Pürüzsüz Bir Cilt

Henüz 20’lerde başlayan ciltteki yaşlanma sürecini yavaşlatmak ve olası kırışıklıkları önlemek amacıyla doğru uygulamalar ve kullanılan ürünler önem taşır. Cildiniz gençken basit problemleri ve hafif kırışıklıkları geçici çözümlerle gidermeyi tercih edersiniz ancak bu çözümler uzun vadede sizi daha kötü sonuçlarla geri dönebilir. Bu konuda yaptığımız araştırmalara göre son derece temel ve pratik uygulamalarla cildinizin ihtiyacı olan bakımı yapabilirsiniz.

Doğru Cilt Temizleyicisi

İlk etapta cilt tipinize uygun temizleyiciler tercih etmeniz gerekir. Cilt tipinizi analiz yaptırarak öğrenmelisiniz. Eğer kuru bir cildiniz varsa alkol ve sabun içermeyen likit bir temizleyici gerekir, yağlı bir cildiniz varsa yağ tutmayan likit veya jel ürünler ve karma ciltler için de t bölgesini yağlandırmayacak şekilde üretilen ürünler kullanılmalıdır.

Nemlendiriciler

Cildi temizledikten sonra nemlendirmek önemlidir ancak nemlendirici seçiminde dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Kuru ciltler gliserin, hiyalironik asit gibi maddelerle formüle edilmiş nem kaybını azaltan ürünler tercih etmelidir, karma ciltler ise t bölgesini yağlandırmayan nemlendiriciler kullanmalıdır.

 

Güneş Koruyucuları

Kuru ciltler UVA ve UVB ışınlarına karşı yaz kış dışarı çıkmadan yarım saat önce en az 15 ve daha fazla faktörlü güneş koruyucu kullanılmalıdır. Yağlı ve karma ciltler de yağ içermeyen su bazlı güneş koruyucular kullanmalıdır.

 

Cilt Bakımı

Eğer kuru bir cildiniz varsa hafta bir kere yağlı ve karma cildiniz varsa haftada 2 kere ölü deriyi atmak için doğal peelingler uygulayabilirsiniz.
İLGİLİ MAKALE

Güzel Cildin Sırları

Op. Dr. Mert DEMİREL

nasıl bir uygulama gerekli ve ameliyat kesin cözüm mü yan etkileri olur mu... devamı