Vücudun yükünü taşıyan ayakların bakımı ve temizliği hem sağlık açısından hem de estetik açıdan oldukça önemlidir. Zira gün içerisinde ayakkabıların içine hapsolan ve terleyen ayaklar nemli bırakıldığı takdirde mantar ve enfeksiyon oluşumuna davetiye çıkarır.  Bu yüzden ayak bakımı hakkında bilgi sahibi olmanızda fayda var.
Ölü deriyi Atın 
Duş sonrasında ponza taşıyla ya da ince yüzeyli ayak törpüsü ile ayaklarınızdaki ölü deriyi atın ve soğuk su ile durulayın. Ayaklarınızı duruladıktan sonra gliserin içeren kremlerle temizlediğiniz bölgeye masaj yapın. Bu ritüeli haftada en az iki kez tekrarlayın.
Tırnaklarınızı Düzenli Olarak Kesin
Tırnaklarınızın uzamasını beklemeden periyodik olarak tırnak makası yardımıyla kesmeyi ihmal etmeyiniz. Özellikle kare şeklinde keserseniz tırnak batmalarının önüne geçebilirsiniz ve kusursuz görünüm için törpü kullanmayı da unutmayın.
Pedikür Yaptırın
Tırnak batması, tırnak çevresi derisinin uzamasını ve cilt kalınlaşması gibi problemleri önleyen pedikür ayaklarınız için oldukça faydalıdır. Bu yüzden ayda bir kez pedikür yaptırmayı ihmal etmemelisiniz.
 Ojelerinizi Tazeleyin 
Koyu renk ojeleri uzun süre tırnakta bekletmek tırnaklarınızın sarımsı veya yeşile çalan bir ton almasına neden olur. Bu yüzden ojeyi tırnaklarınızda iki günden fazla bırakmamaya özen gösterin.
Ortopedik Ayakkabılar Tercih Edin 
Ayağınızın şeklini bozan dar ve sıkı ayakkabılardan uzak durmalısınız bu tip ayakkabılar hem ayak kemik yapınıza zarar verir hem de çeşitli ayak hastalıklarının oluşmasına neden olur. 
Beslenmenize Dikkat Edin
B12, C, E vitaminleri açısından zengin, çinko ve biyotin içeren süt ürünleri, yumurta, et ve sebze ağırlıklı beslenerek tırnaklarınızı güclendirebilirsiniz.

Prof. Dr. Nejat GÜNEY

hocam ben üniversite öğrencisiyim adım hasan dans yapıyorum dün gece ayağımı burktum boşluğa geldi şekil bozukluğu şişme ve morarma var eger parmağım... devamı