Gazi Üniversitesi (GÜ) Tıp Fakültesi Üroloji ABD Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Biri, prostat büyümesinin kişinin hayat kalitesini bozmaya başladığında ya da tıbbı olarak patolojik ek bir probleme yol açtığında tedavi edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Şu an için iyi huylu prostat büyümesinde kullanılan altın standart tedavinin ''TUR'' diye isimlendirilen kapalı yöntemle gerçekleştirilen ameliyatlar olduğunu belirten Biri, TUR ameliyatlarının da farklı şekillerde uygulanabildiğini anlattı. Biri, ''TUR ameliyatlarında kapalı yöntemle hastanın idrar kanalından girilir ve prostat herhangi bir enerji kaynağı kullanılarak özel geliştirilmiş aletler ile parça parça kesilerek dışarı çıkartılır. Kullanılan enerji kaynağı monopolar veya bipolar olabilir. Monopolar sistemler hastanın vücudundan elektrik akımı geçmesini gerektiren bir sistemdir. Ancak bipolar istemlerde buna gerek kalmaz. İşte günümüzde kullanılan bipolar TUR sistemi Plazma Kinetik TUR sistemidir,'' diye konuştu.

Video: Dr. Muammer Kendirci "Prostat Büyümesi Nasıl Tedavi Edilir?"

Biri, bu yöntemle hızlı ve düzgün kesme işi yapmaya olanak sağladığını belirterek, ''Plazma kinetik sistem, aynı zamanda idrar kanalı darlıklarının tedavisi için de ideal bir yöntemdir. Elektrik akımı kullanmadan uygulanabildiği için işlem sonrası tekrar daralma ihtimali oldukça azdır,'' dedi.

Op. Dr. Sinan GÖKER

Merhaba hocam, siz ReLEx Smile teknolojisini kullanıyormusunuz? Ve bu „yeni“ teknoloji hakkındaki düşüncelerinizi alabilirmiyim? Göz uygun olduğu takd... devamı