Yeni çalışmalar, streptokok bakterilere bağlı olarak meydana gelen boğaz iltihabı ve zatürreyi de kapsayan hastalıkların Tourette sendromu, tikler ya da obsesif-kompulsif bozukluklarla bir bağlantısı olmadığını gösteriyor.

Sonuçları nöroloji internet sayfasında yayımlanan bu araştırma, çocuk ve genç yetişkinlerden oluşan 4774 denekle İngiltere de yapıldı.

Araştırmalar, obsesif-kompulsif bozukluğu olan 129, Tourette sendromlu 108 ve tikli 18 hasta bulunan bir grup üzerinde yapıldı.

Londra üniversitesi Nöroloji Enstitüsü araştırmacıları Tourette sendromu veya tik rahatsızlığı olan tüm katılımcıların tıbbi kayıtlarını, son 2 ila 5 yıl içerisinde bakteriye bağlı boğaz enfeksiyonu geçirip geçirmediklerine dair inceledi.

Bu çalışmaların asıl yapılış nedeni, daha önce yapılmış ve bakteriye bağlı boğaz iltihabının nöropsikiyatrik bozukluklara yol açabileceğini savunan araştırmanın sonuçlarıydı. Ama araştırmacılar bakteriye bağlı gelişen boğaz iltihabıyla nöropsikolojik rahatsızlıklar arasındaki bağlantıya dair herhangi bir kanıt bulamadılar.

Araştırmacılar elde ettikleri bulguların olası bir bağlantı olamayacağı anlamına gelmediğini, fakat gelecekte yapılabilecek daha yüksek bütçeli, büyük çapta bir araştırmayla kesin kanıtların ortaya konulabileceğini belirtiyorlar.

Prof. Dr. Teksen ÇAMLIBEL

mrb bende turner sendromu var ileride çocuk sahibi olabilir miyim... devamı