Sabahları uyanmakta güçlük çekiyor ve yastığınızla vedalaşmak zor geliyorsa sizlere uyku sersemliğini ortadan kaldıracak öneriler hazırladık. İşte son derece basit yöntemlerle güne mutlu ve enerjik başlayın!

Uyku Saatinize Dikkat
Sabah mutlu bir şekilde uyanmanız büyük ölçüde akşam nasıl, nerde ve ne zaman uyuduğunuza bağlıdır. Özellikle düzenli uyku saatleri sabahları enerjik uyanmanız ve gün içerisinde kendinizi dinç hissetmeniz için oldukça önemlidir.

Alarm Sesi
Telefonunuzun alarm sesi hoşunuza gitmiyorsa ve sabahları bu sese uyanmak tam bir işkence gibi geliyorsa derhal müziğini değiştirin! Sabahki modunuzu düşürecek ses ve ritimlerden uzak sizi huzurlu bir şekilde uyandıracak dinlemesi keyifli müzikleri tercih edin.

Egzersiz
Uyanır uyanmaz egzersiz mi?!!! Dediğinizi duyar gibiyiz fakat uyandıktan sonra yapacağınız esneme hareketleri anında enerjinizi yükseltir ve kendinizi daha dinç hissetmenize yardımcı olur.

Nefes Alın
Egzersiz sonrasında derin nefesler alıp verin ve bunu mümkün olduğunca yavaş yapın. Bırakın tüm vücudunuza aldığınız oksijen dağılsın, kaslarınız gevşesin ve bedeniniz rahatlasın.

Duş Alın
Suyun rahatlatıcı etkisi aynı zamanda uyanmanıza ve relax bir şekilde güne başlamanıza yardımcı olur. 

Bir Bardak Kahve
Kafeinin fazlası sağlığınızı tehdit eder bu nedenle günde sadece bir bardak kahveyi sabah kahvaltınızda içebilirsiniz.

İyi bir kahvaltı
Rejimdeyim, yapamam demeyin! Günün en önemli öğünü kahvaltıdır. Büyük ölçüde protein ve kompleks karbonhidrat ağırlıklı beslendiğiniz takdirde tüm gün kendinizi tok, enerjik ve mutlu hissedersiniz.

Op. Dr. Aytuğ ALTUNDAĞ

merhaba yaklaşık 2 yıl önce sabahları uykusuz uyanmak gün içinde aşırı yorgunluk ve uyku esnasında aşırı horlama nedeni ile uyku labaratuvarına gittim... devamı