Tarihte, ölüme mahkum olan bazı tutukluların (örneğin Thomas More ve Marie Antoinette’in) idamlarından önce saçlarının bembeyaz olduğunu kaydeder. Ama bunu bildiren modern raporlar duyulmadı. Raporlara göre, doğal saç renginiz hormonlarınızı etkileyen durumlardan (örneğin hamilelik) veya bazı ilaçlar almaktan kaynaklanan durumlardan dolayı birçok hafta/ay sonra değişebilir ama bir gecede beyazlar mı? Bu soruyu yanıtlamak için saçın kimyasına bakalım.

Saç, doğal rengini melanin adındaki pigmentten alır. Saçlarının rengini açmış herkes melanin renksizleştirmenin kimyasal olarak mümkün olduğunu söyleyebilir. Dolayısıyla, ani korkunuzun iyonlara ayrıştırıcı radyasyon veya ağartıcıya maruz kalmakla alakalıysa beyaz saçın olası bir sonucu olabilir ama kellik veya ölümden daha az olasıdır. Toksik radyasyon veya kimyasallarla oynamıyorsanız saç renginizi anında değiştiremezsiniz.

Korku, stres veya herhangi bir olağanüstü duyu saçınızın rengini değiştirebilir mi? Evet ama hemen değil. Psikolojik durumunuzun, her bir tel saçınızda biriken melanin miktarını etkileyebilen hormonlarınız üzerinde belirgin bir etkisi vardır ama duygunun etkisini görmek uzun zaman alır. Başınızda gördüğünüz saç folikülünden çok uzun zaman önce çıkmıştır. O yüzden, beyazlama veya herhangi bir renk değişimi yavaş bir süreçtir ve birçok hafta, ay veya yılda meydana gelir.

Duygularınız saçınızın rengini bir anda değiştiremez ama saçlarınızın bir gecede bembeyaz olma ihtimali var. Nasıl mı? Difüz alopesi areata adlı tıbbi bir durum ani saç dökülmesiyle sonuçlanabilir. Alopesinin biyokimyası tam anlaşılamamıştır ama koyu renk ve gri veya beyaz saç karışımı olan kişilerde renksiz saçın dökülmesi pek olası değildir. Sonuç? Kişinin saçı bir gecede beyazlaşmış gibi görünebilir. Beyaz saçınız yoksa bir nedenle etkiye daha az direnen saçınız incelir veya kelleşirsiniz. Ani saç dökülmesi bazı ilaçlardan, tıbbi durumlardan veya ani stresten kaynaklanabilir. Birçok gün veya haftada ortaya çıkabilir ama sonuç yine de çarpıcıdır.

Uzm. Dr. Günnur ÖNARSLAN

Merhaba, Ben 19 yaşındayım. Benim 2 yıldır saçlarım sakalım affedersiniz kaltuk altı tüylerim dahi çok geç uzuyor ben bundan önceleri saçıma hergün fö... devamı