Nedir

Penil İmplant

Penil implantları, sertleşme bozukluğu olan erkeklerde, penis içine yerleştirilerek sertleşmeye imkan veren aletlerdir. Penil protez de denilen penil implantlar, halk arasında mutluluk çubuğu olarak da bilinir. Penil implantlar, sertleşme esnasında peniste ağrı ve eğrilmeye yol açan bir rahatsızlık olan Peyronie hastalığının tedavisinde de kullanılır. Ama sertleşme sorununun birçok nedeni vardır ve erkekler için ezeli bir sorundur. Bu sorun adeta ezelden beri de çözüm aranır. Sertleşme sorununu çözmek için on yıllarca birçok yöntem denenmiştir. Bugün kullanılan penil implantları, bu arayışın şimdilik geldiği son aşamadır ve doğal olarak en gelişkin çözümdür.

Penil implantının başlıca iki türü vardır: bükülebilir (yarı sert) ve şişirilebilir implantlar. Penil implantlarının penis içine ameliyatla yerleştirilir. İmplant taktırmanın enfeksiyon ve cihazın çalışmaması riskleri vardır. Fakat penil implantlar ilk çıktığından bu yana yeni malzemeler, tasarımlar ve cerrahi uygulamalarla sürekli geliştirilmiş olduğundan çok iyi sonuçlar vermeye başlamıştır. Penil implant kullanan erkeklerin ve partnerlerinin çoğu, sonuçların tatmin edici olduğunu söylerler.

Niçin Yapılır

Neden Yapılır?

Erkeklerin çoğu için sertleşme bozukluğu ilaç tedavisi veya bir penis pompası (vakum büzme cihazı) kullanılarak tedavi edilebilir. İmplantlar, söz konusu tedavilerin işe yaramadığı, cinsel ilişkiye yetecek kadar sertleşme sağlayamadığı zaman bir seçenek haline gelir.

Penil implantları aynı zamanda, penis içindeki bir zedelenme sonucu oluşan ve peniste sertleşme esnasında ağrı ve bükülmeye neden olan Peyronie hastalığı gibi bazı durumların tedavisinde de kullanılabilir.

Riskler

Riskler

Penil implantları nadiren enfeksiyonlara yol açar ve böyle bir sonuca neden olduklarında değiştirilmeleri gerekir.

Enfeksiyon

 • Genellikle sağlıklı erkekler için enfeksiyon oranları oldukça düşüktür.
 • Omurilik yaralanması olan veya diyabet hastası erkeklerde, ortalamadan biraz fazla risk vardır.
 • İmplantın ayarlanmasına veya yenilenmesine ihtiyaç duyan erkekler (revizyon ameliyatı) ilk ameliyata göre daha fazla enfeksiyon riski altındadırlar.

Penil implantından sonra olası enfeksiyon, genellikle ameliyattan sonraki birkaç hafta içinde veya daha uzun bir zaman diliminde meydana gelir. Bazı vakalardaysa yıllar sonra ortaya çıkabilir. Enfeksiyonun işaret ve belirtileriyse uzun süreli ağrı, implantın penis içinde deriye yapışması veya nadiren de olsa implantın penis derisi boyunca kırılmasıdır. Şişirilebilir modellerle birlikte, implant etrafındaki tüm alanda enfeksiyon oluşma riski de ortaya çıkmıştır. Bazı durumlarda enfeksiyon testis torbasının şişmesine, iltihap boşalmasına ve ateşe neden olur. Enfeksiyon tedavisi için hemen hemen her zaman implantın ameliyatla çıkarılması gerekir.

İmplantın çalışmaması

Yeni penil implant tasarımları oldukça güvenlidir ve ömür boyu kullanılabilir. Ancak, nadiren de olsa bozuldukları biliniyor. Mesela yarı sert cihazlarda iç kısımlar zaman içinde bozulabilir. Şişirilebilir cihazlardaysa sıvı sızıntısı olabilir, vana ya da pompa aletinde sorun çıkabilir. Bozulan implantın değiştirilmesi veya yerinden alınması için ameliyat gereklidir.

Nasıl Hazırlanacaksınız

Hazırlık

Penil implant ameliyatları cerrahi merkezlerinde veya hastanelerde üroloji uzmanlarınca yapılır.

 • Penil implant ameliyatı adaylarının çoğu, sertleşme fonksiyon bozukluğunun sebebinin ve cerrahi uygulamalar için bir risk taşıyıp taşımadıklarının belirlenmesi için cerrahları tarafından muayene edilirler.
 • Doktorunuzla birlikte penil implatın sizin için doğru tercih olduğunu belirlediğinizde, doktorunuz uygulamayı, riskleri ve potansiyel komplikasyonları ve size en uygun implant türünün ne olduğunu anlamanıza yardımcı olacaktır. Mümkünse, doktorla yaptığınız görüşmelerde partnerinizin de bulunmasını sağlayın.
 • Ameliyattan önce ve sonra ilaçlarınızı doktorunuzun talimatlarına uygun şekilde alın. Penil implanttan önce ve sonraki iki hafta içinde doktorunuz size kan inceltici ilaç almamanızı sık sık söyler. Ameliyat yerini kendi başınıza tıraş etmeyin.
 • Cerrahınız, enfeksiyon riskini azaltmak için, ameliyattan önceki son üç gece bir antibiyotik sabunla banyo yapmanızı tavsiye edebilir.
 • Ameliyat günü eve dönebilirsiniz veya bir gece hastanede kalmanız gerekebilir. Sizi cerrahi merkezinden veya hastaneden eve götürecek bir kişi ayarlayın.

Penil implant ameliyatı bir ila iki saat sürer, siz genel veya spinal anestezi altındayken yapılır.

Penil implantın yerleştirilmesi için doktorunuz penisin içindeki penis çemberini dolduran dokuyu gerer. Şişirilebilir implantla birlikte testis torbasının içine bir pompa veya alt karın bölgenize içi sıvı dolu bir rezervuar yerleştirir.

 

Neler Yaşayacaksınız

Ameliyattan hemen önce

 • Ameliyattan iki saat öncesinde enfeksiyon riskinin azaltılması için size antibiyotik verilebilir.
 • Genel anestezi veya spinal anestezi ağrılarının önlenmesi için size antibiyotik verilir.
 • İdrarın boşaltılması için mesane içine üreterden katater denilen bir tüp yerleştirilebilir. Çoğu vakalarda üriner kateter, ameliyattan sonraki ilk 24 saat içersinde yerinden alınır.

Ameliyat Esnasında

 • Cerrahınız penisin başının hemen altında, penisin dibinden veya karın bölgesinin alt kısmından bir kesik açar.
 • Daha sonra sertleşme esnasında kanla dolan penisin süngerimsi dokusunu gerer. Bu dokular odacığın her iki tarafındaki oyukların içindedir ve korpora olarak bilinir.
 • Enfeksiyon oluşumunu önlemek için bölgeye antibiyotik sıvı fışkırttıktan sonra cerrahınız doğru implant ölçüsünü belirler, silindir veya yarı sert çubuğu penisin içine yerleştirir.
 • Şayet doktorunuz iki parça şişirilebilir cihaz yerleştiriyorsa, testis torbasının içine bir pompa ve vana yerleştirilir. Üç parçalı bir cihaz için cerrahınız karın duvarı altında da bir iç kesik içerisinden bir sıvı rezervuarı yerleştirir.
 • Cihaz yerleştirildiğinde kesiğinize kapatmak için bir dikiş atar.

İyileşme

 • Erkeklerin çoğu, ameliyattan sonraki ilk 24 saat içinde evlerine dönebilir.
 • Enfeksiyonu önlemek için, cerrahınızın talimatları doğrultusunda antibiyotik almanız gerekir.
 • Ameliyattan sonra gevşek rahat iç çamaşırlar ve kıyafetler giyin. Şişirilebilir cihaz kullanan erkeklerin iyileşme esnasında testis torbası içindeki pompanın yerinde durup durmadığından emin olmaları gerekir.

Erkeklerin çoğu ameliyattan yaklaşık bir ay sonra fiziksel aktivitelerine tam olarak dönecek şekilde iyileşir. İmplantınızın türüne ve cerrahınızın talimatlarına bağlı olarak, ameliyattan dört ila altı hafta sonra cinsel aktivitelerinize tekrar dönebilirsiniz.

Penil İmplant Türleri

Şişirilebilir ve yarı sert (bükülebilir) olmak üzere iki çeşit penil implant vardır.

Şişirilebilir penil implant

Şişirilebilir penil implantlar, yarı sert cihazlardan daha pahalıdır fakat şişirilerek sertleşme meydana getirmeleri, diğer zamanlarda da söndürülebilmeleri nedeniyle daha işlevli ve kullanışlıdır. Şişirilebilir implantlar aynı zamanda söndürülebildikleri için, sürekli aynı biçimde kalan yarı sertlikte implantların yol açtığı sürekli basınç nedeniyle penis iç kısmının zarar görmesi riskini taşımaz.

İki ve üç parçalı şişirilebilir implant bulunur.

 • Üç parçalı implantlar. Bu implantların yerleştirilme düzeni şöyle gerçekleşir: Şişirilebilir silindirler penisin içine, pompa ünitesi yumurtalık torbasının içine, rezervuarsa karın boşluğuna, idrar kesesinin hemen önüne yerleştirilir. Böylece implantın hiçbir parçası dışarıdan görünmez. Hiçbir halde, özellikle de ereksiyon halinde değilken, kişinin penisinde implant bulunduğu belli olmaz. Cinsel ilişkiye girmeden önce, yumurtalıkların arkasına saklanmış pompa beş-on kez sıkılarak, rezervuardaki sıvının penisteki silindire geçmesi sağlanır. Böylece peniste sertleşme gerçekleşir. Birleşmenin ardından, pompanın üzerinde bulunan bir düğme yardımıyla sıvının yeniden rezervuara akması ve böylece penisin yumuşaması sağlanır.
 • İki parçalı implantlar. Bu implant türünün üç parçalı implanttan teknik olarak tek farkı, rezervuarın olmamasıdır. İki parçalı implantlar, genellikle hastanın sağlık durumu dikkate alınarak (örneğin daha önce karnından ameliyat geçirmesi gibi) tercih edilir. Bu türde, pompalanan sıvı kısıtlandığı için, üçlü implantlara göre penis sertleşmesi daha az gerçekleşir.

Bükülebilir implantlar

Bu tür implantlar her zaman düzdür. Penis sürekli sert bir pozisyonda kalmak zorundadır. Bu yüzden bu implantlar, cinsel ilişkide bulunmak için bükülmüş pozisyondan dik hale getirilir. Cinsel ilişkinin ardındansa cihaz vücuda doğru bükülerek gizlenmiş olur. Şişirilebilen implantlar, erkeğin doğal ereksiyonuna en yakın ereksiyonu sağlar. Son derece kullanışlıdır. Ama karmaşık yapı ve aksamlarından dolayı mekanik arızaya açıktır. Bükülebilir implantlar bu avantajlara sahip olmasa bile karmaşık değildir, kolayca yerleştirilir, ucuz olduğu için daha ulaşılabilirdir ve mekanik arıza riski taşımaz.

İmplant türlerinin karşılaştırması

Hangi tür implantı kullanmanız gerektiği konusundaki karar, tercihinize ve sağlık durumunuza bağlıdır. Ama doktorunuz yaşınız, tıbbi geçmişiniz, sağlık durumunuz ve enfeksiyon riskini gözönünde bulundurara, size hangi modeli kullanmanız gerektiği konusunda önerilerde bulunabilir.

 

 İmplant türü

Avantajları

Dezavantajları

Üç Parçalı Şişirilebilir

 • Yarı sert implanttan daha doğal bir sertleşme sağlar.
 • İki parçalı cihazdan daha düz sertleşme sağlar.
 • Söndüğü esnada penis içinden basıncı alarak yaralanma ihtimalini azaltır.
 • Bütün implantlar arasında en pahalı olanıdır.
 • Diğerlerine oranla daha fazla bozulabilecek parçası vardır.
 • Herhangi bir implanttan daha kapsamlı bir ameliyat gerektirir.
 • Karın içinde bir rezervuara ihtiyaç vardır.

İki parçalı şişirilebilir

 • Ameliyat üç parçalı ameliyattan daha az karmaşıktır.
 • Yarı sert implanttan daha doğal bir sertleşme sağlar.
 • Üç parçalı şişirilebilir implanttan daha ucuzdur.
 • Söndüğü esnada penis içindeki baskıyı alarak yaralanma riskini azaltır.
 • Bükülebilir implanttan daha kapsamlı bir ameliyatı gerektirir.
 • Mekanik olarak bükülebilir implanttan daha karmaşıktır.
 • Testis torbasının daha büyümesine yol açar.

Bükülebilir (Yarı sert)

 • Bütün implant türleri arasında en az cerrahi gerektiren türdür.
 • Diğer implantlardan daha az parçası vardır ve dolayısıyla bozulma ihtimali de daha azdır.
 • Bütün implantlar arasında en ucuz olanıdır.
 • Penisiniz daima biraz daha hızlıdır.
 • Kıyafetlerin içinde cihazın kontrol edilmesi biraz daha zordur.
 • Penis içindeki sürekli basınç, bazı erkeklerde yaralanmalara neden olur.

Bedel

Penis implant ameliyatı pahalıdır fakat sağlık sigortaları veya başka sigortalar tarafından karşılanabilir.

Sonuçlar

Sonuçlar

Yeni tasarımlarda ve cerrahi uygulamalarda sağlanan gelişkinlik sonucu, penil implantlar hem daha fonksiyonel hem de daha güvenli hale geldi. Sertleşme sorunu için başvurulan tedavilerin sorunu çoğu kez çözememesinin de etkisiyle, implantlara talep çok yaygındır. Penil implant kullanıcılarının ezici çoğunluğu, yüksek bir tatmin oranına sahiptir. Bu cerrahi uygulamayı yaptıran erkeklerin yaklaşık dörtte üçü ve onların partnerleri, sonuçtan memnun olduklarını bildirmişlerdir.

Penil implant kullanıcıları sonucu son derece tatminkar bulurlar, ama implant taktıracak erkeklerin, en baştan bilmesi gereken bazı şeyler vardır.

 • İmplantlar sertleşmeyi sağlar, fakat cinsel isteği veya cinsel dürtüyü artırmaz.
 • Sertleşen penisin boyu, daha önce olduğundan biraz kısa olabilir.
 • Bazı partnerler, sertleşme sürecinde kendilerinin müdahalesi olmaması nedeniyle cinsel hazzın azaldığını hissedebilirler.
 • Bu ameliyat kalıcıdır. Şayet implant yerinden alınırsa sertleşme elde etmeniz mümkün olmayacaktır.
 • Özellikle sizde diyabet veya belli bazı sağlık sorunları varsa enfeksiyon oluşabilir. Enfekte bir penil implant yerinden alınmalı ve değiştirilmelidir.
 • Penisin baş kısmında duyu kaybı yaşayabilirsiniz. Bazı erkeklerde bu, sildenafil etken maddesi içeren sertleşme tedavisi ilaçları kullanıldığında geçebilir.

Bir penil implant uygulaması, bağışıklık sistemi sorunlarınız, diyabet gibi kronik bir sağlık sorununuz bulunduğunda veya enfeksiyon riski taşıdığınızda başarısızlığa uğrayabilir.

 

Op. Dr. Mete ENER

sayın mete hocam merhaba bugün “Penil Doppler” filmi çektiriyorum sonuç bilgisini size 5 Şubat çarşamba günü gelsem Eyüp hastanesinde olursunuz daha ö... devamı