Sabah rutininiz daha çok “yas” rutinini mi andırıyor? Gününüzün ilk 30 dakikası, geri kalanında büyük etki yaratıyor: Nasıl hissettiğinizi ve ne yaptığınızı etkileyebiliyor. Alarm saatini parçalamak, kediyi tekmelemek ve her sabah hayatınıza küfretmek yerine, gününüze çok daha iyi başlayıp yaşantınızı en iyi şekilde sürmenize yardım edecek beş basit ipucu.

1. Ertelemeleri yok edin.

Alarmın erteleme düğmesine basmanıza artık izin yok. Alarmınızı erken saate ayarlayıp beş altı kere erteleme düğmesine basmayın. Düşmeye her bastığınızda zayıf olduğunuz ve yataktan kalkamayacağınız inancını içinize işlersiniz.  Alarmı ne zaman kalkmak istiyorsanız o zamana kurun ve alarm sustuğunda sarsıcı şeyi yaparak daha güçlü hissedin: Kalkın. Bunu her gün yapınca özgüveninizin arttığını göreceksiniz.

2. İlk beş saniye.

Dışarısı karanlık ve soğuk olduğunda kanınızın kaynaması için ani bir ilhama ihtiyacınız var. Bir alıntı veya sevdiğiniz bir kitap okuyun, hedeflerinizi gözden geçirin, vb. Cep telefonu, uzaktan kumanda veya diş fırçasına uzanmadan önce, ilk bunu yapın.

3. Kanınız akmaya devam etsin.

Zihniniz bütün gece aktifken bedeniniz değildir. Zihni odaklamak ve hazırlamanın en iyi yolu vücudu hareket ettirmektir. Zihninizi besledikten hemen sonra, kaslarınıza kan akması ve eklemlerinizi gevşetmek için birkaç dakika hafif esneme veya yoga yapın. Abartmanıza gerek yok, hafif ve sakin olmak iyidir.

4. Günlük.

Günde 15-20 dakika yazın, beyin fırtınası yapın ve sadece düşünün. Mutluluk ve refah hissinizi artırmanın en iyi yollarından biri, minnetinizi ifade etmektir. Bunu yapmanın kuvvetli ve kolay bir yöntemi, minnet duyduğunuz şeyleri kağıda dökmektir. Birkaç dakikanızı geleceğiniz hakkında hayal kurarak da geçirebilirsiniz. Hemen günün baskılarına, sorumluluklarına ve sorunlarına gömülmeden önce, mükemmel geleceğinize odaklanan birkaç dakikalık sessizlik size tüm gün sürecek sakinlik ve huzur sağlayabilir.

5. Kahvaltı.

Daha önce muhtemelen duydunuz. Ama tekrar etmekte fayda var çünkü %40’ımız kahvaltıyı atlıyor. Besleyici bir kahvaltı etmenin yararları iyi biliniyor. Sucuk, sosis, hamur işleri ve işlenmiş tahıllardan uzak durup yağsız sütlü tam tahıl yiyebilir, muz ve kuru üzüm de ekleyebilirsiniz. Kahvaltı için zamanınız yoksa veya fazladan bir şey yapmak istiyorsanız bir enerji karışımını kafaya dikebilirsiniz. Yapması ortalama üç dakika, içmesi de iki dakika sürer. En güzel yanı da buna her şeyi koyabilirsiniz.

Bütün bunları yaparsanız sabah programınız belki 20-30 dakika uzayacak. Elbette sabahleyin yarım saat muazzam bir zaman ama buna gününüze ve size yatırım gözüyle bakın. Yukarıdakileri yapmak size pozitif bir tavır getirecek, daha fazla kontrol hissi sağlayacak ve size huzurla sakinlik bahşedecek. En azından, kedinizle aranız daha iyi olacak.

Kaynak: huffingtonpost.com

 

Uzm. Dr. Tarık TURFAN

merhaba doktor bey benim sabah kahvaltımı yaptıktan sonra tuvaletim geliyor ve dışkıda yumuşak ve peçeteye yeşil geliyor. bu gun sağlık ocağına gittim... devamı