Süt ürünleri bileşiği tip 2 diyabet riskini azaltabilirYeni bir çalışmaya göre süt ürünlerinde bulunan bir bileşik, tip 2 diyabete yakalanma riskini azaltabilir.

Araştırmacılar bir gün içerisinde en yüksek seviyelerde süt ürünleri tüketen kişilerde – bir veya bir buçuk porsiyon süt, %2 oranında süt, peynir veya yağ – tip 2 diyabete yakalanma riskinin en az miktarlarda süt ürünleri tüketen kişilere oranla %60 daha az olduğunu söyledi.

Harvard Tıp Fakültesi yardımcı doçent doktorlarından çalışma araştırmacısı Dr. Dariush Muzafferyan trans- palmitoleik asit olarak bilinen bir bileşiğin sağlıklı kan kolesterolünü, normal insülin seviyelerini ve artan insülin hassasiyetini düzenlediğini söyledi.

Muzafferyan “Bu bulgular süt ürünlerinin kalsiyum ve D vitamini deposundan daha fazlası olduğunu düşünmemiz gerektiğini gösteriyor” dedi.

Bulgu, Ulusal Kalp, Akciğer ve Kan Endüstrisi tarafından finanse edilen Kardiyovasküler Sağlık Çalışmasına katılan 3,736 kişiden 20 yıl içerisinde elde edilen sağlık verilerine dayanmaktadır.

Muzafferyan, trans-palmitoleik asitlerin adında da trans bulunmasına rağmen bu asitlerin kalp hastalıkları riskini arttıran kötü trans yağ türlerinden olmadığını söyledi. Trans-palmitoleik asitler sadece süt ürünlerinde bulunurken kötü trans yağlar endüstriyel olarak üretilen kısmi hidrojenize bitkisel yağlardan geliyor. 

Araştırmacılar trans- palmitoleik asitlerin doğal olarak karaciğerde üretilen bir asit olan ve cis- palmitoleik asidi olarak bilinen ilgili bir bileşiğin işlevini taklit ederek diyabet riskini azaltabileceğini belirtti. 

Binlerce yıl önce, cis-palmitoleik asit vücudu öğün esnasında o zamanlarda nadir olarak bulunan yüksek seviyede karbonhidrat ve kalori tüketimine karşı koruyordu. Muzafferyan bununla birlikte modern diyetlerin karbonhidrat ve kaloriler ile dolu olduğunu ve bu nedenle cis-pamitoleik asidin bu gibi diyetlerin metabolik sonuçlarını önleyemeyebileceğini söyledi. 

Muzafferyan bu bulgunun doğrulanması için daha fazla teste ihtiyaç olmasına rağmen "Trans-palmitoleik asit en azından aynı koruyucu rollerden bazılarını üstlenebilir” dedi.

Daha önceki çalışmalar süt ürünleri tüketimini düşük diyabet riski ile ilişkilendirmişti. Bununla birlikte bu çalışmaların çoğunlukla düşük oranda yağ içeren süt ürünlerine dayalıydı. Diyabet Bakımı adlı dergide 2006 yılında yayımlanan bir çalışma her gün düşük yağ oranı içeren süt ürünlerinden ek bir porsiyon yemenin kadınlarda diyabet riskini %4 oranında düşürdüğünü buldu. 

Ayrıca Diyabet Bakımı dergisinde 2008 yılında yayımlanan bir çalışma tam tahıl, meyve, yeşil yapraklı sebze, çerez, çekirdek ve süt ürünleri birleşiminin genel diyabet riskini %15 oranında azalttığını buldu.

Çevrenizdekileri bilgilendirin: Günde bir veya bir buçuk porsiyon süt ürünü tüketmek düşük tip 2 diyabet riski ile ilişkilendirilir.

Doç. Dr. Sinan ÇAĞLAYAN

merhaba; yaklaşık 2 yıl önce tip 2 diyabet teşhisi konuldu diaformin 1000 mg kullanıyorum .6 aydır ekmek vs gibi ürünler tüketmiyorum geçen yılda kole... devamı