Ürofili, idrarla ilgili duyulan cinsel arzu nedeniyle belirgin bir sıkıntıyla tanımlanan bir parafilidir.

Kişinin idrar ya da idrar yapma eyleminden cinsel heyecan duyduğu bir cinsel sapkınlıktır.

Kişinin üzerine idrar yapılması ve/veya idrar yutmaya cevaben ve buna bağlı olarak cinsel uyarılma ve orgazmın kolaylaşması ya da orgazma ulaşmanın gerçekleştiği fetişist bir parafili türüdür. Bunun tersi olan partnerinin üzerine veya ağzına idrar yapmanın teknik terim karşılığı yoktur.

Koprofaji (dışkı yeme) gibi davranışların aksine, bu durum genellikle zararsız kabul edilir çünkü sağlıklı bireylerin idrarı sterildir. Ancak, bir hastalık ya da idrar yolunda bakteri enfeksiyonu varsa küçük bir risk vardır. Ayrıca, idrara karşı hassas olan bireylerde deri döküntüleri gibi ikincil etkiler de olabilir.

Cinsel yolla bulaşan bir hastalık yoksa, küçük miktarlarda idrar içmek genellikle güvenlidir. Asıl tehlike yüksek tuz ve mineral içeriğidir. Eğer idrar yeterince seyreltilmiş ve büyük miktarlarda içilmemişse, yüksek tuz içeriği genellikle bir sorun teşkil etmez. İdrar içen biri fazla tuzun etkisini azaltmak için sonrasında biraz su içmek isteyebilir. İdrarı tüketilen kişi de idrarı seyreltmek için bu eylemden birkaç saat önce su (ya da diyet kola) içmek isteyebilir.

Yapay tatlandırıcılar idrarla vücuttan atıldığı için idrar oyunundan önce yapay tatlandırıcılar tüketmek idrara tatlı bir tat verebilir. İdrar oyunundan önce diyet kola ya da yapay tatlandırıcı içeren başka içecekler tüketmek, ikili bir etki yaparak idrarı hem seyreltir hem de tatlandırır. Ancak, siz ya da partneriniz yapay tatlandırıcı tüketmediği halde partnerinizin idrarından şeker tadı alırsanız, bu bir diyabet işareti olabilir ve doktora gitmeniz gerekir.

Eylemin uygulayıcılarından biri ya da her ikisi vitamin ya da mineral takviyeleri ya da ilaç alıyorsa dikkat edilmeli ya da idrar içmekten kaçınılmalıdır, çünkü bunların birçoğu idrarla dışarı atılır.

Sadomazoşistik bir eğilim olan ürolagni, yani mesanesi dolu olan birinin yaşadığı rahatsızlık ya da ağrıyı cinsel olarak çekici bulma durumu, bazen ürofiliyle bağlantılı bulunur ya da karıştırılır.

Ürofili Hakkında Gerçekler ve İpuçları

  • Aynı zamanda altın duş ya da su sporları adı verilen ürofili partnerlerin idrara dokunma ve onu tatmayla cinsel tatmin yaşadığı cinsel bir davranıştır.
  • Bu zihinsel ve davranışsal bir sorundur ve nörolojik sorunlar ya da beynin anormal çalışmasından kaynaklanır.
  • Seste sapma, kıl çıkması ve sertleşme bozukluğu, sırasıyla kadın ve erkeklerde en sık görülen etkileridir.
  • İdrardaki yüksek tuz ve mineral başka bir insanın sağlığı için zararlıdır.
  • HIV, enfekte olmuş birinin idrarından bulaşabilir.
  • Farmakolojik ilaçlar ve psikoterapiler ürofiliyi kontrol etmek için etkili yöntemlerdir.