Romatoid artritin tedavi görmeksizin yatıştığı vakalar görülmüşse de bu, pek yaygın bir durum değildir. Hastalık genellikle çoğu hastanın hayatları boyunca ilerlemeye devam eder.

Yardımcı olacak tedaviler vardır ancak herkes bu tedavilere farklı şekilde cevap verir. Bu tedavilerden bekleyebileceğiniz sonuç ise, birçok faktöre bağlıdır:

 • Teşhis konulduğunda hastalığınızın ne kadar ilerlemiş olduğu
 • Teşhis sırasında kaç yaşında olduğunuz
 • Ne kadar süredir hasta olduğunuz

Herkesin romatoid artrit hastalığı kendine özgüdür ve herkes, bu hastalığa farklı şekillerde tepki verir. Fakat uzun vadede yaygın olan birkaç durum da vardır.

 • Uzun yatışma dönemi: Yatışma, belirtilerin hiçbir tedavi olmaksızın nerdeyse ortadan kalkmasıdır. Romatoid artrit teşhisi konulan kişilerin yaklaşık yüzde 10 ila 20’sinde ani hastalık başlangıcı olur, fakat daha sonra belirtiler uzun süre, hatta onlarca yıl görülmez.
 • Aralıklı belirtiler: Romatoid artrit hastalarının yaklaşık yüzde 15 ila 30’unda hastalık yavaşça bir görünür, bir kaybolur. Kişilerde, aralarında birkaç aylık boşluklar bulunan hastalık alevlenmelerinde ya çok az belirti olur ya da hiç belirti olmaz.
 • İlerleyen romatoid artrit: Bu, ne yazık ki yaygın ve ciddi bir romatoid artrit türüdür. İlerleyen bir tür olduğundan, uzun dönemli bir tıbbi tedavi planı, bu tedaviyi uygulamak ve hastalığın ilerlemesini yavaşlatmak veya durdurmak için bir tedavi ekibi gerektirir.

Sizde hangi tür romatoid artrit bulunduğunu ve bunun ilerleyip ilerlemeyeceğini nasıl anlarsınız? Bunun kolay bir yolu yoktur; fakat ilerleyebilen romatoid artrit bulunduğunu gösteren bazı genel işaretler vardır. Aşağıdaki durumlar söz konusuysa, sizde ilerleyebilen romatoid artrit var demektir:

 • Hastalık aktivitesinin süresi ve yoğunluğu
 • Hastalığa gençken yakalanmışsanız -ki bu, hastalığın vücudunuzda aktif olması için daha fazla vakit bulması anlamına gelir.
 • Çoğunlukla dirseklerde görülen ve deri altındaki kabarcıklar şeklinde ortaya çıkan romatoid artrit nodülleri
 • Eklem sıvısı veya kan testlerinde görünen aktif iltihaplanma
 • Teşhis konulduğu aşamada, röntgen filminde görülebilen birçok hasarın varlığı
 • Kan testlerinde sitrüllinemi veya romatoid faktörünün yüksek çıkması

Romatoid artritin ilerlemesini takip etmek için yapabileceğiniz en önemli şey nedir? Bir romatoloji uzmanıyla görüşün. Doktorunuz hastalığınızın ilerleyip ilerlemediğini görmek için komple bir eklem muayenesi yapacak, laboratuar tetkikleri gerçekleştirecek ve röntgen filmi isteyecektir.

Müteakip muayenelerde doktorunuz eklemlerinizi, testlerinizi ve röntgen filmlerinizi tekrar kontrol edecek ve hastalığın daha fazla ilerleyip ilerlemediğine bakacaktır. Şayet romatoid artrit ilerliyorsa, ilerlemenin yavaşlatılması için uygun tedavi seçenekleri bulunmaktadır.

Romatoid artritinizin akıl sağlığınız üzerindeki etkilerini hafife almayın. Başarmakta zorlanıyorsanız, yardım talep edin. Bir psikolog veya psikiyatrist size uzun süreli belirsizliklerle birlikte yaşamanız ve romatoid artritin getirdiği kısıtlamalarla başa çıkmanız için yardım edecektir.

Romatoid artrit hastası kişiler için olumlu gelişmeler de var. Tedavi imkanları ilerliyor ve artık birçok vakada hastalığın ilerlemesi yavaşlatılabiliyor. Bugün hastaların yaşam süresi, geçmişe göre daha uzundur.

Yrd Doç Dr SERDAR SARAÇ

Ben 16 yaşındayım ve el eklemim şiş arada ağrıyor ama beni rahatsız etcek kadar degil ve ayak eklemimde dışarı çıkıntı var üniversite hastanesine gitt... devamı