Sol elde uyuşma ve ağrının nedenleri kalp krizi gibi ciddi olabilir ancak genellikle iskelet kas sistemindeki dengesizlikler veya problemlerden kaynaklanır. Bu hislere yol açan problemler genellikle sırt, boyun, omuz veya kol bölgelerine aittir. Modern tıp yaşanan rahatsızlığa etkili çözümler sunarken, güçlendirme ve esnetme egzersizleri de sorunun tekrar yaşanmasını engelleyebilirler.

Sol elde uyuşma ve ağrı eğer tüm kolda ve omuzda da hissediliyorsa, kalp krizinin sonucu olabilir. Nefes yetmezliği, boğazda ağrı, göğüs kemiğinin altında derin ağrı veya basınç hissi, elde ve kolda ağrıyla birlikte görülüyorsa, bir doktorun kalbinizi muayene etmesi önemlidir. Bu görülen ağrı çok şiddetli olmayabilir; daha hafif hissedilerek hastaya medikal yardım alma ihtiyacı hissettirmeyebilir. Muayene sırasında bu hastalar genellikle huzursuz ve solgun olurlar, cildin yüzeyi soğuktur ve oksijen eksikliğinden dolayı dudakların etrafında mavimsi bir renk tonu görülebilir.

Boyunda başlayan ve kola doğru devam eden sinirler ağrı ve uyuşmanın sebebi olabilirler. Eğer boyunda, omurgadan çıktıkları noktada bir problem varsa sinir de etkilenebilir ve belirtileri elde ya da kolda görülebilir. Muayene sırasında doktor elde hangi parmakların etkilendiğine bakar çünkü bu doğrudan hangi sinirin problemli olduğuyla ilgilidir. Eğer hasta elinin önünün veya arkasının, ya da hangi parmaklarının etkilendiğini belirtebilirse bu faydalı olur. Bu tip bir rahatsızlığın en yaygın görülen nedeni servikal omurda (boyunda) görülen dejeneratif eklem hastalığıdır. En çok 5. ve 6. omurlarda dejeneratif değişimler görülür ve sonucunda elin baş parmağında, işaret parmağında, orta parmağında, ayrıca omuzun, kolun ve ön kolun dış bölgelerinde ağrı ve uyuşma ortaya çıkabilir.

Sol elde uyuşma ve ağrının sebebi kolda ve elde görülen problemler de olabilir. Orta sinir, ön kolda pronator kasının altından geçer. Eğer bu kas çok sıkıysa, sinirin üstüne basınç uygulayabilir ve elde bazı hisler ortaya çıkabilir. Benzer bir şekilde, bilekteki karpal tünel hastalığı tendonların enflame olmasına veya şişkinliğe yol açtıysa kişi aynı belirtileri yaşayabilir. Derin doku terapisi ve bazı fiziksek terapi modelleri, bu duruma çare olabilir ve ameliyata gerek bırakmayabilir.

Fzt. Osteopat İbrahim MAYDA

El parmaklarda uyuşma bilek ve kollarda agri güç kaybı... devamı