Günümüzde herkes güzel, parlak ve canlı saçlara sahip olmak ister. Bu da saç bakımıyla sağlanabilir.

Saç bakımı kolay bir iş değildir. Saçınızın bakımını yapmanız için saç tipinizi bilmeniz gerekir. Kuru, yağlı ve normal olmak üzere üç tip saç vardır.

Kuru saçlı kişilerin, saçlarına daha da fazla bakım yapması gerekir. Birkaç basit yöntemle bunu evde de yapabilirsiniz. Diğer yandan, kuru saçların bakımından önce saçın yapısı hakkında da bilgi sahibi olmak gerekir.

Saç, keratin adı verilen bir madde içerir. Keratin, saçı yapılandıran güçlü bir proteindir. Saçın, deriden çıkan kısmına kıl gövdesi ya da saç teli denir. Bu, kütikül, korteks ve medulla olmak üzere üç katmandan oluşur:

Kütikül, saç telinin dış katmanı olup ince ve renksizdir. Bu tabaka içteki iki katmanı korur. Korteks ortadaki katman olup kalındır ve saçın kuvvetli olmasını sağlar. Korteks ayrıca saç rengini ve saç tipini belirler. Medulla içteki tabakadır.

Güneşe aşırı maruz kalmak, saç kurutma makinelerinden yayılan ısı ve başka kimyasallar, kütiküle zarar verebilir. Bu da saçınızın kurumasına ve donuklaşmasına neden olur. Kuru saçlar için evde uygulayabileceğiniz yöntemler, saçlarınızın pürüzsüz, parlak ve sağlıklı olmasını sağlayabilir.

Kabuklu yemişler ve çekirdekler gibi yağ asitleri açısından zengin besinler, kuru saçları eski parlaklığına kavuşturmak için faydalıdır.

Saçta Sirke Mucizesi

Sirke de kuru saçlar için iyi bir çözümdür. Saçın hijyenini ve parlaklığını artırmak için birkaç şekilde kullanılabilir. Saçınızı durularken bir yemek kaşığı sirke kullanın.

Kepek, saçın donuk görünmesine sebep olabileceği için kepeği ortadan kaldırmak amacıyla sirke kullanmak her zaman faydalıdır. İki fincan su ile yarım fincan sirkeyi karıştırarak iyi bir saç bakım kremi hazırlayabilirsiniz.

Şampuanı duruladıktan sonra saç kremini sürmek ve bir süre bekledikten sonra saçınızı iyice durulamak, kepek problemini kontrol altına alabilir. Ayrıca saçlarınızın sağlıklı ve parlak görünmesini sağlar.

Üç yumurta, iki çay kaşığı zeytinyağı ve bir çay kaşığı sirkeyi karıştırıp saçınıza sürün. Birkaç dakika saçınızda bekletin ve normal şekilde şampuanlayın.

Ayrıca olgun bir muz ve avokadoyu lapa haline getirip bunu saçınıza sürebilirsiniz. Bu karışımı bir saat saçınızda bekletin. Saçınızın yumuşak ve parlak olması için ılık suyla durulayın. Bira bile kuru saçlar için faydalı bir çözümdür. Saçınızı eski parlaklığına kavuşturmak için şampuandan sonra bira kullanabilirsiniz.

Bunların dışında, haftada iki kere saçlarınıza ılık bitkisel yağ ile masaj yapmak ve çinko açısından zengin bir diyet uygulamak da kuru saçlar için faydalıdır. Sert şampuanlardan kaçının, çünkü bunların içerdiği kimyasallar saç telinin dış katmanına zarar verebilir. Kuru saç için her zaman yumuşak şampuanlar kullanın.

Uzm. Dr. Günnur ÖNARSLAN

Merhaba, Ben 19 yaşındayım. Benim 2 yıldır saçlarım sakalım affedersiniz kaltuk altı tüylerim dahi çok geç uzuyor ben bundan önceleri saçıma hergün fö... devamı