbir yetişkini kendilerine dokundurmamalarını ya da şaşırtıcı ve tedirgin edici şekilde dokunmamasını dokundurmamasını söylemelisiniz. Çocuklarınıza hayır demeyi öğretin ve böyle durumun vuku bulması halinde de size derhal bilgi vermesini sağlayın. Onlara ayrıca hiçbir yetişkinin gizli bir şekilde dokunmaması ve öpmemesi gerektiğini de öğretmelisiniz.

Londra’daki Kidscape Çocuk Emniyeti isimli bir gönüllü kuruluş, 91 pedofille çocuk kurbanları seçerken kullandıkları yöntemlerle hakkında mülakat gerçekleştirdi. Araştırmacılar bu kişilerin çocuklara karşı cana yakın davranarak güvenlerini kazanma, hediyelerle oyun oynama ve onlarla eğlenceli gezintiler hakkında sohbet etme konusunda beceri kazanmış oldukları tespit ettiler. Bu kişilerin genellikle annenin çocuğa bakacak birine ihtiyaç duyduğu boşanmış ailelerin çocuklarını hedef edindikleri anlaşıldı. Araştırmacıların görüştüğü pedofillerin nerdeyse yarısı tacizde bulundukları çocuklarla çocuk bakıcılığı yoluyla tanışmışlardı.

Çocuğunuzla aşırı ilgilenen bir kişi sürekli olarak onunla yalnız vakit geçiriyorsa o kişiden pedofili konusunda şüphelenmelisiniz.

Tanıdığınız bir kişiyle ilgili pedofili şüpheniz varsa güvenlik kayıtlarını kontrol etmelisiniz.

Cinsel istismar vakalarının çoğunun faili çocuğun tanıdığı bir yetişkin olmasına rağmen, çocuklar bazen bir yabancının saldırısına da uğrayabilirler.

Çocuklarınıza söyleyebileceğiniz bir şey de arabayla yanlarına gelip yön soran birilerinin kendilerini kaçırmaması için onlara yakın durmamalarıdır. Onlara aynı zamanda bir kişi kendilerine cinsel tacizde bulunmaya çalışırlarken buna kurallara uymadıkları için cezalandırılmayacaklarını öğretmek de önemlidir. Kidscape’e göre çocuk kendisine yapmaması gerektiği söylendiği halde parkta yürürken cinsel tacize uğrarsa, kurallara uymamış olduğu için ceza almaktan korktuğundan bu durumu başkalarına bildirmez.

Bazı pedofiller internetten kurban aradıklarından, çocuğunuzun bilgisayarda ne yaptığını bilmelisiniz. İnternetten tanıdıkları kişilerle kesinlikle gizlice buluşmamalarını ve nerede yaşadıkları gibi kişisel bilgilerini kesinlikle paylaşmamalarını söyleyin.

Çocuklar, kaybolduklarında ne yapmaları gerektiğini çok iyi bilmeliler. Onlara böyle bir durumda kullanmaları için ön ödemeli bir arama kartı vermek faydalı olabilir. Telefon numarası ve adreslerini ezberlemeliler. Sizi telefonda bulamadıkları veya size ulaşamadıkları durumlarda doğrudan polisi aramalılar, tanımadıkları bir yetişkinin kendilerini bir yerlere götürme veya başbaşa bir yerde bekleme tekliflerini kabul etmemeliler. Şayet siz kendisini almaya geliyorsanız, ona sizi çok fazla kişinin bulunduğu bir dükkan veya lokantada beklemesini söyleyin.

İLGİLİ MAKALE

Efebofili