Kadınlara makyajın kendilerini daha genç ve daha güzel gösterebileceği tekrar tekrar söylenir.

Bununla birlikte kötü uygulanan bir makyaj kişinin daha yaşlı görünmesine neden olabilir.

Tonlar ve renkler kadınların ciltleriyle uyumsuz olabilir, bu da kişinin hemen daha yaşlı görünmesine yol açar. Her kadın kullandığı makyajın türüne ve makyajı cildine nasıl uyguladığına dikkat etmelidir; çünkü bu yaşlarından daha yaşlı görünmelerine neden olabilir.

Makyaj ürünlerini alırken, genç bayanlar ilk olarak bir güzellik salonuna giderek kendilerine ciltlerine uygun fondöten ve dudaklarına uygun ruj rengi seçmelerinde yardımcı olabilecek bir profesyonelle görüşmelidir.

Bir profesyonel, makyajınızı doğru uygulamanızda size yardımcı olabilir. Eğer kendiniz kendi makyaj ürünlerinizi alırsanız cilt tonunuz için daha koyu bir fondöten seçebilirsiniz ve bu daha yaşlı görünmenize neden olur. Koyu makyaj, yüzünüzü daha yaşlı gösterir.

Ayrıca makyaj uygulamayı bilmek cildinizin yağlı görünmemesinde ve cildinizde makyaj olduğunun fark edilmemesinde size yardımcı olur.

Aşırı maskaradan kaçının ve alt göz kapağına fazla göz kalemi sürmeyin. Bu, gözlerinizin çevresindeki çizgilere ve kırışıklıklara dikkat çekecektir. Eğer çok fazla göz makyajı yaparsanız insanlar gözlerinize odaklanacaktır; fakat ayrıca yüzünüzdeki kusurlar da belli olacaktır.

Ayrıca ağır makyajlı yüzlerde kırışıklıklar daha fazla belli olur; çünkü cildiniz nefes alamaz ve fondöten kırışıklıkların aralarına girerek kırışıklıkların daha belirgin olmasına ön plana çıkmasına yol açar.

Rujunuzu seçerken dikkatli olun; çünkü canlı renkler kullandığınız fondöten ile uyuşmayabilir ve doğal güzelliğinizi ortaya çıkarmak yerine oyuncak bebek gibi görünmenize neden olabilir.

Doğal renkler ve tonları tercih edin; çünkü bu sayede daha geç görünürsünüz. Ayrıca renkler ne kadar açık olursa makyajınız o kadar iyi görünür; çünkü aynanın önünde makyajınız için saatler harcadığınızın belli olmasını istemezsiniz.   

Her gece makyajınızı uygun bir kremle çıkarmayı, yüzünüzü hafifçe yıkamayı ve tüm makyajınızı temizlemeyi unutmayın. Bu sayede cildiniz nefes alır ve rahatlar.

Makyaj yüzyıllardır kadınlar tarafından kullanılır. Makyaj kişinin daha genç görünmesi amacıyla yüzdeki pürüzleri kapatmak için uygulanır. Ayrıca makyaj özellikle kadının güzelliğine güzellik katmak için uygulanır. 

Tamamen farklı bir kişi gibi görünmek için tüm yüzünüze makyaj uygulamanızın gerekmediğini unutmayın. Makyaj ürünlerini az ve hafif uygulayın, doğal ve canlı tonları tercih edin, gerisini gün ışığına bırakın.  

Prof. Dr. Nurettin LÜLECİ

bel ve bacak ağrısı sorunu olan 80 yaşlarında yaşlılar için ne uygulanabilir teşekkürler.... devamı