Artan sayıdaki düşük görüşlü kişiler arasındaysanız düşük görüş büyütecinin küçük yazıları okuma, dikiş dikme veya ders sunumlarını izleme gibi işlerde yardımcı olabildiğini keşfedersiniz. Düşük görüş cihazlarına artan talep birçok seçeneğin piyasada olmasını sağlıyor.

Düşük görüş büyütecine ihtiyacınız varsa kişisel ihtiyaçlarınızı, özellikle halihazırda görüş kaybınız varsa bir düşük görüş uzmanını ziyaret edin.

Bir uzman şu ön soruları soracaktır:

 • İleri yaştaysanız bellek kaybınız ve bilişsel işlevinizde bir düşüş var mı? Öyleyse, muhtemelen daha karmaşık cihazlara bağlı kalmanız gerekir.
 • Araç kullanıyor musunuz ve kullanmaya devam etmek istiyor musunuz? Bazı ülkelerde tabelaları okumak ve trafik ışıklarını görmek için bireylerin biyoptik bir teleskop kullanmasına izin verilir ama bu seçenek için bir düşük görüş uzmanının değerlendirmesi gerekir.
 • İnce ayrıtıları görmeyi gerektiren bir meslek veya hobiniz var mı? Öyleyse, daha fazla büyütme sağlayan aletler size daha yararlı olabilir.

Düşük görüş büyüteci almadan veya bir uzmana danışmadan önce lensleri video kamera büyüteçleri ve aydınlatmada mevcut seçenekleri araştırmaya zaman ayırın. Hedeflerinizi ve bütçenizi göz önünde bulundurmayı unutmayın.

Türler

Tekerlekli sandalye veya işitme cihazı gerektiren bir sakatlığı olan bazı kişiler gibi, düşük görüşlü bir kişi normal gözlük ve kontakt lenslerin sağlayabileceğinin ötesinde fazladan yardım gerekir.

Gözlükler genelde miyopluk ve hipermetropluk gibi yansıtma sorunlarını düzeltir. Ama normal lensler görsel alanınızda yaşa bağlı makula dejenerasyonu gibi yaygın göz hastalıklarından kaynaklanan kalıcı kör noktalar (skotolar) için işe yaramaz.

Öyle olsa bile, farklı büyüteç ve video kamera büyüteç kombinasyonları en azından kısmen kör noktaların görme kaybına neden olduğu görsel alanın bir kısmını telafi edebilir.

Düşük görüş cihazlarına gelince tek bir model herkese uymaz. Örneğin çevresel görme kaybı olan bir kişiye yararlı olan büyüteç merkezi görme kaybı olan biri için işe yaramayabilir.

O yüzden, önce kontrol yapmadan kendinize veya bir aile ferdine pahalı bir cihaz almak için acele etmeyin. Düşük görüş cihazını bulmak çok kişisel bir seçimdir ve özel görme kaybıyla ihtiyaçlarına bağlıdır.

Düşük görüş büyüteçleri şu genel kategorilerde bulunur:

 • Düşük görüşlü okuma gözlükleri
 • Gözlüklere takılmış büyüteçler
 • Elde tutulan veya ayakta duran büyüteçler
 • Video kamera büyüteçleri
 • Teleskoplar

Doğru cihazı bulmak için araştırmanızı hangi özel türlerde düşük görüş büyüteçleri olduğunu ve her cihazın belirli görme kayıplarında neler yapıp neler yapamadığını değerlendirerek başlayın.

Büyüteçler düşük görüşe nasıl yardımcı olabilirler?

Yaşımız ilerledikçe ne kadar uzun yaşadığımıza bağlı olarak bir derece düşük görüş kaçınılmaz olabilir. Çünkü yaşlanmanın kendisi, retinanızda görme işleyişinin meydana geldiği ışığa duyarlı hücrelerin yavaş dejenerasyonuna yol açar.

Retinanızın merkezi kısmı olan, gözün küçük harfleri görmesini sağlayan makulada görme kaybı yaşamaya başladığınızda büyütme gerekir. Büyüteç, görsel imgeler yaratmak için hasarlı bölgenin etrafındaki sağlıklı retinadan daha fazla kullanmanızı sağlayarak biraz telafi etmenize yardımcı olur.

Bazı göz yaralanmaları da keskin görüş için gereken göz yapılarına kalıcı olarak hasar verebilir. Düşük görüşün yaygın bir sebebi olan ileri makula dejenerasyonu merkezi görüşte bir kör nokta yaratabilir. Bu demektir ki görüş alanınızın kenarları etrafında hala daha iyi görebilirsiniz ama gördüklerinizi büyütmek için bir cihaza ihtiyacınız olacaktır. Bir video kamera büyüteci böyle bir büyütmeyi sağlamak için ayarlanabilir. Bu kör noktanın yeri kişiden kişiye değiştiği için büyüteçler kişiden kişiye göre değişir.

Göz durumunuz da sadece standart bir göz tablosuyla tespit edilmeyen görme sorunlarına neden olabilir. Bu demektir ki aynı renkte arka planlarda duran nesneleri görmekte zorlanabilirsiniz, yani kontrast duyarlılık kaybı yaşayabilirsiniz. Renk görüş yetersizliği veya gece görüş kaybı da yaşayabilirsiniz.

Kontrastı görme yeteneğinizi kuvvetlendirmek için ışıklandırmayı yönlendirmeniz ve muhtemelen masaüstü video kamera büyüteçlerindeki farklı renk ayarlarını denemeniz gerekecektir.

Farklı koşullarda hangi büyüteçler en iyi çalışır?

Düşük görüş cihazlarının farklı türleri de farklı şartlarda yardımcı olabilir:

 • Bir öğrenci, sınıfın önündeki bir imgeyi çekebilmek için taşınabilir bir video kamera büyütecine eklenmiş kamera benzeri teleskopik bir alete ihtiyaç duyabilir. Bu imge öğrencibib masaüstü monitöründe daha sonra büyütülebilir.
 • Büyüteçten mekanik bir yarar reçeteli gözlüklere takılabilmesidir, böylece eller çalışmak için serbest kalabilir.
 • Elde taşınan bir büyüteç portatiftir ve ihtiyaçlar basit olduğunda kullanması kolaydır. Örneğin, elde taşınan büyüteçler markette ürün etiketlerini okumak veya postaya hızla göz gezdirmek için idealdir.

Hararetli bir okuyucuysanız basit büyüteçlerin uzun zaman sürecinde gereken konsantrasyonu sürdürmenize yardımcı olmakta yetersiz gelebilir.

Küçük, elde taşınan büyüteç bir sayfadaki sözcükleri veya cümleleri büyük ölçüde genişletir. Ama roman gibi bir şey okumak bilgiyi hızlı görmek ve işlemek için daha geniş bir görüş alanı ve ileriyi tarayabilme becerisi gerektirir.

Elde taşınan büyüteçlerin başka bir kısıtlaması da her iki elin serbest olmasını gerektiren örgü örmek gibi eyleme özgü etkilikler için kullanılamamasıdır. Bu durumda, ihtiyacınız olan yere kolayca konumlandırılan ayaklı bir büyütece ihtiyacınız olur.

Elde taşınan bir büyüteç veya ayaklı bir büyüteç alıyorsanız şu gibi fazladan özelliklerle ilgilenebilirsiniz:

 • Daha iyi görmenize yardımcı olabilecek dahili ışıklandırma.
 • Ayaklı büyüteçlerde kolayca hareket ettirilip ihtiyacınız olan pozisyona ayarlanabilen "deveboynu” aksesuarlar
 • Aynı cihazda çeşitli lensler ve kuvvetler, böylece tam ihtiyacınız olan büyütmeyi elde edersiniz

Ayrıca, yüksek güçlü okuma gözlüklerinin bütün ihtiyaçlarınıza en iyi çözüm olduğunu düşünebilirsiniz. Ama bu düşük görüş gözlük türleri burnunuzdan bir metreden yakın olan sabit mesafeyi görmenizi kısıtlar.

Görünüşe göre görme kaybı olan kişiler için en iyi okuma aracı video kamera büyütecidir. Bu cihazlar seçtiğiniz unsurlara odaklanan video kameraları kullanır, ardından onları bir ekran veya monitörde büyütür. Fiyat etmenini kenara koyarsanız bu cihazlar mevcut okuma cihazlarının en dezavantajsızıdır.

Video kamera büyüteçlerinin bazı özellikleri şunlardır:

 • Otofokus
 • Renkli ve siyah beyaz gösterimler
 • Kullanım kolaylığı sağlayan ergonomi
 • Parlama ve kontrast kontrolü
 • Bilgisayarlar ve bilgisayar ekranlarıyla uyumluluk
 • İhtiyaçları en iyi karşılayan ekran
 • Taşınabilirlik
 • Bellek ayarları

Video kamera büyütme teknıolojisiyle kişiler bu orta uzaklığa odaklanan gözlüklerden yararlanabilir.

Biyoptik teleskoplar araç kullanırken kayda değer konsantrasyon ve hızlı reaksiyon gerektirir, yani herkese göre değildir. Bunlardan bazıları öğrenciler ve gençlere reçete edilebilir.

Bu teleskoplar kuş gözlemcileri ve opera izleyicilerinin dürbün kullanmasına benze şekilde uzaktaki nesneleri büyütme avantajına sahiptir.

Televizyon izlemek, ekranı daha iyi görmek için yaklaşmak istemeyenlerin teleskopların en yaygın kullanımıdır.

İLGİLİ MAKALE

Zayıf Görüş

Op. Dr. Haldun SEYHAN

slm hocam ben 1971 dogumlu erkegım 1 yasındayken havale gecırmısım sol tarafım sol bacak ve kol zayıf gucsuz bacak kısalıgı varmı yokmu onuda bılm... devamı