Sağlıklı Saçlar

Vücudunuzun doğru çalışması için çeşitli vitamin ve minerallere ihtiyacı vardır. İyi beslenme sadece vücudunuz için değil, saçınız için de gereklidir.

İyi beslenme, saçın sağlıklı uzamasında çok önemli bir rol oynar. Saçın uzaması için faydalı birkaç vitamin vardır. Bu vitaminleri kullanmaya başladığınız takdirde sonuçları 2-3 ay içinde görebilirsiniz.

Yani oldukça istikrarlı ve sabırlı olmanız gerekir. Herhangi bir sağlık sorununuz varsa, saçınız için vitamin kullanmaya başlamadan önce doktorunuza danışmalısınız.

A Vitamini

A vitamini, saç derisinde sağlıklı sebum üretimine yardımcı olan bir antioksidandır. A vitamini içeren besin kaynakları et, yumurta, lahana, balık yağı, havuç, şeftali, ıspanak, brokoli ve kayısıdır.

Günlük A vitamini dozu 5000 IU olmalıdır. Doz konusunda dikkatli olun. Yüksek doz bazı yan etkilere sebep olabilir. Örneğin, 25000 IU’dan fazla A vitamini almak toksik etki yaratır ve saç dökülmesine ve başka ciddi sağlık problemlerine sebep olur.

C Vitamini

C vitamini de cilt ve saç sağlığı için faydalı bir antioksidandır. C vitamini, daha ziyade çilek, yeşilbiber, koyu yeşil sebzeler, patates, kavun, turunçgiller, kivi ve ananasta bulunur. C vitamininin günlük dozu 60 mg olmalıdır.

E Vitamini

E vitamini, saç derisindeki kan dolaşımını artıran bir antioksidandır. E vitamini için en iyi besin kaynakları buğday tohumu yağı, çiğ çekirdekler, soğuk preslenmiş bitkisel yağlar, soya fasulyesi, kabuklu yemişler, yapraklı yeşil sebzeler ve kuru fasulyedir.

E vitamini için günlük doz 400 IU’dur. E vitaminini kullanırken dikkatli olun, çünkü bu vitamin tansiyonu yükseltir ve kanın pıhtılaşmasını azaltır. Yüksek tansiyonu olan kişiler, E vitamini takviyesi kullanmadan önce doktorlarına danışmalıdırlar.

Biyotin

Biyotin, keratin üretimine yardımcı olan bir vitamindir. Keratin, saçın dökülmesini ve beyazlaşmasını önler. Biyotin için en iyi besin kaynakları tam tahıllar, pirinç, ciğer, süt, bira mayası ve yumurta sarısıdır. Biyotin için günlük doz 150-300 mcg olmalıdır.

İnositol

İnositol, kıl folikülünün hücresel düzeyde sağlıklı olmasını sağlar. İnisitol için en iyi besin kaynakları bira mayası, turunçgiller, tam tahıllar ve ciğerdir. İnisitolün günlük dozu 600 mg olmalıdır.

Niyasin-B3

Niyasin aynı zamanda B3 vitamini olarak da bilinir ve saç derisindeki kan dolaşımını artırır. Niyasin için en iyi besin kaynakları balık, bira mayası, tavuk ve buğday tohumudur. Niyasin için günlük doz 15 mg olmalıdır.

Pantotenik-B5

B5 vitamini aynı zamanda pantotenik asit olarak da bilinir. Saçın beyazlamasını ve dökülmesini önler. B5 vitamini için en iyi besin kaynakları bira mayası, yumurta sarısı, tam taneli tahıllar ve sakatattır. B5 vitamininin günlük dozu 7 mg olmalıdır.

B6

B6 vitamini melanin üretimine yardımcı olur, saç dökülmesini önler ve saça rengini verir. B6 vitamini için en iyi besin kaynakları tam taneli tahıllar, sakatat, yumurta sarısı, sebzeler, ciğer ve bira mayasıdır. Bu vitamin için günlük doz 1.6 mg olmalıdır.

B-12

B12 vitamini saç dökülmesini önler. B12 vitamini için en iyi besin kaynakları balık, yumurta, süt ve tavuktur. B12 vitamininin günlük dozu 2 mg olmalıdır.

Bunlar saçın uzamasına yardımcı olan çeşitli vitaminlerdir. Her vitaminin dozu konusunda dikkatli olmalısınız. Bu vitaminlerin yüksek dozda kullanılması ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir.

İLGİLİ MAKALE

Saçı Besleyen 10 Gıda

Uzm. Dr. Günnur ÖNARSLAN

Merhaba, Ben 19 yaşındayım. Benim 2 yıldır saçlarım sakalım affedersiniz kaltuk altı tüylerim dahi çok geç uzuyor ben bundan önceleri saçıma hergün fö... devamı