Kadınlar, saçlarının görünümünde değişiklik yapmayı severler.

Saçı farklı renklerde boyamak bir moda haline gelmiştir.

Saç boyama işlemiyle saçlarınız doğal görünümlü olabilir. İki tür saç boyası vardır:

  • Kalıcı saç boyası
  • Yarı kalıcı saç boyası

Kalıcı boya, yıkamayla çıkmaz ve saçlar uzayana kadar kalır. Ama eğer farklı bir şey denemek istiyorsanız, geçici saç boyasını tercih edebilirsiniz.

Geçici saç boyasıysa saçınızı şampuanlayana kadar etkisini sürdürür.

Saç Boyama İşlemi İçin Öneriler

Ana renk: Bu terim, kullanılan rengin tonunu ifade eder. Renk tonları sıcak ya da soğuk olarak tanımlanır. Bu terim, saç renginin ne kadar sıcak ya da soğuk renkte olduğunu ifade eder.

Saçtaki eski boyanın çıkarılması: Bu, doğal saç renginizin açılması ve saça yeni bir renk uygulanmasıdır.

Tek ve çift işlem: Kalıcı boya tek adımda uygulanabilir. Buna tek işlem denir. Çift işlemde, saç renginin tonunu değiştirmek için ilk önce saçın renginin açılması gerekir. Daha sonra istenilen yeni renk uygulanır.

Saç rengini seçmek: Doğal renk tonunuza uygun bir renk seçin. Cildinizin ve gözlerinizin rengini de göz önünde bulundurun.

Altın sarısı, kızıl, kumral gibi sıcak tonlar, kahverengi gözlere ve sıcak tonlu tenlere daha uygundur. Açık renkli kişilerde kül ya da altın sarısı gibi soğuk tonlar uygundur.

Saç boyama sıklığı: Saç boyası, saç telleri kuvvetli olduğu ve saç derisi hassas olmadığı sürece uygulanabilir. Eğer saçlarınız kolay kırılıyorsa, hasar görmüş saçlar için formüle edilen yarı kalıcı boyaları kullanın. Saçınızın uzamasına bağlı olarak, her dört ya da beş haftada bir saçlarınızın tekrar boyanması gerekir.

Saç boyasına kaşı alerjik olmak: Bazı kişiler bazı saç boyalarının içerdiği maddelere karşı alerjik olabilir. Alerjik olmak, bazı maddelere maruz kalındığında alerji oluşması demektir.

Eğer saç boyasına karşı alerjikseniz, mukozada kan birikmesi, yüzde şişme, döküntü olabilir ve astım atağı ya da kurdeşen görülebilir.

Isı ve saç boyası: Uzmanlar, saç boyası ürünlerini hem yüksek hem de düşük derecelerde test ederler. Eğer uzun süre çok sıcak ya da soğuğa maruz kalırsanız bu, ürünün bozulmasına yol açabilir.

Eğer saç renginizin, farklı ısılarda dayanıklı olmadığını düşünüyorsanız, kullandığınız boyanın markasını değiştirin.

Perma ve kimyasal boya: Perma ve saç boyama, saça zarar verebilir ve bunlardan mümkün olabildiğince kaçınılması gerekir. Eğer perma yaptırmaya karar verdiyseniz, saçınızın bu işlem için ideal durumda olduğundan emin olun.

Eğer saç renginizin canlılığını korumak istiyorsanız, şampuanlama ve şekillendirmeyi soğuk suyla yapın. Sıcak su saçınızdaki boyanın atmasına neden olabilir.

Saç boyanızın daha uzun kalmasını istiyorsanız, saçınızı, boyadıktan hemen sonra limon bazlı bir karışımla durulayın. Bu, boyanın dayanıklılığını artırır.

Uzm. Dr. Günnur ÖNARSLAN

Merhaba,dr.hanım ben 26 yaşındayım benim çok gür ve uzun sağlıklı saçlarım vardı,kesim yaptırdım kesimden sonra aşırı dökülmeye başladı ve gür olan sa... devamı