Sabah kalktığınızda canlı gözükmek oldukça zordur, ama eğer makyajınız sizi yoğun gösteriyorsa durum daha zordur. Farkında olmadan yaptığınız bazı makyaj hataları, olduğunuzdan daha yaşlı ve yorgun görünmenize sebep olabilir. Sizler için hazırladığımız makyaj taktikleri ile bu hatalardan kaçınabilirsiniz ve daha canlı görünebilirsiniz.

Hata 1 : Monoton renkleri tercih etmek
Yüzünüzdeki her bir uzuv arasında tanımlar oluşturmak daha uyanık ve canlı görünmenizi sağlar. Yani, bütün yüzünüzde düz ve tek boyutlu bir renk kullanmak yerine, kaşlarınızı, gözlerinizi, yanaklarınızı ve dudaklarınızı kurnazca tanımlayacak renkler kullanın.

Hata 2 : Yanlış renkte göz altı kapatıcısı kullanmak
Cildinizin rengine göre daha açık veya koyu renkte göz altı kapatıcısı kullanmak sizi kaçınılmaz bir şekilde yorgun gösterecektir. İyi aydınlatılmış bir odada uygulamayı deneyerek doğal görünüp görünmediği konusunda emin olabilirsiniz. Her yeni ürünü deneyişinizde, farklı ışıklarda nasıl göründüğünden emin olmak için küçük bir el aynası taşıyın.

Hata 3 : Göz makyajı astarını atlamak
Eğer gözlerinizin altına koyu renk kalem veya eye liner kullanıyorsanız daha tehlikeli bir durumdur. Astar kullanmak, koyu renklerin dağılmasına ve gözlerin altına uzanan boya gölgeleri oluşturmasına engel olur. Kirpiklerin üzerine su geçirmeyen eye liner uygulamak da güvenli olacaktır. 

Hata 4 : Çok fazla pudra kullanmak
Kuru ve pudralı bir cilt olduğundan çok daha fazla yorgun ve yaşlı gözükmenize yol açar. Bu yüzden kullandığınız pudra miktarını az tutarak, yarı saydamlıktaki pudralardan kullanmayı tercih edin. 

Hata 5 : Nemlendirici kullanmayı atlamak
Makyaj yapmadan önce temiz cilt üzerine nemlendirici uygulamak hayat kurtarıcıdır. Kuru bir cilde yapılan makyaj her zaman kuru ve yaşlı gözükmenize yol açar.

Hata 6 : Yanlış eye liner rengi
Eğer beyaz sayılabilecek soğuk tonlarda bir cilt renginiz var ise, bronz ve altın renkleri yorgun ve yaşlı görünmenize yol açar. Eğer sıcak tonlarda bronz bir cilt renginiz var ise, gümüş renkleri oldukça kötü görünmenize yol açar. Daha canlı ve zinde görünmek için cilt renginize uygun olan tonları bulun.

Hata 7 : Gri tonlarında makyaj
Gri tonlarında yapılan makyaj inanılmaz derecede yorgun, hasta ve yaşlı görünmenize neden olur. Sıcak tonlarda makyaj yapmayı tercih ederek daha genç ve renkli görünebilirsiniz.


Prof. Dr. Nurettin LÜLECİ

bel ve bacak ağrısı sorunu olan 80 yaşlarında yaşlılar için ne uygulanabilir teşekkürler.... devamı