Dünya daha önce olduğundan çok daha hızlı ilerliyor; bu nedenle çoğu insan hızlı yapılan, şekillendirmesi kolay olan ve fazla düzeltmeye gerek kalmayan saç şekillerini tercih ediyor.Bu durum, tarz görünmek isteyip saçlarının bakımına çok fazla zaman ayırmayı tercih etmeyen kişiler arasında Afro-Amerikalı saç örgüsü modelinin neden çok fazla tercih edildiğini açıklıyor.Bu modelin günümüzde neden bu kadar popüler olduğunu gösteren bir başka neden de, saç örgüsünün size en iyi olanı seçmenize yetecek kadar çeşidinin bulunmasıdır.

Afro-Amerikalıların karşılaştığı bir problem de saçlarının özel dokusunun ihtiyacını karşılayabilecek kuaför bulma problemidir.

Ancak saç örgüsü günümüzde her ırk için oldukça popüler olduğu için hemen her kuaför, saç örgüsünü istediğinizden emin olduğunuz sürece ihtiyaçlarınızı karşılayabilmektedir.

Aslında, ipeksi kıvrımlar, saç ektirme, kıvırcık bukleler ve Nübyeli Buklesi gibi geçici saç örme stilleri de genellikle balo veya düğünlerde kullanılmaktadır.

Saç örgüsüne ilginiz varsa araştırmak ve görmek isteyebileceğiniz diğer yaygın saç örgüsü çeşitleri arasında pixi tokalı dalgalar, tanrıça örgüsü, düz burgu ve Fransız ters örgüler yer almaktadır.

Daha doğal bir görünüm isteyen Afro-Amerikalılar için Siyah Güç Hareketi sırasında büyümüş olan pek çok Afro-Amerikalı güzellik mağazası bulunmaktadır. Bazen bu mağazalar, Afro-Amerikalı saç tipine sahip olanlar için, bu saç tipinin daha farklı bir şekilde ele alınması ve bakımının yapılması gerektiğinden dolayı daha iyi bir seçim olabilir.Bu mağazalar genellikle, geniş yelpazede örgü tekniklerinin yanı sıra, özel saç sarma hizmetleri de sunmaktadır.

Bu stillerin bazılarının tamamlanması birkaç saati hatta yedi veya sekiz saati bulabilmektedir; bu nedenle kuaföre gideceğiniz zaman ajandanızın boş olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.İyi tarafından bakarsak, bu saçların örülmesi saatlerinizi alsa da, iyi bir şekilde örülmüş saç bir aydan fazla bir süre boyunca bozulmadan kalabilir.Bu nedenle bir ay kadar saçlarınızın görüntüsüyle ilgilenmenize gerek kalmayacağına göre harcanan saat buna değecek demektir; çünkü çoğu insan için bu saç stili sabahları zaman kazanabilmek için muhteşem bir yoldur.

Çoğu Afro-Amerikalı erkek ve kadının kullandığı en popüler saç örme stillerinden biri de, saçların ön kısmından başlayarak arkaya kadar devam eden mısır örgüsü modelidir. Geleneksel mısır örgüleri saç derisi boyunca düz bir şekilde gelmektedir; ancak bazı insanlar saç derisinde kıvrılarak şekillendirilen örgüleri tercih etmektedir. Bu saç modelinin yapılması daha uzun sürebilir; ancak size bazı kişisel ifadeler verebilmektedir. Eğer saç derisi ve saçlar sürekli yağlanıyorsa daha fazla taranmasına gerek kalmadan haftalarca o şekilde bırakılabilir.

Uzm. Dr. Günnur ÖNARSLAN

Merhaba, Ben 19 yaşındayım. Benim 2 yıldır saçlarım sakalım affedersiniz kaltuk altı tüylerim dahi çok geç uzuyor ben bundan önceleri saçıma hergün fö... devamı