Aşırı içki içme (tek seferde 5 veya daha fazla alkollü içecek), riskli cinsel davranışlarla ilişkilendirilir. Yeni bir çalışma, cinsel yolla bulaşan hastalıklar için bir şehir kliniğinde, bu cinsiyet ilişkisini araştırdı.

Sonuçlar, kliniğe gelen kadınlar arasında aşırı içki içmenin, birden çok partner ve anal seks gibi korunmasız cinsel ilişkiyle ve yüksek belsoğukluğu oranlarıyla ilişkili olduğunu gösterdi.

“Aşırı içki içme ve riskli cinsel davranış arasındaki bağlantı karmaşık. Bu ilişkinin bir unsurunu, aşırı alkol tüketiminin cinsel davranışlara girerek cinsel yolla bulaşan hastalıklar riskini artırıp artırmadığını incelemek istedik. Bir cinsel hastalık kliniğindeki hastalar arasında, aşırı içki içme konusunda cinsiyet farklılıkları ve aşırı içki içmenin kadınlarda cinsel yolla bulaşan hastalık riskini artırdığını bulduk,” diyor ve devam ediyorlar, “Aşırı içki tüketimi, net karar verme yeteneğini düşürüyor ve kişilere ayıkken yapmayacakları davranışlar sergiletebiliyor. Başlarda, bazı kişiler çekingenliği azaltma umuduyla içki içebiliyor; bazılarıysa kaygılı ve bunalımlı oldukları için içki içerek alkolün onlardaki belirtileri hafifletmesini umuyor. Birçok insan, hangi sebeple içki içerlerse içsin, aşırı içki tüketiminden kaynaklanabilecek potansiyel risk veya zararları idrak etmiyor.”

Video: Uçuk (Herpes Simpleks)

Araştırmacılar, Temmuz 2000 ve Ağustos 2001’de cinsel yolla bulaşan hastalıklar için test/tedavi edilen 795 cinsel hastalık kliniği hastasını inceledi. İncelenenlerden 671’i (322 erkek, 349 kadın, %95 Afro-Amerikalı, %83 heteroseksüel) bilgisayar destekli, işitsel, kendi kendine röportaj teknolojisi kullanarak son alkol/uyuşturucu alımı ve riskli cinsel davranışları hakkındaki soruları yanıtlamayı kabul etti. Sonra aşırı içki içme ve cinsel davranışlar/hastalıklar arasındaki bağlantı incelenerek yaş, istihdam ve uyuşturucu kullanımına uyarlandı.

“Kadın cinsel hastalık kliniği hastaları arasında aşırı içki içmenin, belli riskli cinsel davranışlarla bağlantılı olduğunu bulduk,” dediler. “Cinsiyetler arasında, aşırı içki içen kadınların anal seks yapma ihtimali, aşırı içki içen erkeklerden daha fazla. Cinsiyet içinde, aşırı içki içen kadınların anal seks yapma ihtimali, alkol almayan kadınlara kıyasla üç kat, birden çok seks partneri olan kadınlardansa iki kat daha fazla. Aşırı içki içen kadınlar, içki içmeyen kadınlara kıyasla, beş kat daha fazla belsoğukluğu da geçirebiliyor.”

“Belsoğukluğu, korunmasız cinsel etkinlikleri yansıtan, cinsel yolla bulaşan bir hastalık,” diye ekleyen araştırmacılar, “aşırı içki içen kadınlar ve yüksek riskli cinsel davranışlar arasındaki ilişki özellikle önemli çünkü riskli davranışlar, HIV kapma ve bulaştırmayla bağlantılı.”

Araştırmacılar, hem aşırı içki içmenin hem de riskli cinsel davranışların kadınlara erkeklerden daha fazla zararının dokuduğunu söyledi.

“Kadın ve erkekler aynı dozda alkol tüketirse kadınların, sistemlerinde daha yüksek bir alkol yoğunluğu olur ve erkeklerden büyük oranda daha fazla alkol kaynaklı hasar meydana gelir. Dahası, anatomik farklılıklar kadınları, cinsel yolla geçen bazı hastalıklar için erkeklerden daha fazla risk altına sokuyor. Mesela, erkeklerin tekrarlanan, korunmasız cinsel ilişkide kadın partnerlere HIV bulaştırma ihtimali, kadınların virüsü erkeklere geçirme ihtimalinden 8 ila 10 kat daha yüksek.”

“Başka çalışmalar alkolün yüksek riskli davranışlarla bağlantılı olduğunu buldu ama bu çalışma, aşırı içki içmeyle riskli davranışlar arasındaki cinsiyete özel bağlantının araştırılmaya değer olduğunu gösteriyor. Aşırı içki içmeyi, yüksek riskli cinsel davranışları yansıtan gerçek bir biyolojik belirleyiciyle ilişkilendirmek, alkol kullanımı yüksek riskli davranışlarla bağlantılıdır argümanını kuvvetlendiriyor.”

Araştırmacılar, cinsel hastalık kliniklerindeki klinisyenlerin, aşırı içki içmeyi düzenli olarak incelemesini öneriyor. “Çoğu cinsel hastalık kliniğinde, cinsel yolla bulaşan hastalıklar için risk faktörlerini tartışmak standart uygulama olduğundan, aşırı içki içenleri alkol bağımlısı kişilerden ayırmak zor olabilir çünkü alkol bağımlılarının daha bariz işlev bozuklukları olur.”

Op. Dr. Aytun AKTAN

Merhabalar Aytun Hanım. 24 yaşında ve nişanlıyım. Nişanlımla son dönemlerde başlayan bir cinsel yaşantımız var komdom ile yumurtlama dönemlerine de di... devamı