Kabul edelim ki istenmeyen tüylerden kurtulurken hiçbir yöntem cildimize çok hassas davranmaz. Tıraş bıçağı kesiklere yol açabilir, tüy dökücü kremler kiminin cildini tahriş eder, lazer ise kızarıklıklara neden olabilir. Ağda ise kimilerinde sivilcelenmeye sebep olabilse de cilt bir kez sakinleştiğinde en uzun süre en pürüzsüz hissi sağlayabilir. Peki ağda yapmanın cilt için avantajları var mıdır?

Bu geleneksel yöntem geçen zamanla birlikte kendini yenilenmiş, farklı ağda türleri tüketiciler için tercih edilebilir olmuştur. Ağdanın en büyük avantajı tüyleri kökünden aldığı için tamamen yumuşak bir his sağlaması, tüylerin bir daha uzamasını olabildiği kadar geciktirmesidir. Çünkü kökünden çekilen tüylerin uzayıp tekrar cilt yüzeyine çıkması zaman alacaktır. Bunun yanında ağda yapmanın cilt için avantajları da vardır. Ağda cildin en üst tabakasını da uzaklaştırır. Bu tabakada ölü deri hücreleri bulunur. Bu sebeple cildiniz ağda sonrasında daha yumuşak ve parlak olacaktır. Ancak ölü deri hücrelerini uzaklaştırmak için sadece bu yeterli olmaz. Ağdadan birkaç gün önce ölü derileri uzaklaştırıcı bir uygulama yapmanız (scrub gibi) ve cildi ağdaya hazırlamanız önerilir. Ağdadan sonra da birkaç gün bekleyip yine ölü derileri uzaklaştırmalısınız. Böylece batık oluşumunu önleyebilirsiniz.

Ağda yapmanın cilt için avantajlarından bir diğeri ciltte enflamasyonu önlemesidir. Sürekli ciltte tıraş bıçağı kullanmak kronik deri enflamasyonuna neden olur. Bıçağın sürtünmesi ve koltuk altı gibi bölgelerde derinin deriye sürtünmesi enflamasyona ve renk değişimine yol açabilir. Çünkü deri enflamasyona daha kalınlaşarak cevap verir. Ayrıca cilt hücrelerindeki pigment yapıcı maddeler olan melanositler daha aktif hale gelir. Özellikle daha koyu ciltlerde bu renk değişimi daha çok görülür. 

Tıraş bıçağı yerine ağdayı tercih ettiğinizde kesik ve sıyrıklarla uğraşma ihtimaliniz azalır. Özellikle de eliniz ve cildiniz ıslak ve sabunlu olduğunda tıraş bıçağıyla bir yerinizi kesebilirsiniz. Acı duymadığınızda bile tıraş ettiğiniz bölgelerde kan görmeniz olasıdır. Ağda yaptığınızda ise cildiniz daha az hasara maruz kalır. Bazı kişilerde ağda sonrasında kızarıklık ve sivilcelenme görülür. Bu durumda yatıştırıcı kremler sürülebilir. Birkaç gün içinde kızarıklık ve sivilceler geçecek, geriye yumuşak bir cilt kalacaktır.

Dr. Burcu YAMANGÖKTÜRK SOLAK

Benim cildimde lekeler var lazerden olmuştu bunun için ne yapmam gerekiyor Teşekkürler... devamı