Eklemlerde vücut tarafından üretilen iltihaplanma artrit olarak adlandırılır. Romatoid Artrit ise bağışıklık sisteminin eklemlere saldırmasına yol açan kronik ve enflamatuvar bir otoimmün bozukluktur. Sistemik ve kronik olan bu rahatsızlık  deri, kan damarları, kalp, akciğer, kıkırdak, kemik, eklem yapıya ve kaslara zarar verir. Bağışıklık sistemi bakterilere ve virüslere karşı savaşmak yerine düzgün çalışmadığı için kendi eklemlerine ve organlarına saldırır. Ortaya çıkış nedeni tam olarak bilinmemekle kalıtımsal olarak anne ve babada böyle bir eğilim varsa bu genler çocuklara da geçerek romotoid artrit’in oluşmasına neden olabilir. 

Romatoid Artrit Belirtileri 
Başlıca belirtileri birkaç eklemde başlayan iltihaplanma nedeniyle oluşan eklemlerde ağrı, şişlik, kızarıklık, uzun süren tutulmalar, halsizlik, yorgunluktur. Fakat daha sonra simetrik ilerleyen bu hastalıkta parmaklarda anormal duruş bozuklukları ve çıkıntılı bir kemik yapıları görülebilir. Hastalığın son evrelerinde göz, kalp, akciğer de etkilenir. Bu noktada kalp zarı ve akciğer zarında iltihaplanmalar, gözde ve ağızda oluşan kuruluk ve baldırda oluşan iltihaplanmalar görülür.

Yrd Doç Dr SERDAR SARAÇ

Ben 16 yaşındayım ve el eklemim şiş arada ağrıyor ama beni rahatsız etcek kadar degil ve ayak eklemimde dışarı çıkıntı var üniversite hastanesine gitt... devamı