Doğru, bu yetişkinler için normal kalp atış oranıdır. Fakat bu oranın yüksek sınırda olması ciddi sağlık sorunları anlamına gelebilir.
 
Araştırmalara göre, normal sınırlar dahilinde olsa bile, kalbin dinlenme halinde ritminin yüksek olması, iskemik kalp hastalığı, felç ve ani kardiyak ölüm riskinde artma anlamına gelir.
 
Norveçli araştırmanlar yakın zamanlarda kalbin dinlenme halindeki atış sayısında her 10 vuruşluk artışın kadınlarda kalp krizi riskini %18, erkeklerde %10 artırdığını bildirmiştir. Yakın zamanlarda Japonlarca gerçekleştirilen bir araştırmaya göreyse, dakikada 80’den fazla kalp atış sayısı, onlarca yıl sonrası için obez olma ve kalp hastalığı geliştirme riskinin daha fazla olması anlamına gelir. Hem diyabet hastalıkları hem de obezite kalp risklerini artırır.

Video: Kalp Nasıl Çalışır
 
Bu araştırmalar dinlenme halinde yüksek kalp ritminin kalp krizine, obiziteye veya diyabete neden olduğunu kanıtlamaz. Fakat araştırmacılar bu bulgulara başka risk faktörlerini araştırırken ulaşılmıştır.
 
Peki dinlenme halindeki kalp ritminin fazla kabul edilebilmesi için ne kadar fazla olması gerekiyor? Bu konuda tam bir fikir birliği yoktur, ama doktorların çoğu dinlenme halinde kalp atış oranının yüksek olmasının iyi olmadığı konusunda hemfikirdir.
 
Risk faktörleri için kesin bir nokta belirlemek zor, ama dakikada 90 veya üstünde bir kalp ritmi anormal ve potansiyel olarak tehlikeli kabul edilir.
 
Kalbinizin dinlenme halindeki atış oranını bulmak için işaret ve orta parmağınızı el bileğinizin alt kısmına, başparmağınızın hemen üstüne bastırın. Nabzı hissedene kadar hafifçe bastırın. Bir dakika boyunca nabzı sayın veya 30 saniye boyunca sayarak ikiyle çarpın. Tam bir okuma için nabzınızı ölçmeden önce en az 10 dakika boyunca sakince oturun.

Prof. Dr. Kaan AYDOS

Konuşma Başı 9 HAZİRAN 15:32 Hocam kolay gelsin ben denizliden filiz size derdimi nasıl anlatsam bilemiyorum . Sorunum hocam benim 2007 doğumlu gayet ... devamı