Anket Sigara Tiryakileri Arasında Sertleşme Bozukluğunun Daha Yaygın Olduğunu Gösteriyor

Sertleşme bozukluğu sigara içen erkeklerde içmeyenlere göre daha yaygın olabilir.

Avustralya’da yaşları 16 ile 59 arasında 8,300’den fazla erkekle yapılan anket, günde 20’den fazla sigara içen erkeklerde sigara içmeyenlerle karşılaştırıldığında sertleşme bozukluğu olma olasılığının yüzde 40 daha fazla olduğunu gösteriyor. Ayrıca, sigara içmeyenlerle karşılaştırıldığında günde en fazla 20 sigara içen erkeklerde sertleşme bozukluğu olasılığı yüzde 24 daha fazla.

Sigara Tiryakilerinin İstatistikleri

Telefonla yapılan anket, çeşitli sağlık konularını kapsıyordu. Erkeklerin dörtte birinden fazlası (yüzde 27) hali hazırda sigara kullanıyordu. Çoğu günde 20 veya daha az sigara içiyordu (yaklaşık yüzde 21).

Cinsel olarak aktif erkeklere şu soruldu, ‘Geçen yıl istediğiniz halde ereksiyonu sürdürmede sıkıntı yaşadığınız bir ay veya daha fazla bir süre oldu mu?’ Erkeklerin yaklaşık yüzde 9’u evet dedi.

Sigara içenler daha fazla sertleşme bozukluğu bildirmeye meyilliydiler, ki bu durum günde 20 veya daha fazla sigara içtiğini bildiren erkekler arasında daha yaygındı.

Tek seferlik anket sigara içme veya sertleşme bozukluğunda herhangi bir uzun vadeli kalıbın izini sürmedi.

“Kuvvetli Delil”

Sertleşme bozukluğu ile alakalı diğer faktörler için ayarlama yapmak sonuçları değiştirmedi. Fakat mutedil şekilde içki içen erkeklerde sertleşme bozukluğu daha nadir ama kalp ilacı alanlarda daha fazla bildirilmişti. Araştırmacılar sertleşme bozukluğu ve kalp hastalığının benzer risk faktörleri olduğuna dikkat çektiler.

Araştırmacılar, sigara içmenin sertleşme bozukluğuna neden olduğunu kanıtlamadıklarına işaret ediyorlar. Bu konuda daha fazla çalışma yapılması gerektiğini bildiriyorlar.

Ancak çalışmalarının sigara içmek ve sertleşme bozukluğu arasında bir bağlantıya dair kuvvetli bir delile işaret ettiğini, bunun genç erkekleri sigarayı bırakmaya motive edebileceğini söylüyorlar.

Uzm. Dr. Ali VARDAR

Merhaba doktor bey mide agrisinda cok sıkıntı cekiyorum. Doktora gitmeden Uzman birisine danismak istedim.Aslinda endoskopi den korkuyorum gidemiyorum... devamı