Vücut pirsinginin hemen tüm toplumlarda uygulandığını ama yakın zamana kadar kulak, burun ve ağızla sınırlandığını biliyor muydunuz? Artık meme ucu pirsingi, göbek deliği pirsingi ve sünnet derisine takılan mücevherler var.

Pirsing yaptıran 139 kişinin katıldığı ilginç bir anket, katılımcıların yüzde 79’unun 29 yaşında veya daha üstünde olduğunu ve yüzde 58’inin evli veya uzun süreli bir ilişkide olduğunu buldu. Pirsingli kişilerin yalnız yarısı kendilerini maceracı olarak görüyordu ve yüzde 20’den azı mazoşist, sadist, fetişist, teşhirci veya narsist davranışlarla ilgiliydi.

Pirsinglerin çoğunluğu güvenlidir; en fazla problem, enfeksiyon oranının yüksek olduğu göbek pirsinglerinde gerçekleşir. Bunun sebebi de derinin bükülmesi ve sıyrılması ve takılan takının cildi tahriş etmesidir.

Güvenli pirsingin bariz sırrı yüksek kaliteli mücevher kullanılması. Vücut bölgesi için yanlış şekilli mücevher veya bir tel gibi kesebilecek düşük ayarlı metal kullanmamalısınız.

İltihap kaparsanız mücevheri yerinde bırakmak ve enfeksiyonu antiseptik krem veya solüsyonla tedavi etmek en iyisidir. Bu, yaranın boşalmasına ve iyileşmesine yardımcı olacaktır. Çoğu vakada fluklosasilinle tedavinin yanında klorheksidinli solüsyonla düzenli temizlik işe yarayacaktır.

Pirsing yaptırmışsanız ve hastaneye giderseniz sıkıntı yaşayabilirsiniz. Bazen takıları izolebantla kapatabilirsiniz ama bazı doktorlar fiziksel muayene ve röntgen sırasında bütün vücut pirsing mücevherlerinin çıkarılmasında ısrar ederler. Eğer takıları çıkarmanız gerekirse deri hızla kapanır, bu yüzden en kısa zamanda yeniden takılması şarttır.

Ayrıca meme başlarını deldirmiş kadınlar, emzirmede hiçbir sorun yaşamazlar. Emzirme işlemi bitene kadar takıyı yerinden çıkarabilirler.

Sünnet derisi pirsinglerinde en az bir hafta cinsel aktiviteden kaçınılmalıdır. İşlem idrar akışını da sekteye uğratabilir; bu yüzden erkeklerin oturarak idrar yapmaları gerekebilir.

Op. Dr. Sinan GÖKER

Sinan Bey Merhaba, gerçekten çok can sıkıcı bir durumda olmasam asla buradan sizlere yazmazdım ancak telefonla da size ulaşamadığım için size danışmak... devamı