Pilates egzersizlerinin esneklik ve dengeyi geliştirmesi dahil çok sayıda faydası vardır. Aynı zamanda gevşek cilt derisinin sıkılaşmasını da sağlar. Pilates egzersizleri vücuttaki ana kas gruplarını güçlendirmeyi hedefler. Bu sayede istediğinizden daha yumuşak veya sarkık olan alanların sıkılaştırılması için bir çözüm olabilir.

Pilatesin çalışmanıza katabileceğiniz yüzlerce farklı egzersizi vardır ve bunlar vücuttaki farklı kaslara odaklanırlar. Breast stroke egzersizi sırtın üst kısmını hedeflerken ab prep egzersizi karın kaslarını çalıştırır. Hangi bölgede istemediğiniz sarkıklıklar varsa ona özel bir egzersiz bulabilirsiniz.

Pilatesin çalışabileceğiniz farklı versiyonları ve egzersizlerin varyasyonları vardır. Bunlar vücuttaki gevşek deriyi azaltabilir. Geleneksel pilates en çok bilinen ve uygulanandır. Stott pilates ve stamina pilates iyi bilinen diğer çeşitlerdendir. Geleneksel pilates genellikle vücut ağırlığını kullanırken, Stott ve diğer türler çoğu egzersiz için ekipman kullanırlar.

Çalışmanıza doğru pilates egzersizlerini katsanız bile çalışma planınız doğru değilse istediğiniz sonuçları alamazsınız. Haftada en az 4 veya 5 kere çalışma yapmayı hedefleyin. Her çalışmanız 30 – 45 dakika sürmelidir. Ayrıca spordan önce ve sonra en az 5-10 dakika esnemeyi ihmal etmeyin.

Diyet de anahtar bir unsurdur. Ne kadar spor yaparsanız yapın doğru şeyleri yemezseniz cildiniz sarkık kalabilir. Haftada yarım kilo yağ vermek için her gün yaktığınızdan 500 kalori az yemeyi hedefleyin. Diyetinizi taze meyve ve sebzeler, sağlıklı yağlar ve protein açısından zengin gıdalarla şekillendirin. Şişkinliği ve yağ alımını önlemek için aşırı tuz ve şeker kullanmayın.

Uzm. Dr. Günnur ÖNARSLAN

Ayagimin âlti deri sert parmak tarafindaki deride soyuluyir ciplak ayakla bastim mi yere bazi günlerinde aciyor görünüş çok kotu yardim... devamı