Saç Yıkama

Çoğumuz saçımızı yıkamaya biraz üşeniriz. Hatta bazıları gerekli olduğunda bile yıkamaktan kaçınır. Bazı durumlarda saç yıkamak tümden bir problem haline gelir.

Saç yıkama sorunlarından kurtulmak mümkün. Yalnızca bu yazıyı okuyarak saçınızı yıkamanın ne kadar kolay olduğunu anlayacaksınız. Ve üşenmeden ve tereddüt etmeden gereken sıklıkta bunu yapmaya bayılacaksınız.

Saçınızı ne sıklıkta yıkamanız gerekiyor, hafta iki kez, iki günde bir, her gün veya hafta bir kez? Bu sorunun cevabı gerçekten ne tip saça sahip olduğunuza bağlıdır. Eğer çok ince saçlarınız varsa ve çok kısa zamanda yağlandığını hissediyorsanız saçınızı çok fazla yıkamamaya çalışın.

Doğal yağın saçta yavaş iş gördüğü düşünüldüğünden saçınızı yıkamak bu doğal yağları alıp götürecektir. Fakat saçınızın çok yağlı ve sönük durduğunu düşünüyorsanız o zaman saçınızı yıkamak daha iyi bir seçenektir.

Saçınızı sık sık yıkayarak saçınıza nasıl zarar verdiğinizi hayal bile edemezsiniz. Saçınızı şampuanlamak ve kurutmak kesinlikle saçınıza sizin hayal gücünüzü kat be kat aşacak derecede zarar verir.

Saçınızı yıkarken şu adımları takip edin:

Öneriler

  • İster duşta ayakta ister oturarak yıkanırken başınızı öne eğerek saçınızı doğal bir şekilde sarkıtın.
  • Şampuanlamaya hazırlamak için saçınızı ılık su ile tamamen durulayın.
  • Avuç içinize biraz şampuan alın; tam bir yıkama için saçınızın ne kadar şampuana gereksinim duyduğu tamamen size bağlıdır.
  • Ellerinizde şampuandan yumuşak bir köpük yapın ve daha sonra saçınıza sürün. Kafa derisinden başlayarak şampuanı saçınıza nazikçe ve baştan aşağı parmak uçlarınızla masaj yaparak uygulayın. Saçınızı doğal bir şekilde sarkık tutmayı unutmayın.
  • Nemli saçınızı çok şiddetli ovmamaya dikkat edin çünkü bu aşamada saç sürtünmeyle çok kolay zarar görebilir. Durulayın, parmaklarınızla aşağı doğru onu sıvazlarken suyun saçlarınızın arasından akmasına izin verin.

Saçınızı şampuanla yıkadıktan sonra kondisyonlamaya başlayın. Bunun için aşağıdakiler gibi bazı basit adımları takip etmelisiniz. 

  • Şampuanın tamamını saçınızdan durulayıp çıkardığınızdan emin olun.
  • Daha sonra avucunuza biraz kondisyonlayıcı dökün.
  • Parmak uçlarınızla saçınıza derinlemesine nazikçe uygulayın. Kondisyonlayıcıyı tüm saça eşit olarak yayın. Kondisyonlayıcı bir veya iki dakika bırakılmalıdır.
  • Şimdi kondisyonlayıcıyı durulayın, yine saçınızı nazikçe aşağı doğru sıvazlarken suyu saçlarınızın arasından akıtın. Yine kırılmayı engellemek için ıslak saçınızı ovuşturmamaya dikkat edin.

Son adım saçınız için uygun bir kurutmadır. Elektrikli saç kurutma makinesi kullanmayın, doğal yolu tercih edin. Islak saçı bir havluyla temizleyin ve hafifçe vurarak kurutun. Şimdi umarım saçınızı yıkamanın ne kadar basit olduğu konusunda aydınlanmışsınızdır.

Uzm. Dr. Günnur ÖNARSLAN

Merhaba, Ben 19 yaşındayım. Benim 2 yıldır saçlarım sakalım affedersiniz kaltuk altı tüylerim dahi çok geç uzuyor ben bundan önceleri saçıma hergün fö... devamı