Dost bakteriler hem bağırsaklarda hem bakterilerde büyük rol oynar. İdrar yolu da bu iki bölgedeki bakteri türlerinden etkilenir çünkü dost olmayan bakteriler üretradan göç edip idrar yolu enfeksiyonlarına neden olabilir.

Probiyotik ürünler, sağlıklı kişilerde normalde yaşayan dost bakterilerden bir doz sağlar. Oral probiyotikler bağırsaklara kolayca ulaşabilir ama peki vajina ne olacak?

Sağlıklı kadınlarda Loctobacillus bakterileri vajina florasında baskındır. Her bakterinin farklı türleri ve soyları bulunur. İspanya’dan bir grup en yaygın türler L. crispatus, L. jensenii ve L. gasseri’nin hepsinin probiyotik gelişim için potansiyellerinin olduğunu buldu. Loctobacillus crispatus vajinal fitilleri klinik deneylerde test edildi ve idrar yolu enfeksiyonlarının nüksetmesini önlemede hem güvenli hem de etkili oldu.

Bu fitiller vajina florasının değişmesi, dost olmayan bakterilerin çoğalmasına, bu da bakteriyel vajinit gibi kaşıntı, yanma ve akıntının görüldüğü vajinal rahatsızlıkların meydana gelmesine neden olabilir.

Bu fitiller ısıya duyarlı olabilir ve sıcak havalarda özel koşullarla nakledilmelidir. O yüzden en yakındaki eczaneden almanızda fayda var.

Lactobacillus acidophilus yoğurttaki bakteriyle aynı.

Paketlerde genelde fitili koymaya yardımcı plastik bir alet bulunur. Tampon kullanan kadınlar bu aletin kullanımını daha kolay çözebilir ama fitilin reçete edildiği diğer kadınların da kullanımına uygundur.

Op. Dr. Aytun AKTAN

Hocam vajinal mantar ilacı kullanıyorum fitil hap fitilin birini üç gün önce kullandım diğeri kullanmak istedim ama adet oldum adetin üçüncü günü dok... devamı