Yorucu geçen bir günün ardından kendinize gelmekte zorlanabilmeniz mümkündür. Yorgun hissetmeniz kronik bir hal almış ve yeme içme gibi günlük aktivitelerinizi de kısıtlamaya başlamış olabilir. İşte böyle durumlarda kendinizi daha canlı ve uyanık hissedebilmeniz için bazı çözüm yolları hazırladık.

Kendinize yorgun olmadığınızı söyleyin
Sürekli olarak yorgun olduğunuzu dile getirmek kendinizi daha kötü hissetmenize yol açar. Kronik yorgunluk ile baş etmenin yollarından biri yorgun olduğunuzu reddetmektir.

Saatlere dikkat
Yapılan en büyük hatalardan biri, sabahları uyanıldığında uykuyu sekiz saate tamamlamak için yatakta kalınmasıdır. Bu ertesi gece sorun yaşamanızı sağlar. Fazla uyku, az uyku ile aynı yorgunluk etkilerini gösterir.

İştahınızı görmezden gelin
Her ne kadar pastırma, yumurta, peynirli sandviç veya çikolatalı kek cezbedici görünse de, daha uykulu olmanıza yol açar. Yağlı ve kalorili yiyecekler, kan şekeri ve enerji seviyesi üzerinde olumsuz etkiler bırakır. 

Fiziksel ve zihinsel aktivite yapın
Masanızdan kalkın ve beş dakika boyunca dolanın veya merdivenleri inip çıkın. Kısa bir zeka testi çözün veya oyun oynayın. Çalışan beyin ve beden kişiye zindelik katar ve yorgunluk hissini ortadan kaldırır.

Kahveyi sabah için
Kafein zindelik kazanmaya yardımcı olur, ancak sabah içilirse. Sabah içilen kahve, gün içinde zinde olmanızı sağlar. Fakat aç karnına kahvaltıdan önce içilen kahve de oldukça olumsuz bir etki yaratır. Sabah uyanınca zaten enerji seviyesi yüksek iken kahve içmek, enerjiyi ikiye katlayarak sinir yapar. Kahvaltıdan bir saat sonra içilen kahve vermesi gereken etkiyi doğru verir.
Akşam saatlerinde içilen kahve ise uyumanız gereken saatte uyanık olmanızı sağlar. Bu da uyku düzenizin bozulmasına yol açar. 

Öğle yemeğinden sonra kahve içmeyin
Kahvenin zindelik verici etkisi yaklaşık olarak 8-10 saat sürer. Yani, kahvenizi sabah kahvaltısından sonra içerseniz hem gün boyu zinde kalmış, hem de akşam uyumanız gereken saate kadar etkisi geçmiş olacaktır.

Dışarı çıkın
Çok kısa ve hafif bir yürüyüş bile beyni harekete geçirerek enerji yaratır. Özellikle açık ve temiz bir hava ve melatonin salgılayan güneş ışığının uyandırıcı ve enerji verici etkileri bulunmaktadır. 

Güç toplamak için kestirin
Eğer yorgun hissediyorsanız ve dikkatinizi toplamak için gerçekten zorluk çekiyorsanız gündüz öğle uykusuna yatmayı deneyin. Özellikle araba kullanacaksanız veya araba ile uzun yolculuğa çıkacaksanız, yola çıkmadan önce yapacağınız kısa bir kestirme hayat kurtarıcı olabilir.

Yorucu egzersizlerden kaçının
Düzenli olarak spor yapan kişilerin diğerlerine göre daha düzenli uykusu olduğu doğrudur. Ancak oldukça zor olan egzersiz ve aktiviteler kişiyi yorar, sakatlanma riskini artırır ve uykusuz hissetmeye yol açar.

Uzm. Dr. Ali VARDAR

Merhaba hocam babam yemek yiyemiyor bir kac kasik corba ictimi kusuyor kronik hasta dediler ama kusmasina bir cozum bulamadilar psikiyatri doktoruna d... devamı