Eski zamanlarda kral ve kraliçelerin büyük mücevherler taktığını görmüşsünüzdür. Kral ve kraliçelerin, toplum önünde oldukları zaman mücevher takmaları bir gelenekti.Eskiden, vücuda takılan mücevherler kişinin zenginliğini gösterirdi.Bu adet halen devam ediyor. Şimdiki nesilde de, insanlar vücutlarına takılar takmayı tercih ederler.

Vücut mücevherleri hem kadınlar hem de erkekler tarafından kullanılabilir. Ama takılan ziynet eşyaları herkeste değişiklik gösterir.

Erkekler, kadınlar kadar çok sayıda mücevher takmaz. Vücut mücevherleri genelde kadınlar için tasarlanır.

Vücuda takı takmak yeni bir akım haline gelmiştir. Bu takıları, cildinizin farklı yerlerine pirsing yaptırarak taktırabilirsiniz. Eğer vücut takıları ilginizi çekiyorsa, bunu taktırmak için istediğiniz yere pirsing yaptırmanız gerekir.

Farklı vücut takılarının en çok kullanıldığı yerler, kaşlar, burun, kulak memesi, dudak, dil, karın, ayak parmağı ve göbek deliğidir. Vücuda değişik türde takılar takmak gençler arasında moda haline gelmiştir.

Burun takıları, yuvarlak “halter” ya da burun vidalarını içerir. Burun takılarının çeşitli türleri vardır. Bunlar taş, bambu, platin ve sade hızmalardan oluşur.

Kendi tarzınıza uygun bir hızma satın alabilirsiniz. En yeni moda, burun vidası takmaktır.

Kaş bölgesine pirsing yaptırmak da en son akımlardan olup daha çok gençler arasında yaygındır. Gençler kendi tarzlarını yaratarak farklı olmak isterler. Bu yüzden farklı modaları takip ederek yeni bir görünüme sahip olmaya çalışırlar.

Kaş takısı olarak, değişik taşlardan yapılmış çeşitli türler vardır. En yeni akım, kaşlara halka şeklinde takılar takmaktır. Bu size farklı bir görünüm verecektir.

Kulağa takı takmak için kulak pirsingi uygulanır. Kulak takısı kullanan insanların daha fazla olduğunu görebilirsiniz. İnsanlar daha havalı görünmek için kulaklarına birden fazla pirsing yaptırır.

Kulağa birden fazla takı takmak moda haline gelmiştir. İnsanlar kulak takısı olarak değerli taşlar takmayı tercih ederler. Kendi tarzınıza uygun bir kulak takısı seçebilirsiniz.

Bunların dışında, göbek deliği, göğüs ucu, göbek, dudak, ayak parmağı, dil vb gibi bölgelere takılan çeşitli vücut takıları vardır.

Bu takıları, vücudunuzda istediğiniz bölgeye pirsing yaptırarak taktırabilirsiniz.

Bu moda öyle bir çılgınlık yaratmıştır ki, yaşlı kimseler bile değişik vücut takıları takmak için ciltlerini deldirmeyi tercih ederler. Vücudunuza taktıracağınız takıyı modaya ve kendi tarzınıza göre seçebilirsiniz. Vücut takıları size çok havalı ve şık bir görünüm verecektir.

Uzm. Dr. Nursal Filorinali KONDUK

Doktorum vücudumun heryeri kasiniyor derinin altında birşeyler var sanki neden boyle oluyor be yapmaliyim... devamı