Danimarkalı araştırmacıların yaptığı bilimsel araştırma trafikle bağlantılı hava kirliliğinin diyabet riskini artırdığını gösterdi.

Danimarka Kanser Derneğinden Zorana J. Andersen başkanlığındaki Danimarkalı bilimadamlarınca yapılan ve Journal of Diabetes Care adlı tıp dergisinde yayımlanan araştırma, yüksek oranlarda nitrojen dioksit bulunan kentsel alanlarda yaşayanlarda diyabete yakalanma riskinin havanın daha temiz olduğu bölgelerdekilere oranla yüzde 4 daha fazla olduğunu gösterdi.

Araç egzozlarındaki havayı kirleten başlıca etken olan nitrojen dioksit maddesine maruz kalan sağlıklı kişilerin daha fazla tehdit altında bulunduğuna dikkati çeken araştırmacılar, egzoz dumanına maruz kalınan ortamlardaki diyabet riskinin, fiziksel olarak aktif olan kişilerde yüzde 10'a, sigara içmeyen kişilerde ise yüzde 12'ye çıktığının altını çizdi.

Çevre kirliliğinin diyabet üzerindeki etkilerine ilişkin daha önce yapılan araştırmalar, diyabetli hastaların hava kirliliğinin zararlı etkilerinden, sağlıklı kişililere oranla daha fazla etkilendiğini gösteriyordu.

Danimarkanın iki en büyük kentinde yaşayan 52 bin kişi üzerinde 10 yıllık bir süreyi kapsayan araştırma hakkında açıklamada bulunan Andersen, araştırmalarının sağlıklı insanların hava kirliliğinin etkilerine karşı daha hassas olduğunu gösteren ilk çalışma olduğunun altını çizdi.

Araştırmayı değerlendiren ABD'nin Boston kentindeki Boston Çocuk Hastanesi epidemiyoloji uzmanı John Bronstein, yapılan bilimsel çalışmanın hava kirliliğinin kişilerde diyabete neden olabileceğine ilişkin şimdiye kadar yapılan en kapsamlı araştırma olması bakımında önem taşıdığını vurguladı.

Diyabete özellikle yaşlı, kilolu, geçmişte sigara içmiş veya halen sigara içen erkeklerde rastlandığını anlatan Bronstein, bu faktörlerin diyabete yakalanma riskinin bilinen işaretleri olarak kabul edilmeye devam edeceğini, ancak hava kirliliğine maruz kalınmasının hastanın risk profilini oluştururken dikkate alınması gerektiğini söyledi.

Füsun YILMAZ

4 ay önce beyin kanaması geçirdim.Buna bağlı olarak konuşurken burnumdan hava kaçıyor ve burundan konuşurmuş gibi konuşuyorum,sesim kuvvetli olmadığı ... devamı