Şampuanın zararları

Şampuan kullanımının reddedilme nedenleri:
 1. Şampuan bir deterjandır.  Şampuan saçınızı temizler ama vücudunuzun doğal olarak ürettiği sağlıklı yağı da söküp alır. Bu yağlar saçınız korur, yumuşak ve kuvvetli tutar. Şampuan 20. yüzyılda piyasaya sürüldü. Ondan önce insanlar, önemli yağları yıkamadan sadece saçı yıkayabilen sabuna güveniyorlardı. Ama sabun alkalin suda pek işe yaramaz ve çağdaş bölgelerdeki su mineral yönünden daha ağır hale gelmeye başladığında sabun zorlaştı. Saçtaki pulları kabartıp saçı daha zayıf ve sert hale getirdi. O yüzden şampuan piyasaya sürüldü, tek yararı olan hem sert hem de yumuşak suda işe yaramasıyla pazarlandı. Deterjan serttir. Bulaşıklarımızı yıkadığımız maddelerle kendimizi yıkamak istemeyiz ama şampuanla temelde bunu yaparız aslında.
 2. Şampuanda her tür kimyasal vardır. Elbette, yiyecek kılığında kutulanmış kimyasallara dikkat etmemiz gerekiyor. Ama cildimiz de en büyük organımız ve muazzam ölçüde geçirgendir. Maddeler doğrudan cildinizden geçip kan dolaşımınıza girebilir ve orada uzun süre kalabilir. O yüzden cildimize temas eden ürünleri kullanırken dikkatli olmalıyız. Buna şampuan da dahil. Birçok şampuan mineral yağı içerir. Mineral yağı, benzin ham petrolden damıtıldığında ortaya çıkan yan üründür. Pulları kalın biçimde kaplaması için (yüzlerce başka ürünle birlikte) şampuana eklenerek saça yapay parıltısını verir. Mineral yağı, başka bileşenler gibi, cilt tarafında emilemediği için kafa derimizde bariyer işi görerek yağın üretilmesini önler. Böylece yağı temizlemek için daha fazla şampuan gerekir. Ne kadar çok şampuan kullanırsanız o kadar çok kullanmanız gerekir.
 3. Şampuan gereksiz bir masraftır. Şampuan gerçekten gerekli olmadığından böyle değil, onu kullanmak diğer saç ürünleriyle birlikte bu ürüne bağımlılık gerektiren döngüyü yaratır. Koruyucu yağların arınmasıyla savaşmak için düzeltici adı verilen yapay bir koruyucuya ihtiyaç duyarız. Saçımız artık doğal olmayan maddelerde kaplı olduğu için onu şekilli, güçlü ve işe yarar tutmak için saha fazla dolaş olmayan ürün gerekir. Saç kremleri, briyantinler, jöleler, köpükler ve bukle açıcıların mevcut listesi sayfalar sürebilir. Bu kadar harcamayı daha yararlı şeyler için yapabiliriz.

Şampuansız Yöntem

Başlangıçta deneyebileceğiniz genel bir tarif şöyledir. Deneyim edindikçe ısırgan otu ve benzerleriyle çeşitlendirmeniz mümkün.
Malzemeler:
 • 500 ml’lik plastik kap
 • Karbonat
 • Elma sirkesi
Talimatlar:
 1. Plastik kabı kullanarak 2 çorba kaşığı karbonat ve ¾ kap sıcak su ekleyin.
 2. Tüm karbonat çözülene kadar elinizle veya kabı çevirerek karıştırın.
 3. Bu karışımı kafa derinizle birlikte saçınızın bir kısmına dökün, dökerken de masaj yapın. Önden arkaya doğru biraz dökün, masaj yapın, bir dökün, masaj yapın, vb.
 4. 1-2 dakika bekleyin, ardından kafa derinizi tamamen yıkayın.
 5. Karbonat karışımınız bitip arındıktan sonra kabın içine 2 çorba kaşığı elma sirkesi atıp bir kap suyla çözün.
 6. Bu karışımı (kafa derinize değil) saçınızın uç kısımlarına dökün. Saçınızın uçlarını kabın içine sokup birkaç saniye bekletebilirsiniz. Saçınızın kalanına da kaptaki karışımı dökebilirsiniz. Sonra diğer taraf için de aynı şeyi tekrarlayabilirsiniz.
 7. Saçınızı son bir kez yıkayın. İşte, tertemiz!
Kulağa garip gelebilir. Ama bu tarifi deneyen kadın erkek birçok kişi saçlarının yumuşak olduğunu ve güzel koktuğunu bildirmişlerdir.

Prof. Dr. Tanfer KUNT

sayın doktor bey ben yozgatda yaşamaktayım 20 gün önce grip oldu gribin ikinci gününde doktor dil üzerinde lekeleri uzman kkb görünmemi istedi ünivers... devamı