Cildiniz sağlınızı yansıtır. Vücudunuzun tuvali gibidir ve en önemli varlıklarından biridir. İyi bir cilt bakımı için, bu değerli varlığınızı dış (ve iç) kuvvetlerden koruyacak sağlıklı alışkanlıklar geliştirerek işe başlayın. Bu sahip olacağınız tek cilttir, bu yüzden günlük alışkanlıklarınızın büyük önemi vardır. İşte size temel cilt bakımına dair bazı ipuçları: 

  • Cildinizi her gün temizleyin ve nemlendirin. Yüzünüzü, sabah ve yatmadan önce olmak üzere günde iki kez yıkayın. Cildinizi temizledikten sonra, bir tonik ve nemlendirici ile devam edin. Tonikler, temizlerken gözden kaçırdığınız ince yağ, kir, makyaj izlerini çıkarmanıza yardımcı olacaktır. Nemlendirme yağlı ciltleri olan kişiler için bile gereklidir. Cildiniz türüne (kuru, normal veya yağlı) en iyi uyan nemlendiriciyi alın.
  • Güneşi engelleyin. Zaman içinde, güneşten gelen ultraviyole (UV) ışınlarına maruz kalmak cildinizde kırışıklıklar, renk değişimi, çiller veya yaşlılık lekeleri, benign (kanser olmayan) kitleler ve bazal hücre kanseri, pullu hücre kanseri ve melanom gibi kanser öncesi veya kanserli kitleleri içeren pek çok değişime neden olur. Aslında, çoğu cilt kanseri güneşe maruz kalmaya bağlıdır. Her zaman için Günş Koruma Faktörü (GFK) 30 veya üstü olan bir güneş koruyucusu kullanın.
  • Deri sorunları için profesyonel yardım alın. Cildiniz mükemmel olmak zorunda değil. Kuru veya yağlı olabilir. Diğer pek çok şey yanında döküntü veya akne de oluşturabilir. İster gittiğiniz güzellik salonundaki cilt estetisyeni olsun ister daha ciddi sorunlar için bir dermatolog olsun profesyonel bir cilt uzmanı ile sorunu konuşun.
  • Kişisel Tarama. Hayatınızın seyri boyunca, cildinizin her kısmına özen göstermelisiniz. Cildinizi tanıyın, böylelikle cilt kanserinin göstergesi olabilecek farklı ben veya lekeler gibi herhangi bir değişikliği fark edebilirsiniz. Bir sorunuz veya endişeniz olduğunda mutlaka doktorunuzu görün.

Op. Dr. Ebru ZÜLFİKAROĞLU

HOCAM BEN İŞİTME CİHAZI KULLANIYORUM BEN 3 HAFTALIK HAMİLEYİM HEMDE ÇALIŞIYORUM.15 GÜNDEN SONRA TEKRAR HASTANEYE GİDECEĞİM BEN BİR SORU SORMAK ÇOK İST... devamı