Egzersiz

Ağırlık kaldırmak, aerobik egzersiz hareketleri yapmak ve yoga yaparak gerginleşmek; bunların hepsi hem vücudunuz hem de cildiniz için çok yararlı olabilir.

Egzersiz veya spor, çoğu zaman aklımıza hemen kilo verme, kas yapma ve duruşumuzu düzeltme fikirlerini getirir. Ama şimdi, doktorlar düzenli egzersiz yapmanın vücudumuzun başka bir bölgesine, yani cildimize de iyi geldiğini söylüyorlar.

Gerçekten de sağlık uzmanları, düzenli egzersiz ve spor yapmanın, akneleri azaltmaktan yaşlılık belirtileriyle savaşmaya kadar birçok konuda önemli rol oynayabildiğini belirtiyorlar.

Uzmanlar, “Sporun tüm vücudumuz için çok yararlı etkileri olduğu artık bir sır değil. Fakat birçok insanın fark etmediği nokta şu ki tenimiz vücudumuzun en geniş organı; bu yüzdendir ki sporun etkileri de oldukça fazla olabiliyor,” diyorlar.

Sporun etkileri arasında artan kan dolaşımı ve besinlerin deri hücrelerine daha iyi dağıtımı olduğu belirtiliyor. Diğer etkileri, kollajen yapımı için cilde optimum koşulları sağlamak, lifleri destekleyerek tenden kırışıklıkları ve çizgileri uzak tutmak.

Ama spor ve egzersizin en çarpıcı etkisi, akneye eğilimli ciltlerde görülür. Doktorlar, egzersiz hareketlerinin, temiz ve sağlıklı bir cilde kavuşmanız için yararlı olduğunu belirtiyorlar. Nasıl mı? Egzersiz, DHEA ve DHT gibi testosteron ilişkili hormonların üretilmesinde yardımcı oluyor.

Kaliforniya’da bulunan Berman Cilt Enstitüsü dermatologları, “Egzersiz yaptığınız zaman stres seviyemizin düştüğünü gösteren birçok dolaylı kanıt bulunmaktadır” diyor. Böylece böbrek üstü bezler, akne oluşumuna neden olabilecek erkeklere özgü hormonlarını daha az üretir.

Eğer kanıt istiyorsanız, son teslim tarihi yaklaşmış olan dönem ödevi ya da iş projesi gibi stres seviyenizin yüksek olduğu herhangi bir durumu düşünün; büyük ihtimalle birdenbire patlayan bir sivilce anımsayacaksınız.

Uzmanlara göre: “Neredeyse herkesin cildi, ama özellikle akneye eğilimli kişilerin cildi, stres altındayken patlak verir.” Egzersiz, bu patlakları, kontrol altında tutmanıza yardımcı olur. Stres azaltılırsa adrenalin seviyesi yatışma eğilimine geçer. Daha az hormon üretimi oluşur ve bu sayede aknelerin kontrolü kolaylaşır.”

Yine dermatologlara göre, düzenli egzersiz, terlemeyi artırır. Sonrasında açılan gözeneklerse, sivilceler üzerinde hafifletici etki yapar.

“Egzersiz yapan insanlar, uzun vadede daha sağlıklı bir cilt rengine kavuşur. Akne sorunu, daha kolay kontrol edilir ve arada sırada çıkan sivilceler, kesinlikle daha az acı verir, çabuk ve kolay geçer.”

Konunun uzmanları, hormon seviyesini düşüren aktivitelerin aynı zamanda saçlarımıza da yararı olduğunu söylüyor ve ekliyor: “Vücudun ürettiği erkeklik hormon miktarını kontrol eden herhangi bir şeyin sadece cildinize değil aynı zamanda androjenik saç dökülmesine de etkisi bulunuyor. Bu sebeple, erkeklere özgü hormon salgılarının azaltılması için yapılan her şey, hem cildiniz için hem de saçınız için faydalı sonuçlar doğmasına neden olabilir.”

Biz, her ne kadar egzersiz yapmanın, cildimizde herhangi bir özel anti-aging etkisinin olmadığını düşünsek de uzmanlar kesinlikle olduğunu söylüyorlar.

Bu etkilerden birincisi, bir bağ doku olan kolajenin doğal üretimini etkilemek. Bu sayede cildiniz şımaracak ve yüzünüzde gençlik çiçekleri açacak.

Cildimizdeki kolajen üreten hücrelerin, yani fibroblastların, biz yaşlandıkça sayıları azalır. Bu yüzden de cildimizin sıkılığı azalır; kuru ve daha kırışık hale gelir.

Fakat güzellik rejiminize, bir egzersiz rutini eklerseniz cilt hücrelerinizi, oksijen ve diğer besin maddeleriyle doldurabilirsiniz. Her ikisi de kolajen üretimi için ideal ortamı oluşturuyor.

Uzmanlara göre, “cildinize düzgün çalışması için ihtiyacı olan şeyleri verirseniz daha genç ve güzel bir görünüm yakalayabilirsiniz.”

İş güzel görünmeye geldiğinde, egzersiz yapmak, kalçalarınızda ve bacaklarınızın üst kısmında bulunan portakal kabuğu görünümündeki selülitleri gidermeye de kesinlikle yardımcı olabilir. Ciltteki lifli bağlar daha sıkılaşır ki bu da yağların yok olmasına yardımcı olur.

Pilates veya yoga hareketleriyle kaslarınızı güçlendirebilirsiniz. Ayrıca gerilimi tersine çevirerek de selilütlerin görünümünü azaltabilirsiniz.

Yoga öğreticilerin yıllardır bildiği bir sır bu.

Uzmanlar “Esneme hareketleri kasları forma sokar ve güçlendirir. Bu sayede kaslara bağlı tenimiz daha sıkı ve güzel hale gelir” diyorlar.

Gerçekten de, kontrollü ve dikkatli nefes alma teknikleriyle yapılan yoga esneme hareketleri tüm vücudunuzu forma sokmakla kalmaz, yüz kaslarınızı da güçlendirir ki bu, yüz estetik ameliyatlarıyla hemen hemen aynı sonucu verebilir.

Geriye doğru esneme hareketi düzenli yapıldığında estetik ameliyat etkisi yaratırken öne doğru eğilerek yapılan esneme hareketi yüzünüze daha zengin bir kan akışı sağlayabilir. 

Uzmanlara göre düzenli egzersiz yaparsanız yüzünüzün yaşlanmasına da etki edebilirsiniz.

Nasıl mı?

“Öncelikle, egzersiz, kasların forma girmesine ve güçlenmesine yardımcı olur; ama aynı zamanda kaslar, iyi forma girdiğinde daha esnek olur, yani daha az gerilim tutar.

Egzersiz yaptığınızda yüzünüzdeki kaslarınız dahil tüm vücudunuz rahatlar.

Uzmanlar “Nihayetinde kızgınlık sonucu oluşan ifade çizgileri yumuşamaya başlar. Kesinlikle yeni çizgilerin oluşumu önlenir. Bu sayede, düzenli egzersiz daha genç görünmenize yardımcı olabilir” diyorlar.

Kaslarınızın gevşemesine yardımcı olmasının dışında doktorlar, yürümek veya bisiklete binmek gibi birçok aerobik egzersiz hareketlerinin aynı zamanda cildiniz üzerinde “temizleme” etkisi sunduğunu belirtiyorlar. Böylelikle sigara dumanı, hava kirliliği, hatta saç spreyi, deodorant ve duş jeli gibi bakım ürünlerinde bulunan kimyasalların içerdiği ve cildinize saldıran toksinlerin atılması daha kolay olur.

“Egzersiz hareketleri sayesinde yakaladığınız daha iyi kan dolaşımı, toksinlerin daha etkili bir şekilde vücuttan atılmasını sağlar. Bu sayede daha sağlıklı ve güzel bir cilde sahip olur ve daha genç görünürsünüz.”

Düzenli egzersiz yapanlar açık bir şekilde daha ışıldayan, sağlıklı ve pembe renkli bir cilt rengine sahip olurken egzersiz yapmayanların cilt rengi, çoğu zaman sarı-yeşil veya kül rengine dönük olur.

Cilt sağlığınıza yardımcı olacak başka bir şey varsa o da egzersizlerden önce ve sonra cildinizi nemlendirmek olacaktır.

 “Egzersiz sırasında düzgün bir şekilde cildinizi nemlendirebilirseniz cildiniz için daha iyi bir kan dolaşımı sağlayabilirsiniz demektir. Daha iyi bir kan dolaşımı, özellikle alkol gibi zararlı maddeleri çok fazla tüketen kişiler için önemli olan toksinlerin atılmasını destekleyebilir.”

“Uygun sıvı alımı, özellikle de su takviyesi kan akışını artırabilir, toksinlerin atılmasına yardım edebilir; bu sayede cildiniz sadece güzel görünmekle kalmaz aynı zamanda daha sağlıklı olur” diyor uzmanlar.

Önemli

Egzersizler Ne Zaman Cildinize İyi Gelmez?

Uzmanlar, özellikle yüz kaslarını güçlendirmek için dizayn edilmiş yüz egzersizleri ya da hareketleri cildinize yarım etmeyebilir, diyor. Yapılan bu egzersizlerin etkisi çoğu zaman kalıcı olmayabilir.

Uzmanlar uyarıyor: “Egzersizle yüzünüzdeki kasları harekete geçirirken cildinizi sıkılaştırabilirsiniz, ama sıkılık uzun sürmez. Yüzünüzdeki kasların sarkması doğrudan yerçekimiyle ilişkilidir. Cildinizi sıkılaştırmak için egzersiz yapabilirsiniz ama unutmayın yüz egzersiz hareketlerinin kalıcı etkisi yoktur.”

Uzmanlara göre: “Cildinizi gergin tutan ve sizi daha genç bir görünüme kavuşturan yüzünüzdeki kaslar değil cildinizin altındaki yağlı içeriklerdir.”

Bunun yanı sıra, uzmanlar uyarıyor: Yüz egzersizleri, yüzünüzde daha fazla çizgi ve buruşukluk oluşmasına ya da yüz kaslarının fazla kullanılmasından dolayı zaten var olan çizgilerin güçlenmesine yol açabilir.

 “Yüz egzersizlerini unutun, sadece tüm vücudunuzu çalıştıran egzersizlere odaklanın, bu sayede görünüşünüzde çarpıcı değişiklikler gözlemleyecek ve hissedeceksiniz.”

Dr. Burcu YAMANGÖKTÜRK SOLAK

Benim cildimde lekeler var lazerden olmuştu bunun için ne yapmam gerekiyor Teşekkürler... devamı