İşte, size boy uzatan egzersizler ve daha da uzamanızı sağlayacak diğer çeşitli egzersiz seçenekleriyle birlikte kısa bilgileri.

Araştırmalar gösteriyor ki yüksek seviyede insan büyüme hormonu uzamanızı sağlayabilir. Araştırmaların bir diğer sonucuysa belli egzersizlerin insan büyüme hormonunu önemli ölçüde artırdığıdır. Anaerobik egzersizler (kısa ve yoğun egzersizler) kaslardaki laktik asit seviyesini artırır. İnsan büyüme hormonunun üretimini artırma etkisinin yanı sıra anaerobik egzersizleri aynı zamanda kas kütlesini artırır ve tüm görünüşünüzü geliştirecek dokuların büyümesini harekete geçirir.

En iyi sonucu almak için en doğru tip egzersizi seçmeniz ve düzgün bir şekilde egzersizlerinizi uygulamanız gerekiyor. Boy uzatma egzersizlerinin en iyisi uzun süren, tekrarlı ağırlık kaldırma egzersizleri olacaktır. Ağırlık kaldırma egzersizleri 15 dakikadan daha fazla sürmeyen yoğun egzersiz programıdır. Egzersizle kalp atışını hızlandırmak için en az 10 dakikalık yoğun bir çalışma yapılır. Kısa aralıklarla (her bir hareketi 30 saniye kadar sürdürerek) egzersiz de yapabilirsiniz.

Dikkatli olun çünkü uzun süre yapılan egzersizler aynı zamanda insan büyüme hormonu salınımının azalmasına da neden olabilir. Güvenlik önlemi olarak bir kerede yapabildiğiniz kadar egzersiz yapın ve vücudunuzda optimum miktarda insan büyüme hormonunun salgılanması için günün geri kalan kısmında dinlenin.

Başlanıç olarak haftada iki kez aşağıdaki boy uzatan egzersizlerden birini yapabilirsiniz.

  • Maksimum hızda iki set 400 metre hızlı koşu yapın. (Set arasında 5 dakika dinlenmek şartıyla)
  • Yapabileceğiniz en iyi hızla 1 km yukarı doğru koşun.
  • Maksimum hızda 2 dakika merdiven çıkın.
  • Birçok kez ağırlık kaldırmayı denyin; 8 ya da 12 kez kaldırın ve sonrasında hormon salınımının artması için dinlenin.

Anareobik egzersiz rutininizi sabahları erken saatte yani  glikoz seviyesinin düşük olduğu kahvaltıdan önce yapmanız tavsiye ediliyor. Ayrıca egzersizlerden sonra insan büyüme hormonu üretimini maksimize etmek için birkaç saat karbonhidratlardan ve şekerden uzak durmayı da unutmayın.

Çalışma rutininize ek olarak en çok kas liflerini kullanan egzersizleri de ekleyebilirsiniz.

Bir kez yetişkin biri olduğunuzda, boy uzatma evresini geçtiğiniz için bu konuda yapabileceğiniz çok kısıtlı seçenekleriniz bulunur. Seçeneklerden birisi de boy uzatan egzersizlerdir.

Eğer boy uzatan egzersizler düzgün yapılırsa, boyunuzu etkili şekilde artırabilirsiniz. Söz konusu egzersizlerden bazıları şunlardır:

  • Omurga uzatan egzersizler: esneme hareketleri, asılma, yüzme. Bunların hepsi omurganızı uzatabilir.
  • Bacak uzatma egzersizleri: tekmeleme, atlama, bisiklete binme, yüzme, ip atlama, hızlı koşu. Bütün egzersizler, bacak boyunuzu en üst seviyeye ulaştırmayı amaçlar.

Yetişkinlerin boyunu uzatmanın bir başka yolu da duruşlarını düzeltmek olabilir. Eğer çok hafif kambur duruyorsanız kesinlikle olduğunuzdan daha kısa görünürsünüz. Çünkü sürekli kambur şekilde durmak omurga kaslarını zaman içinde kısalmasına, daha az esnek hale gelmesine ve sizi olduğunuzdan daha kısa göstermeye neden olur. Bu yüzden doğru duruş pozisyonunu kazanmak gerçekten boyunuzda bir fark yaratabilir ve sizi birkaç santimetre de olsa daha uzun gösterebilir.

Ağırlık kaldırma egzersizleri duruşunuzu düzeltmek için harika bir yoldur. Egzersizler aynı zamanda sırt kasları için de oldukça uygun bir seçenektir. Egzersizler ayrıca omuzlarınızı doğru poziyonda tutmanıza, sırtınızı düzeltmenize ve güçlendirmenize yardımcı olur.

Özellikle masa başı gibi bir işiniz varsa sırt kaslarınızı güçlendirmek için yapacağınız egzersizler daha uygundur. Egzersizleri yapmak duruşunuz hakkında farkındalık kazanmanıza ve daha uzun görünmenize yardımcı olur.

Yoga, pilates ya da Alexander Tekniği de duruşunuzu düzeltmenize yardımcı olabilir.

Son olarak sizi daha uzun gösterecek boy uzatan egzersizlerin yanı sıra, günlük aktivitelerinize aerobik egzersizlerini de katmanız gerekiyor çünkü aerobik egzersizleri, vücut boyunca kan akışını hızlandırır ve daha fazla hormon üretilmesini sağlar.

Prof. Dr. Muharrem İNAN

Yaşim 20 boyum 1.59 bacaklarım parantez bacak boyumun kısa olduğunu düşünüyorum boyumu uzatmak için ne yapmalıyım boy uzatma ameliyatı olabiliryim ne ... devamı