Nedir

Stresi azaltmanın farklı bir yöntemini arıyorsanız, tai chi aklınızda bulunsun. Tai chi, yavaş hareketler yoluyla zihin ve beden arasında bağ kurarak huzuru artırdığından, bazen “hareketli meditasyon” olarak tanımlanır. Aslen eski Çin’de savunma amaçlı geliştirilen tai chi, günümüzde stresi azaltmak ve bir dizi başka sağlık sorununa yardımcı olmak için kullanılan zarif bir egzersiz türüne dönüşmüştür.

Anlamak

Tai chi’yi anlamak

Aynı zamanda tai chi chuan olarak da adlandırılan tai chi rekabet içermeyen, tempolu ve hafif bir fiziksel egzersiz ve esneme sistemidir. Tai chi yapmak üzere yavaş, zarif bir tavırla bir dizi duruş veya hareket gerçekleştirilir. Her duruş, duraksamaksızın bir sonrakine dönüşerek vücudun sürekli harekette kalmasını sağlar.

Tai chi’nin yang ve wu gibi birçok tarzı bulunur. Her tarz, çeşitli tai chi ilkelerini ve yöntemlerini incelikli bir şekilde vurgulayabilir. Ayrıca her tarz içerisinde çeşitlilik söz konusudur. Bazıları sağlığa odaklanırken bazıları tai chi’nin dövüş sanatları yönüne odaklanır.

Bütün bu çeşitliliğin sonucu, birçoğunun ismi hayvanlardan ve doğadan alınan yüzün üzerinde olası tai chi hareketi ve pozisyonu bulunmasıdır. Bu çeşitliliğe bakılmaksızın, bütün tai chi biçimleri, iç huzuruna ulaşmanıza yardımcı olmak üzere, nefes almayla eşgüdümlü ritmik hareket kalıpları içerir. Tai chi için gerekli yoğunlaşma, sizi, rahatsız edici düşünceleri bir kenara bırakarak anı yaşamaya zorlar.

Kimler Yapabilir

Kimler tai chi yapabilir?

Tai chi’nin yoğunluğu, uygulanan türe veya tarza göre değişir. Örneğin, bazı tai chi türleri diğerlerine göre daha hızlıdır ve yorucudur. Bununla beraber, birçok tür yavaştır ve herkese uygundur. Dolayısıyla yaşınıza ve fiziksel yeterliliğinize bakmadan tai chi yapabilirsiniz, çünkü tai chi tekniği, gücün önünde tutar. Aslında, tai chi düşük temas içerdiğinden, özellikle başka şekilde egzersiz yapamayan yaşlılar için uygun olabilir.

Ayrıca ucuz olması, özel bir ekipman gerektirmemesi ve kapalı mekanlarda veya açık havada, yalnız başına veya bir grup içerisinde yapılabildiği için de tai chi’yi cazip bulabilirsiniz.

Tai chi genellikle güvenli olmasına rağmen, yeni bir programa başlamadan önce doktorunuza danışın. Bu, özellikle eklemlerinizde, omurganızda veya kalbinize sorun varsa, hamileyseniz, herhangi bir kırığınız varsa ya da şiddetli osteoporozunuz varsa önemlidir.

Sebepler

Neden tai chi’yi denemeliyim?

Zihni ve bedeni buluşturan diğer tamamlayıcı ve alternatif uygulamalar gibi, tai chi de stresi azaltmaya yardımcı olabilir. Tai chi yaparken hareket etmeye ve nefes almaya odaklanırsınız. Bu kombinasyon, bir rahatlama ve dinginlik hali yaratır. O ana odaklandıkça stres, kaygı ve gerginlik kaybolur ve etkileri tai chi seansı bittikten çok sonra bile sürebilir. Tai chi ayrıca geleneksel tıbbi tedavinin yerini tutmamasına rağmen, genel sağlık durumunuzu iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Uzun tarihçesine rağmen, tai chi ancak son yıllarda bilimsel açıdan incelenmiştir. Çok daha fazla araştırma gerekmesine rağmen ilk kanıtlar, tai chi’nin stresi azaltmanın dışında aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok fayda sağladığını gösteriyor:

  • Kaygıyı ve depresyonu azaltma
  • Dengeyi, esnekliği ve kas gücünü geliştirme
  • Yaşlıların düşmesini azaltma
  • Uyku kalitesini geliştirme
  • Kan basıncını azaltma
  • Yaşlılarda kalp ve damar zindeliğini geliştirme
  • Kronik ağrıları hafifletme
  • Enerjiyi, mukavemeti ve çevikliği artırma
  • Genel olarak daha iyi hissettirme

Başlamak

Tai chi’ye başlamak

Tai chi’ye nasıl başlayacağınızı merak mı ediyorsunuz? Tai chi hakkında kasetler veya kitaplar alabilirsiniz. Ama tam fayda sağlamak ve doğru teknikleri öğrenmek için uzman bir tai chi eğitmeninden rehberlik alın. Bir tai chi eğitmeni, aynı zamanda bu rahatlama tekniğinin altında yatan felsefeyi de öğretebilir.

Bir tai chi eğitmeni, belirli pozisyonları ve nefesinizi nasıl düzenleyeceğinizi öğretebilir. Ayrıca, bir eğitmen özellikle yaralarınız, kronik rahatsızlıklarınız ya da denge veya koordinasyon sorunlarınız varsa, nasıl güvenli bir şekilde tai chi yapabileceğinizi öğretebilir. Tai chi, yavaş olmasına ve neredeyse hiçbir yan etkisi bulunmamasına rağmen, nasıl doğru bir şekilde yapacağınızı bilmiyorsanız yaralanmanıza yol açabilir. Öğrenme aşamasında kaslarınızı zorlayabilirsiniz, gereğinden fazla zorlanabilirsiniz, mevcut bir rahatsızlığı kötüleştirebilirsiniz veya bir denge sorununuz varsa tai chi yaparken düşebilirsiniz.

Günümüzde birçok toplulukta tai chi kursları bulunabilir. Size yakın bir kurs bulmak için yerel sağlık ve spor merkezlerine danışın.

Tai chi eğitmenlerinin lisanslı olmalarının gerekmediğini ve eğitmenler için standart eğitim programları bulunmadığını aklınızda bulundurun. Eğitmenin eğitimini ve deneyimini kontrol edin, mümkünse tavsiyeler alın ve yaklaşımının içinize sindiğinden emin olun. Er geç tek başınıza tai chi yapacak kadar kendinize güvenebilirsiniz, ama sosyallik hoşunuza gittiyse grup halindeki tai chi derslerine devam edebilirsiniz.

Fayda Sağlamak

Tai chi’den sürekli fayda sağlamak

Tai chi’den en yüksek derecede faydalanmak için düzenli olarak yapın. 12 haftalık bir tai chi kursundan fayda sağlamanız mümkün olsa da, tai chi’ye uzun süre devam ederek becerilerinizi geliştirirseniz daha uzun süreli ve daha büyük faydalar elde edebilirsiniz.

Alışkanlık haline getirmek üzere, her gün aynı yerde ve aynı saatte tai chi yapabilirsiniz, ama programınız düzenli değilse her boş zamanınızda tai chi yapın. Trafik sıkışıklığı veya gergin bir iş toplantısı gibi stresli durumlarda, hareketleri yapmadan tai chi’nin rahatlatıcı zihin-beden kavramlarından yararlanabilirsiniz.

Op. Dr. Selahattin Yitgin

Devamlı yanıyor kanıyor çıldırmak üzereyim Kremler fitiller fayda etmez oldu... devamı