Birçoğumuz için gözlük çerçevelerinin en önemli yönü yüzümüzde nasıl göründükleridir.

Mağazadaki her gözlüğü deneyip her birinin nasıl göründüğünü öğrenebilirsiniz ama seçeneklerinizi peşinen daraltmak size bol zaman kazandıracaktır. Yüz şekliniz ve renginizi belirleme, hangi gözlük çerçevesi stillerinin ve renklerinin size en iyi duracağını anlamak yeterlidir.

Gözlük çerçevelerini yüz şekillerine uydurmak

Yüz şeklinize göre gözlük çerçevesi seçerken şu temel noktaları düşünmelisiniz:

  1. Gözlük kişisel en iyi özelliğinizi vurgulamalı (örneğin mavi gözlere uyması için mavi bir çerçeve).
  2. Çerçeve yüzünüzün şekliyle kontrast yaratmalı.
  3. Çerçeve yüzünüzün boyutuyla orantılı olmalı.

Ayrıca, birçok yüz şekillerle açıların birleşimidir ama yedi adet temel yüz şekli vardır: yuvarlak, oval, dikdörtgen, tabanı aşağıda üçgen, tabanı yukarıda üçgen, karo ve kare.

Bu yüz şekillerini ve her biri için hangi tür çerçevelerin en iyi uyduğunu aşağıda bulabilirsiniz. İyi bir göz doktoru yeni gözlüğünüzü seçerken bu ipuçlarını kullanmanıza yardımcı olabilir.

Yuvarlak

Yuvarlak bir yüzün kıvrımlı hatları vardır, eni ve boyu aynı orandadır ve açısı yoktur. Yuvarlak bir rüzü daha ince ve uzun göstermek için açılı dar gözlük çerçevelerini, gözleri iri gösteren şeffaf kemerli gözlük çerçevelerin ve derin olmaktan çok geniş, örneğin dikdörtgen çerçeveleri deneyin.

Oval

Oval bir yüz, dengeli oranlarından dolayı ideal şekil olarak görülür. Ovalin doğal dengesini korumak için yüzünüzün en geniş kısmı kadar geniş (veya daha geniş) gözlük çerçeveleri veya çok derin ya da çok dar olmayan ceviz şekilli çerçeveler arayın.

Dikdörtgen

Dikdörtgen bir yüz genişliğinden daha uzundur ve uzun yanak hattı, bazen de uzunca bir buruna sahip olur. Dikdörtgen yüzü daha kısa ve dengeli göstermek için eninden çok boyu olan, yüze en ekleyen dekoratif veya kontrastlı şakakları olan veya burunu kısaltmak için düşük kemeri olan gözlükler deneyin.

Tabanı aşağıda üçgen

Tabanı aşağıda olan üçgen bir yüz dar bir alına sahiptir, yanak ve çene bölgelerinde genişler. En eklemek ve yüzün üstteki dar üçte birlik kısmını vurgulamak için ağır renk vurgulu ve üst tarafı detaylı veya kedi gözü şekilli çerçeveleri deneyin.

Tabanı yukarıda üçgen

Bu yüzün üst üçte birlik kısmı geniş ve altı üçte birlik kısmı dardır. Yüzün üstündeki genişliği azaltmak için tabanı geniş çerçeveler, çok açık renkler ve malzemeler, kenarlıksız çerçeveleri (bu çerçevelerin etrafında çerçeve malzemesi olmadan birkaç vidayla basitçe sabitlenmiş çok hafif, havalı etkisi vardır) deneyin.

Karo

Karo şekilli yüzler göz hattıyla çene hattında dardır, yüksek ve belirgin olabilen geniş yanak kemikleri vardır. Bu en nadir yüz şeklidir. Gözleri vurgulamak ve yanakları yumuşatmak için ayrıntılı veya ayırıcı kaş hatları olan çerçeveleri, kenarlıksız çerçeveleri veya oval ve kedi gözü şekilli çerçeveleri deneyin.

Kare

Kare bir yüzün güçlü bir çene hattı ve geniş bir alnı vardır, ayrıca genişlik ve uzunluk aynı oranlardadır. Kare yüzü uzun göstermek ve açılarını yumuşatmak için dar çerçeve stillerini, derinlikten çok eni olan çerçeveleri ve dar oval çerçeveleri deneyin.

Renk Analizi

Renk analizinin anahtarları şunlardır:

  1. Herkesin ya soğuk (mavi bazlı) ya da sıcak (sarı bazlı) rengi vardır.
  2. Herkes kendi renk bazında en iyi görünür.
  3. Gözlük kişisel rengini tamamlamalıdır.

En iyi renk paletini belirleyen ana etmenler cilt, göz ve saç renkleridir.

Cilt. Cilt tonu rengi belirlemede temel unsurdur. Bütün cilt renkleri iki kategoriye ayrılır: mavi (soğuk) ya da sarı (canlı).

Soğuk ten rengi mavi veya pembe alt tonlara, sıcak ten rengiyse şeftali, krem rengi veya sarı tonlara sahiptir. Zeytin yeşili bir ten soğuk sayılır çünkü mavi ve sarının karışımıdır.

Göz. Göz renkleri çok çeşitli olduğundan genelde rengi belirlemede ikincil bir unsurdur. Örneğin, mavi gözler soğuk bir neredeyse menekşeden sıcak olan soluk mavi griye kadar değişiklik gösterebilirler. Kahverengi gözler açık elma sirkesi renginden orta kahverengiye ve soğuk bir neredeyse siyaha kadar çeşitlilik gösterebilir.

Saç. Saç renkleri de sıcak ya da soğuk olarak düşünülür. Çilek sarısı, platin, mavi-siyah, beyaz, kestane rengi, kır renkli ve küllü kahve soğuktur. Sıcak saç renkleri arasında altın sarısı, kahverengimsi siyah, siyah kahve, altın kahve, turuncu ve kirli gri bulunur.

Bir optik mağazasında sevdiğiniz bir çerçeve görürseniz ama rengi size uymazsa her zaman başka renklerin olup olmadığını sorun.

Gözlük çerçevesi renkleri

Sıcak mı soğuk mu olduğunuza karar verir vermez size en iyi uyacak gözlük çerçevesi renklerini bulabilirsiniz.

Sıcak renkler için en iyi olan bazı çerçeve rengi örnekleri: deve tüyü, haki, altın sarısı, bakır, şeftali, turuncu, mercan, kırık beyaz, ateş kırmızısı, canlı mavi ve sarı kahve.

Soğuk renkler için, en iyi gözlük çerçeve tonları siyah, gümüş, pembe-kahve, mavi-gri, mürdüm eriği, magenta, pembe, açık yeşil, mavi, yarı kehribar (koyu) kahve.

Kıyafet ve gözlük çerçevelerinde hangi renkler moda?

Modayı takip ediyorsanız muhtemelen podyumlarda, moda dergilerinde ve mağazalarda hangi renklerin hakim olduğuna muhtemelen dikkat ediyorsunuzdur.

Perakendeciler ve üreticiler kıyafet ve takı renklerini, tasarımcıların belirli bir zamanda müşterilerin en cazip bulacaklarını düşündükleri şeylere göre ayarlarlar. Gözlük tasarımcıları da en son renklerde çerçeveler yaratırlar.

2013 yılının bahar aylarında moda olacak renkler şunlar:

Sırf bu renkler giyim kuşam için şu an moda diye sonraki gözlüğünüz ve güneş gözlüğünüzün ille de bunlardan olması gerekmez.

Bunun yerine renk şemalarına kontrast yapmayı deneyin, örneğin çivit mavisi bir ceketle menekşe rengi bir çerçeve. Veya şeftali rengi bir elbiseyle pembe bir çerçeve.

Tonu yumuşatmak için klasik bir kaplumbağa çerçeveyle limon kabuğu bir bluzla veya siyah bir çerçeveyi zümrüt rengi bir çantayla kullanabilirsiniz.

Her şeyle giden bir çerçeve rengi seçmek size cazip gelebilir. Ama sizi gerçekten gösteren ve kişisel stil vurgusu yapmanıza yardım eden bir renk düşünün. Yeni renk fikirlerine açık olduğunuz sürece, sıkıcı bir gözlük sahibi olmakla asla suçlanmayacaksınız.

Op. Dr. Sinan GÖKER

Hocam merhaba aşağı yukarı 2 yıldır sizi takip ediyorum sizi son umudum olarak görüyorum görme bozukluğum ve aşırı kalın mercekli gözlüklerim yüzünde... devamı