Spor salonlarında spor yapmanıza engel birtakım çevresel etmenler vardır. Hedeflediğiniz kalorileri yakamamanın, planladığınız zaman zarfında egzersizleri tamamlayamamanın ve kendinizi deşarj olmuş hissetmemenin birçok sebebi var. İşte farkında olmadan egzersiz programınızı sabote eden alışkanlıklar;

İlk Hafta
Yeni bir egzersiz yöntemi deniyorsanız vücudunuzdaki kasların buna alışması zaman alabilir. Bu yüzden ilk yaptığınız gün kas ve eklem ağrıları yaşamanız normaldir ancak bu sizi pes ettirmesin düzenli olarak yaptığınız takdirde hiç ağrı hissetmeyeceksiniz.

Koşu Bandında Dergi Okumak
Birçok işi bir arada yapmayı seviyor olabilirsiniz veya koşu bandında hızlı tempo yürümek size eğlenceli gelmiyor olabilir ancak yaptığınız egzersize konsantre olmadıkça verim alamazsınız. Bu yüzden dikkatinizi dağıtacak dergi, gazete veya telefon benzeri araçlardan uzak durun.

Esneme Hareketlerini Atlamak
Eğer esneme hareketleri yapmadan vücudunuzu ağır egzersizler yapmaya zorlarsanız sakatlıklar kaçınılmaz olacaktır. Büyük ölçüde esnekliğinizi arttıran ve hareketleri daha kolay yapmanızı sağlayan ısınma egzersizleri kesinlikle spora başlamadan önce yapılmalıdır.

Hep Aynı Egzersizleri Yapmak
Vücudunuzdaki farklı kas gruplarını çalıştırarak çok daha kısa sürede fit olabilirsiniz. Bu nedenle hep aynı egzersizlere takılı kalmayın daha fazla efor sarf etmenizi gerektirecek yeni egzersizler ekleyin. 

Sadece Kardiyo Yapmak
Daha kolay olduğunu düşünüyor olabilirsiniz ancak farklı spor egzersizleriyle birleştirmedikçe kilo verme hızınız düşer. Peki, kardiyo dışında neler mi yapabilirsiniz? Dans, spinning, yoga veya pilates ile spor yapmak çok daha eğlenceli hale gelebilir.

Prof. Dr. Kaan AYDOS

Hocam kolay gelsin ben uzun zamandır masturbasyon yaparken spermin gelmesini engelliyorum ve Sperm gelmeden masturbasyonu bırakıyorum bunun bi zararı ... devamı