Nedir

Nedir?

Smith kırığı adını, bir kaza sonucu oluşan farklı bacak ve kol kırıklarının ayrıntıyla anlatıldığı kitabın yazarı olan Robert William Smith''ten almıştır. Kitap 1847''de yayımlandı ve tıp alanında bu tip kırıklar için ana referans kaynağı olarak kabul edildi. Açıkçası, Smith kırığı, distal kısmın el bileğinin yarıçapı boyunca kırılması nedeniyle palmar bölgenin yer değiştirmesidir. Aynı zamanda Colle kırığının tersi olarak adlandırılır ve bazen de ters Barton kırığı olarak bilinir.

Bu kırık türü diğer kırıklar kadar yaygın değildir. Ancak, yine de gerçekleşme olasılığı vardır. Bu kırığın hafif vakalarının yaşandığı zaman zaman bildirilir, ancak ciddiyet seviyesi ne olursa olsun, hepsinin tedavisi kemiği eski yerine oturtma ve istirahattan ibarettir. Nadir durumlarda ameliyat gerekebilir. Bu yaralanma türü genellikle stabildir ve tüm vakalarda eklemin daha fazla hasar görmesini önlemek için sadece alçıya almak gerekir.

Türleri

Türleri

  • Yerinden Oynamış Smith kırığı: Bu, daha tehlikeli ve ciddi hasar görmüş bir kırık türüdür. El bileği eklemi ileriye hareket ettiği için, bu durum gerçekleştiğinde bilek bazı açılarda hareket edemez hale gelir. Kırık bilek kemiğini yerine oturtma işlemi bir doktor gözetimi altında gerçekleştirilmelidir.
  • Yerinden Oynamamış Smith Kırığı: Bu kırık tipi genellikle hafif bir kırık olarak bilinir. Bu nedenle de sadece alçıyla tedavi edilebilir. Sorun teşhis edildikten sonra zaman kaybetmeden müdahale edilirse, kırık birkaç hafta içinde iyileşebilir.

Sebepler

Sebepler

Smith kırığının sadece tek bir ana sebebi vardır ve bu, bilek bükülmüşken üzerine düşmektir. Bu düşme sırasında ön kol kemiği de yaralanabilir. Kişi düşerken bileğini açarak tutunacak destek arar ama bulamaz, kırık bu şekilde oluşur.  Düşme sırasında tüm vücut ağırlığı tamamen kola yüklenir, özellikle de ekleme. Bu nedenle vücut düşerken yerçekimi ivmesi ağırlığa etkiyerek düşüşün kuvvetini artırır. Bilek yere temas ettiği anda etkileyen ters yönlü ani kuvvet kırılmaya yol açar. Smith bacak kırığı, bu ağırlık bacağa üzerine bindiği zaman oluşabilir.

Belirtiler

Belirtiler

  • Kemiğin yerinden hareket etmesi
  • Eklemin öne doğru hareket ettiği dorsal kayma
  • Ağrı
  • Kırılan kemikten gelen çatlama sesi
  • Yaralanma gerçekleştikten saatler sonra ateş belirtileri

Doktoru Ne Zaman Aramalısınız

İlk yardım, Smith kırığı tedavisi hakkında doğru bilgiye sahip olan herhangi biri tarafından uygulanabilir. Bir ağaç ya da binadan düşen biri olduğu ve yardım istediği zaman, yardımcı hekimler ve acil yardım ekipleri aranabilir. Bütün düşme olaylarının Smith kırığına neden olmayacağını unutmayın. Yardımcı hekimler bir doktor gözetiminin gerekli olup olmadığını belirleyebilir. Normal şartlarda, kırık bir tıbbi asistan tarafından sabitlenebilir, ama bir kırılma sesi gelmişse ve bölge hareket ettirildiğinde ağrı oluyorsa, acil bir doktor müdahalesi gerekir.

Testler

Testler

Colle kırığı, Smith kırığıyla ters ilişkilidir ve kırığın tipi teşhisiyle doğrulanır. Kişinin bileği düz pozisyondayken düştüğünde oluşan kırık genellikle Colle kırığıyken, kişi bükülmüş bilekle düştüğünde Smith kırığı meydana gelir. Smith kırığında bileğin hareketi dorsalken, Colle kırığında ventraldir. Kırığın ciddiyetine bağlı olarak röntgen, BT (Bilgisayarlı Tomografi) taraması ya da MRG (Manyetik Rezonans Görüntüleme) gibi görüntüleme yöntemleri kullanılabilir. Tedavi sonrasında rehabilitasyon gerekebilir.

Tedavi

Tedavi

Smith kırığı bilek kemiklerinin alçıyla sabitlenmesiyle iyileşebilir. Bu duruma yüksek bir yerden düşme neden olduysa hastanın yere uzanması ve hasar gören bölgeye kuvvet uygulamaktan kaçınması gerekir. Kemikler yerine oturtulamazsa ilaçla tedavi edilemeyecek olan kalıcı bir dislokasyon oluşur.

Smith kırığı bilek kemiğinin yerinden oynamasına neden olmamışsa, sadece alçıyla iyileşme sağlanabilir. Smith kırığı olan bacak kemiklerini yerine oturtma işlemi alçıya alma işlemiyle birlikte yapılır. Aksi söylenmedikçe alçı çıkarılmamalıdır ama doktor, tamamen iyileşip iyileşmediğini kontrol etmek için başka bir röntgen çekmek üzere alçıyı çıkarabilir.  Ağrı ve şişliği dindirmek için antibiyotik ve ağrı kesiciler verilebilir. İlacın dozu komplikasyonlar, belirtiler ve vücudun toleransına bağlıdır. 

Önleme

Önleme

Smith kemik yaralanmaları, kişi elinin tersi üzerine düştüğünde gerçekleşir. Kırıklar aslında önlenemez, çünkü Smith yaralanmaları kaza ya da beklenmedik bir olay sonucu oluşur. Yüksek bir yere tırmanmak kaçınılmazsa kol ve bacak eklemlerinizi koruyucu önlemler alın. Eklemin üzerine bir ped yerleştirebilirsiniz, böylece düşme gerçekleştiğinde ped yastık etkisi yapar. Kaza sonucu düşmelere ilk yardım uygulanmalıdır. Yerinden oynayan bölgeye dokunulmamalı ya da düzeltilmeye çalışılmamalıdır, böylece yerinden daha fazla oynamamış olur. Kemikleri yerine oturtmayla ilgilenecek kişi doktordur. Ağır vakalarda, tıbbi ekip gelene kadar hastayı sağlam bir sedye üzerinde sabit tutmak önemlidir.

Prof. Dr. Nejat GÜNEY

sol kol dirsek kırığı::Doktor bey eşim düştü ve sol kolda dirsekte kırığı var acile gittik acilde bakıldı ve yarım alçıya aldılar sonrak... devamı