Göz makyajı, kapıdan dışarı adımınızı attığınız anda bütün imajınızı güzelleştirebilir ya da yerle bir edebilir.

Birçok kişi, başkalarıyla konuşurken göz temasında bulunduğu için göz makyajı, insanların yüzünüzde fark edecekleri en önemli şeylerden biridir.

Kendiniz hakkındaki imajınızla diğer insanların gördüğü şeyin birbirine uyduğundan emin olmak için, göz makyajını doğru bir şekilde yapmayı öğrenmeniz gerekecektir (özellikle, düğün ya da mezuniyet balosu gibi özel bir davete gidiyorsanız). Böyle bir görüntüye sahip olmanız için aşağıda bazı tavsiyeler bulacaksınız.

Göz makyajınızı yapmaya başlamadan önce, gece boyunca diğer insanlara nasıl görünmek istediğinize karar vermelisiniz.

Ateşli mi, şirin mi, masum mu, yoksa gizemli mi görünmek istiyorsunuz? Zihninizde bir imaj oluştuktan sonra, bunu gözlerinize uygulamanın en kolay yolu, bu imaja sahip bir model ya da ünlü seçmek ve sonra onun makyaj tarzını kopyalamaktır.

Ancak, unutmayın ki, aynı etkiyi sağlamak için, sizinle aynı saç rengine ve cilt tonuna sahip bir model seçmelisiniz. Çünkü renkler, farklı saç renkleri ve cilt tonlarında farklı durur.

Makyajda önemli olan şey, yüzünüzün bir bölgesini iyice ön plana çıkarmak ve diğer bölümlerinin daha az dikkat çekmesini sağlamaktır. Aksi takdirde, kadın kılığına girmiş bir erkek gibi görünebilirsiniz. Bu yüzden, göz makyajı yapmadan önce, yüzünüzün hangi bölümünü (göz, yanak ya da dudaklar) ön plana çıkarmak istediğinize karar vermeniz gerekir.

Seçtiğiniz bölgeyi canlı renklerle ön plana çıkarabilirsiniz. Diğer iki bölgeyi daha az vurgulamak için buralarda hafif renkler kullanmalısınız.

Göz çevresinde fondöten kullanımı konusunda birçok kişinin kafası karışır. Çoğu kimse, göz altındaki koyu renkli halkalar ya da diğer lekeler için fondöten yerine kapatıcı kullanır. Bazılarıysa baştan aşağı çok fazla fondöten kullanmayı seçer.

Eğer gerçekten gözlerinizin ön plana çıkmasını istiyorsanız, az makyaj her zaman daha iyidir. Çünkü makyaj vurgularıyla gözünüzün doğal renginin ortaya çıkmasını sağlayabilirsiniz. Gençler için bir tavsiye şudur. Cildiniz, genç olduğunuz için zaten ışıldayacak kadar tazedir. Bu yüzden önemli akne sorunları dışında tamamen doğal olun.

Kullandığınız tonlar, katıldığınız davete uygun olmalıdır. Kulüpte ya da mezuniyet balosunda bir gece için, koyu renkler seçmeyi isteyebilirsiniz. Çünkü bunlar daha çarpıcı ve daha canlıdır.

Diğer taraftan, yumuşak ve hafif tonlar, vaftiz töreni ya da düğün gibi organizasyonlar için uygundur.

İLGİLİ MAKALE

Blefaritin Nedenleri

Uzm. Dr. Günnur ÖNARSLAN

Sayın Dr. Günnur Önarslan, Göz kapağımda her iki gözde olmak üzere kızarıklık, kaşıntı,pullanma ve göz kapağı şişmesi var. Göz kapağımın iç kısmında ... devamı