Psikiyatrinin tanı kitabında yer almayan ''sempatik gebelik sendromu'' (Couvade) eşi, kardeşi, yakını veya arkadaşının gebeliğine ilişkin stres, katılma ve kaygı hissi yaşayan kadın ve erkeklerde görülüyor. Sendrom, kusma, karın şişmesi, aş erme, uyku bozuklukları gibi belirtilerle ortaya çıkıyor.

Genellikle hamile kadının 3. ayından sonra çevresinde bulunan babalık konusunda endişeleri olan erkekler, ikiz kız kardeşi hamile olan kadınlar ya da yakın arkadaşları sempatik gebelik sendromuna yakalanabiliyor.

İstanbul Psikiyatri Enstitüsü ve Yedikule Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi'nden Uzman Klinik Psikolog Saba Başoğlu, sendromun erkeklerde görülme olasılığının kadınlardan daha fazla olduğunu ifade eden Başoğlu, ''İkiz kadınlar arasında da görülen vakalara rastlıyoruz. Sendrom sadece erkeklerde görülmüyor. İkiz kadınlarda ya da kardeş denilecek kadar yakın olan kadınlarda da görülüyor,'' dedi.

Op. Dr. Aytun AKTAN

merhaba 1 senedir adet düzensizliği nedeniyle doktora gittim GYNELLE draje 21 günlük hapı kullandım ve bir hafta sonra adet gördüm adetim 5-6 gün sür... devamı