Sporcu Kaşıntısı Bulaşıcı mıdır?

Hepimizin bildiği gibi vücudumuz çeşitli bakteri ve mantarlara ev sahipliği yapar. Bunların bazıları bize faydalı, bazılarıysa üremeye ve enfeksiyon yapmaya meyillidir. Zararlı mantarlardan bir tanesi de “Trichophyton rubrum”dur. Bu mantar kasık bölgesinde gelişip çoğalarak, sporcu kaşıntısı  (jock itch)  diye adlandırılan enfeksiyona neden olur. Enfeksiyon, yaygın olarak kasık bölgesinde kaşıntılı kızarıklık tarzındadır, ayrıca kasık bölgesinde halkalar halinde görülür ve bacak arası kaşıntısı da yapar. Bu mantarlar, genital bölge, kalça, kasık ve anal bölgede iyi gelişir, hatta bazen uyluk içlerine kadar yayılır.

Sporcu Kaşıntısı Bulaşıcı mıdır?

Bu soruya yanıt “evet”. Sporcu kaşıntısı bulaşıcıdır ve bir insandan diğerine kolaylıkla geçebilir. Bununla birlikte, el sıkma, kucaklaşma ve benzeri durumlar enfeksiyonun bulaşmasına neden olmaz. Ancak herhangi bir cinsel etkinliğe girilmesi, enfeksiyonun bulaşmasına neden olabilir. Enfeksiyonlu bölgeyi kaşımak veya derisini soymak, mantarları elinize ve vücudunuzun diğer bölgelerine de bulaştırabilir. Bu nedenle enfeksiyonlu bölgeye dokunduktan sonra mutlaka ellerinizi iyice yıkayın. Ayrıca enfeksiyonlu birisinin giysilerini, havlusunu, şortunu, iç çamaşırlarını vb eşyalarını kullanmak, sporcu kaşıntısı mantarını sağlıklı bir insana bulaştırabilir. Dahası, halka açık duşlar, yüzme havuzları, jimnastik salonları, kilitli geçici eşya dolaplarının olduğu yerler bu mantarın en yaygın kaynaklarıdır. O yüzden, böyle yerlere gittikten sonra, sporcu mantarı kapma olasılığını düşürmek için duş alın.

Bu enfeksiyonu önlemenin en iyi yolu, hassas bölgelerin iyi ve nazik bir şekilde temizlenmesi ve ardından da tamamıyla kurutulmasıyla, bu bölgelerde sürekli ve tam bir hijyenin sağlanmasıdır. Özellikle daha çok terleme eğiliminde olduğumuz yaz aylarında bol, pamuklu iç çamaşırları giyin ve başkalarının giysilerini, havlularını vb kullanmayın. Enfeksiyonun tedavisi için enfeksiyonlu bölgeye mantar önleyici bir krem sürün ama bir değişiklik olmuyorsa, sporcu kaşıntısının tam bir tedavisi için doktora başvurun.

 

Op. Dr. Ebru ZÜLFİKAROĞLU

7 ay önce doğum yaptım ve kırkımdan sonra hiç adet olmadım 3gündür vajinamda kaşıntı ve kızarıklık var şimdide kahverengi akıntı geldi sebebi nedir t... devamı