ABD’nin Appalachian Üniversitesi’nden bilim insanlarının, sonbahar ve kış aylarında 12 hafta boyunca 18-85 yaşında, yüzde 60′ı kadın, bin 2 kişinin katılımıyla yaptığı araştırma, spor ve nezle belirtilerinin azalması arasında bağlantı olduğunu gösterdi.

“British Journal of Sports Medicine” dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, düzenli spor yapanlar nezle virüsünden daha az etkileniyor. Bilim insanları, en az 20 dakika spor yapmanın terleme için yeterli olduğunu, bunun da vücudun nezle virüsüne direncini artırdığını belirtti.

Spor yapmanın virüs kapma riskini yüzde 50 azaltmayı sağlayabileceğini vurgulayan bilim insanları, sporun hastalık belirtilerinin süresini yaklaşık 4 gün kısaltabileceğine ve belirtilerin şiddetini yüzde 41 azaltabileceğine dikkati çekti.

Sporun bağışıklık sistemini de güçlendirdiğini belirten bilim insanları, bağışıklık sistemi ne kadar çok güçlendirilirse bedene o kadar faydalı olduğunu açıkladı.

Konuya ilişkin makale, Fransız “Le Monde” gazetesinin internet sitesinde de yer aldı.

Op. Dr. Burcu KARDAŞ ARSLAN

Mrb ben spora baslicam ve bazı korkularım var spor sırasında fazla agırlık kaldırırken veya zorlandgm da zarım patlarmı ?... devamı