Pelvik enflamatuvar hastalık (PEH) kadın üreme sistemi organlarının enfeksiyonudur. Yaygın olarak bakterilerden kaynaklanır. Bu durumun başlıca özellikleri aşırı ağrı, nahoş vajinal akıntı, ağrılı cinsel birleşme ve sağ üst karın ağrısıdır. PEH tedavi edilmeden bırakılırsa skarlaşmaya ve kısırlığa yol açabilir. Neyse ki uygulayabileceğiniz sayısız doğal tedavi yolu var. Aşağıdaki ipuçları güçlü bitkiler ve sağlıklı bakterilerle pelvik enflamatuvar hastalığı doğal olarak nasıl tedavi edeceğinizi size gösterecektir.

  • C vitamini açısından zengin yiyecekler yiyebilirsiniz. Bu vitamin serviksinizin, servikal hücrelerin sıkı bir şekilde bir arada tutulması için gerekli kolajeni üretmesine yardımcı olarak bakteriyel enfeksiyonu önleyecektir. C vitamini açısından zengin yiyecekler arasında portakal ve diğer narenciye meyveleri, brokoli ve çilek bulunur. Ayrıca 150 miligramlık C vitamini tabletlerinden de alabilirsiniz. Askorbik asit, C vitamininin bir diğer ismidir.
  • Long Dan Chao (Chinesische rauwolfia-Çin Yılan Kökü) çayı içebilirsiniz. Çin yılan kökü, vajinadaki bakterileri elimine ederken ağrıyı azaltır ve nahoş vajinal akıntıyı yok eder. Çin yılan kökü çayını dört gün, günde üç defa içebilirsiniz.
  • Beta karoten içeriği yüksek yiyecekleri daha fazla yemeye çalışın. Beta karoten, bileşik enfeksiyonları önlemek üzere servikal hücreleri güçlendirir. Beta karoten içeriği yüksek gıdalar arasında mango, tatlı patates, balkabağı ve ıspanak bulunur. Bu besinleri günde iki defa tüketebilirsiniz.
  • Sarımsak alımınızı artırın. Sarımsak alisin bileşiği içerir, bu da güçlü bir doğal antibiyotiktir. Sarımsak iyicil vajinal bakterileri düzenlemeye yardımcı olarak fırsatçı bakterilerin yayılmasını engeller. Yemeklerinize sarımsak ekleyebilirsiniz. Pelvik enflamatuvar hastalık belirtileriniz geçene kadar sarımsak tüketmeye devam edebilirsiniz.
  • Vulva ve vajinanıza, sade şekersiz yoğurt sürebilirsiniz. Küçük bir kap yoğurtta Lactobacillus acidophilus denilen milyonlarca sağlıklı iyicil bakteri vardır. Bu iyicil bakteri normal olarak vajinada da bulunur. PEH’ye yol açan bakteri Gardnerella vaginalis’tir. Lactobacillus, Gardnerella vaginalis için zehirlidir. Yoğurt sürmek, Gardnerella vaginalisin kökünü kurutmaya yardım edecektir. Vulvanıza bir kap yoğurt sürerek bunun çoğunu vajinanızın içine itebilirsiniz. Burada üç saat beklettikten sonra suyla temizleyebilirsiniz. Bunu üç gün yapabilirsiniz.

İpuçları ve Uyarılar

Doğal yollara başvurmadan önce doktora danışın ve ondan tamamlayıcı diğer tavsiyeleri alın.

İLGİLİ MAKALE

Vajinismusun Sebepleri

Prof. Dr. Muharrem İNAN

Hocam merhaba. Sağ bacağımın üst kısmında hareket etmemi nerdeyse tamamen kısıtlayacak kadar çok şiddetli ağrılarım olması sonucu aşağıdaki MR çekildi... devamı