Saç kesiminizden bıktınız mı? Uygun bir kesimle yeni bir saç modeline kavuşmak mı istiyorsunuz? İnsanlara yakışmayan saç kesimlerinin çoğu, yüzün şekline ve saçın dokusuna uygun olmayan kesimlerinden kaynaklanır.

Hangi saç kesiminin sizin için en iyisi olduğundan hala emin değil misiniz? Paniğe kapılmayın! Yüzünüze uygun çeşitli saç kesimi türleri vardır.

Ancak, şu anki saç modelinizi değiştirmeden ve yeni bir kesim yaptırmadan önce, çeşitli saç stillerini araştırın, tercih ettiğiniz ve saç tipinize uygun saç modellerini bulun.

Ama özellikle, sizi güzel gösterecek bir saç kesimini düşünün.

Doğru saç kesimini seçmek sizin kişisel beğeninizle ilgilidir. Uygun bir saç kesimi yaptırmak için yüz şeklinize uygun kesimi bilmeniz gerekir. Çünkü yüz şekli, sizi güzel gösterecek kesimi bulmak için çok önemlidir.

Farklı Yüz Şekilleri İçin Farklı Saç Kesimleri

Dikdörtgen yüz: Dikdörtgen bir yüz şekline sahip kişilerin yüzü uzun ve dardır. Çene yapısı köşeli, alındaki saç çizgisi kare şeklindedir. Bu yüz şekli için mükemmel saç kesimi, yanlarda hacim yaratarak yüzün dar görünümünü ortadan kaldıracak bir stildir. Kakül, dikdörtgen yüzü kısaltabilir. Yandan kesimli bir saç stili, köşeli görünümü azaltacaktır.

Oval yüz: Bu en yaygın yüz şeklidir ve genellikle kusursuz bir yüz şekli olarak düşünülür. Oval yüzlerde her saç kesimi güzel görünür. Bu yüzden, oval yüz şekline sahip kişiler her saç kesimini ve boyunu tercih edebilirler (özellikle yüzün uzunluğu, genişliğinin 1,5 katı ve alın, çeneden biraz daha genişse).

Kalp şeklindeki yüz: Kalp şeklindeki yüzde geniş şakaklar, dar çene hattı ve küçük bir çene olur. Bu yüz şekli için mükemmel saç kesimi, çene hattının geniş olmasını sağlayacak oval bir görünüm yaratan kesimdir.

Yuvarlak yüz: Yuvarlak yüzlü kişilerin yuvarlak bir çenesi vardır. Bu yüz şekli, oval yüzdeki gibi bir uzunluğa sahip değildir. Bu yüzden uygulanacak kesim, oval bir görünüm yaratmalıdır ya da yüzü daha uzun göstermelidir. Kafanın üstünde hacim yaratmak ve saçı yanlarda ve kulakların etrafında eşit uzunlukta bırakmak yuvarlak yüzler için en iyi kesim tarzıdır.

Baklava biçimli yüz: Bu yüz şeklinde elmacık kemikleri geniş, çene ve alın dardır. Bu tür yüzler için saç kesim şekli, yüzde oval bir görünüm yaratacak şekilde olmalıdır. Şakaklarda geniş ve elmacık kemiklerinde dar bir görünüm yaratmak bunu sağlayabilir.

Kare yüz: Kare şeklinde yüzü olan kişilerin alındaki saç çizgisi düz ve çene hattı köşelidir. Kare yüzler çok kısa göründüğü için, yüzü uzatarak hacim yaratan bir kesim şekli seçin. Çene hattını daraltmak için yüz bölgesinde saçın kat kat olmasını sağlayın ve yüzün kare görünümünü azaltmak için yüz çevresinde bukleler yaratın.

Mükemmel bir saç kesimi, doğal güzelliğinizin en etkileyici parçası haline gelebilir. Bu yüzden harekete geçin ve doğru saç kesimini bulun.

Uzm. Dr. Günnur ÖNARSLAN

Merhaba,dr.hanım ben 26 yaşındayım benim çok gür ve uzun sağlıklı saçlarım vardı,kesim yaptırdım kesimden sonra aşırı dökülmeye başladı ve gür olan sa... devamı