Doktor Fatma Sağlam, günlük hayatın zor koşulları, çalışma şartları, yoğun trafik gibi farklı sebeplerin stresi oluşturduğuna ancak hayatımıza çizeceğimiz yeni yönler ve bakış açılarıyla stresten uzaklaşarak ağrılardan uzak daha kaliteli bir yaşam kurulabileceğini söyledi.

Stresin vücudu alarma geçirerek birçok ağrıya neden olduğunu belirten Uzman Doktor Fatma Sağlam “Stres altındaki kişilerde; kas ağrıları, kalp çarpıntısı, konsantrasyon güçlüğü, halsizlik, uyku bozukluğu, yaşama karşı isteksizlik gibi farklı sonuçlar görülüyor ve kontrol altına alınmadığında birçok nörolojik hastalığın başlangıcı olabildiği gibi tedavisi mümkün olmayan sonuçlar yaşanabiliyor,” dedi.

Stresin insanlar üzerindeki etkisinin de farklılıklar gösterdiğine dikkat çeken Sağlam, tek farkın kişilerin olaylar karşısındaki gösterdiği direnç olduğunu ve istenirse kontrol edilebilir olduğunu belirtti. Doktor Fatma Sağlam, hobi edinmenin, küçük egzersizleri hayata katmanın, nefes kontrolünün ve pozitif düşünce tarzının stresi kontrol altına almakta etkili olduğunu dile getirerek, kaliteli ve ağrılardan uzak sağlıklı bir yaşamın zor olmadığını bildirdi.

Doç. Dr. Semih ÖZKAN

Hemoroid (basur) rahatsızlığı, erken boşalmaya yol açar mı ya da erken boşalmayı tetikler mi? Teşekkür eder, saygılarımı sunarım.... devamı